LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë kryeministrinë, do jemi para efektivëve

• Partia Demokratike nuk është tërhequr nga protesta e 6 dhjetorit. Pavarësisht masave të ‘hekurta’ të marra nga Policia e Shtetit, kryedemokrati Sali Berisha tha se Samiti që pritet të mbahet nesër në Tiranë mes liderëve evropianë dhe atyre të Ballkanit Perëndimor është në mbështetje të demokratëve. Në fjalën e tij për mediat, Berisha tha se shqiptarët do tu tregojnë liderëve evropianë se po përballen me 'the prime thief of Albania' (grabitësin më të madh në Shqipëri), referuar kryeministrit Edi Rama. • Berisha thotë se qytetarët e kanë me detyrim që të jenë në protestë, pasi mungesa e tyre do të ishte e pafalshme. Sipas Berishës, ata që mblidhen nesër në Tiranë, me gjithë kontributin e tyre substancial në luftën kundër krimit. • Shefi i organizimit në Partinë Demokratike, Klevis Balliu ka treguar detaje nga skenari i protestës që do të mbahet nesër, paralelisht me Samitin BE-Ballkani Perëndimor. I ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24 Balliu theksoi se protestuesit do të vijnë më parë se sa të nisë shtetrrethimi në kryeqytet. Mes të tjerash ai sqaroi se tubimi do të mbahet në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Sipas Balliut, synimi është sheshi përballë Kryeministrisë.

8 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Berisha entuziast për protestën: Janë bërë gati banderolat fantastike, paraqitet Rama siç është

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka zbuluar përgatitjet për ditën e nesërme. Ai bëri të ditur se demokratët kanë bërë gati banderolat dhe sloganet e protestës. Një detaj ai e ndau për publikun. Berisha shtoi se disa prej banderolave do të ketë Ramën, në të gjitha format e tij.

'Kemi bërë banderola, fantastike, sloganet i kemi anglisht. Aty paraqitet Rama ashtu sic është, në të gjitha format.'- tha Berisha. 

1 MUAJ ME PARE

'Rama po saboton protestën'/ Berisha: Sot qytetarët nga Konispoli e Tropoja janë futur në Tiranë

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka ftuar të gjithë demokratët që të marrin pjesë në protestën e nesërme. Ai bëri të ditur se sot, kanë mbërritur protestuesit e parë nga çdo cep i vendit. Kryedemokrati shtoi se e gjithë bota duhet ta dijë se opozita nuk do dorëzohet.

'Po bën cdo gjë për të sabotuar protestën, informoi se është ditë pushimi, i riktheu të gjitha, tani njofton se ky aks rrugor e kjo autostrad.. unë jam këtu t'u bëj thirrje qytetarëve nga Konispoli në Tropojë, që kanë hyrë në Tiranë sot paradite e pasdite, të lënë çdo gjë dhe të vijnë, të trokasin në çdo derë demokrati, bujrum në protestë. Ta marrë vesh bota se ne nuk dorëzohemi. '- tha Berisha.

1 MUAJ ME PARE

Protesta/ Berisha: Nesër betejën e kemi me kryehajdutin e Shqipërisë

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Sali Berisha

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha komentoi ditën e sotme protestën e 6 dhjetorit. Përballe demokratëve të degës 2, Berisha u shpreh se beteja e nesërme është me kryehajdutin e Shqipërisë, kryeministrin Edi Rama. 

'Përshëndes zhvillimin e primareve në zgjedhjen e kandidatëve në Tiranë dhe të gjithë Shqipërinë. Ju të gjithë, në një hark kohor më pak se një vit keni vendosur, keni marrë vendime të mëdha për jetën e kësaj politike. Ne do bëjmë gjithçka që të forcojmë gjithnjë e më shumë demokracinë brenda kësaj partie. Pushtetin që u takon anëtarëve.

Mjafton të hidhni sytë në një kohë kur ne japim imazhet e qytetarëve që votojnë, imazhet e krahut tjetër janë tonelatat e kokainës, janë dëshmitë për porosi vrasjesh nga eksponentë kryesorë të partisë së Shpellës. Një botë tjetër ku ekziston krimi dhe droga por jo vullneti i anëtarëve të saj. Ne do vazhdojmë të udhëheqim me shembullin tonë në mënyrë që të bindim çdo shqiptarë që të ardhme pa votën nuk ka. Sot jemi mbledhur për eveniment tjetër jashtëzakonisht të rëndësishëm. Për protestën e nesërme në orën 12 për të cilën po bëhet një betejë e madhe mediatike sa edhe ata që mirëpresin samitin, këtë ngjarje të rëndësishme për Shqipërinë dhe shqiptarët, kanë harruar samitin dhe merren me protestën tonë. Në fakt ata kanë frikë samitin, kanë frikë Europën dhe vlerën e saj.

Të ngujuar tashmë në kodin e mafies, praktikat e mafies ata çdo lloj drite i tmerron. Po të keni vënë re ju ai që mund ta quajmë me plot gojë kryeministri mafioz i shqiptarëve. Ai që mund ta quajmë kryehajdutin e Shqipërisë. E ka humbur toruan dhe merret me postblloqe. Nesër betejën e kemi me këtë person dhe qëndrimet e tij, përpjekjen e tij për ta paraqitur Shqipërinë para Europës sikur është Kuba, një vend ku njerëzit janë të shypur dhe nuk mund të ngrihen në protestë.'- tha Berisha.

1 MUAJ ME PARE

Protestë dhe Samit/ Balliu zbardh skenarin: Do mblidhemi para kryeministrisë, do jemi aty para se të bëhet rrethimi i zonës

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Klevis Balliu

TIRANË- Shefi i organizimit në Partinë Demokratike, Klevis Balliu ka treguar detaje nga skenari i protestës që do të mbahet nesër, paralelisht me Samitin BE-Ballkani Perëndimor. I ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24 Balliu theksoi se protestuesit do të vijnë më parë se sa të nisë shtetrrethimi në kryeqytet. Mes të tjerash ai sqaroi se tubimi do të mbahet në bulevardin Dëshmorët e Kombit. Sipas Balliut, synimi është sheshi përballë Kryeministrisë.

“Protesta është nesër. Qytetarët do të vijnë më herët, edhe për shkak të sigurisë. Ne respektojmë protokollin e sigurisë që ka policia për liderët e BE, që të jenë të bindur se vend dhe popull më pro europianë se shqiptarët s’gjejnë në asnjë vend. Nuk jemi në shinat për të shkuar drejt asaj rruge. Ne do respektojmë çdo normë, por jo provokimet dhe ekzagjerimet. Jo do bllokosh Durrësin psh se është samiti në Tiranë. justifikimi se është siguria e tyre dhe protesta duhet larguar, e thash; ata jnë një mijë euro më të sigurt se janë më të sigurt që ta bëjnëa samitin në protestë se para Ramaçit dhe Vuçiçit. Protesta do të jetë në Bulevard. Do ketë podium, do të jenë të gjitha, rëndësia themelore është mesazhi. Ka rëndësi shumë se dëgjoj disa analistë që ose paguhen shumë, ose nuk marrin vesh nga e vërteta. Është sikur të mbyllet Neës se nuk do Rama. Nuk kemi vendosur se sa orë do protestojmë,”- tha Balliu.

Policia e Shtetit nuk e ka miratuar lejen për protestën që pritet të mbahet në të njëjtën ditë kur në Tiranë do të vijnë dhe liderët evropianë për mbajtjen e Samitit BE-Ballkani Perëndimor. Kjo, pasi sipas policisë protesta përbën rrezik për sigurinë, por pavarësisht mungesës së lejes, Berisha është zotuar se do të dalë në shesh. Berisha e ka konsideruar nul, njoftimin e policisë duke shtuar se populli opozitar të martën e 6 dhjetorit në orën 12:00 do të mbushë Bulevardin. Ndërkohë që masat më 6 dhjetor duket do të jenë të ‘hekurta’, e në shërbim do të jenë jo më pak se rreth 1200 efektivë policie, duke mos i përfshirë forcat e sigurisë që kanë liderëve evropiane dhe rajonalë.

1 MUAJ ME PARE

Protesta e opozitës, THIRRJA e Metës: Nesër të gjithë bashkë në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit"!

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka bërë thirrje për shqiptarët që të dalin ditën e nesërme në protestën e opozitës. Përmes një postimi të bërë në rrjetet sociale, Meta e quan protestën e nesërme një hap të madh që do të kryhet për mbrojtjen e Kushtetutës, lirisë dhe demokracisë.

“Shumë urime për Partinë Demokratike për procesin transparent, civilizues dhe në interes të demokracisë direkte të Primareve. Një hap i madh përpara! Nesër të gjithë bashkë në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit" në mbrojtje të Kushtetutës, lirisë dhe demokracisë”, tha Meta.

Policia e Shtetit nuk e ka miratuar lejen për protestën që pritet të mbahet në të njëjtën ditë kur në Tiranë do të vijnë dhe liderët evropianë për mbajtjen e Samitit BE-Ballkani Perëndimor. Kjo, pasi sipas policisë protesta përbën rrezik për sigurinë, por pavarësisht mungesës së lejes, Berisha është zotuar se do të dalë në shesh. Berisha e ka konsideruar nul, njoftimin e policisë duke shtuar se populli opozitar të martën e 6 dhjetorit në orën 12:00 do të mbushë Bulevardin. Ndërkohë që masat më 6 dhjetor duket do të jenë të ‘hekurta’, e në shërbim do të jenë jo më pak se rreth 1200 efektivë policie, duke mos i përfshirë forcat e sigurisë që kanë liderëve evropiane dhe rajonalë.

1 MUAJ ME PARE

Në pritje të Samitit të BE, Tirana pret liderët evropianë, Berisha: Do u tregojmë betejat me Ramën. Vuçiç: Do marr pjesë

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Liderët e BE-së të kontrollojnë xhepat kur t'i japin dorën Ramës, është një Noriegë me atlete të kuqe Adidas

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha ka 'paralajmëruar' liderët evropianë që do të takojnë nesër kryeministrin Edi Rama. Në fjalën e tij para mediave, Berisha tha me ironi se para se t'i japin Ramës dorën, duhet të kontrollojnë xhepat, duke nënkuptuar vjedhjen nga kryeministri. Ramën, ai e konsideroi një 'Noriegë me atlete të kuqe', duke e krahasuar me diktatorin e Panamasë. 

"Unë e di se ata që mblidhen nesër, nuk mund të na shpëtojnë nga vjedhjet e fondeve publike dhe pasurive publike, por të paktën duhet ta dinë që kur t’i japin dorën atij, të kontrollojnë xhepat, sepse ai siç thonë rëndomë shqiptarët, ose të merr, ose të le diçka në xhep. Ai është në fakt kryehajduti i shqiptarëve, i të gjitha kohërave. Unë e di se ata që mblidhen nesër në Tiranë, me gjithë kontributin e tyre substancial në luftën kundër krimit. Mos harroni se nëse Saimir Tahiri është aty ku e meriton, është falë anti-mafias italiane. Por sërish, askush nuk do të vijë të na çlirojë ne nga narkoshteti, ne dhe vetëm ne jemi ata që do çlirohemi prej tij, por jetike është t’u dëshmojmë lidershipit europian se njeriu që qëndron në tavolinë në emër të shqiptarëve, është një Noriegë me atlete të kuqe Adidas. Do të ishte e pafalshme para historisë, para vete, para fëmijëve tanë, para të ardhmes sonë, para dinjitetit tonë, nëse ne nesër nuk do të jemi të gjithë në protestën më të madhe, më madhështore që Shqipëria ka njohur në historinë e saj. Faleminderit!"- tha Berisha.

1 MUAJ ME PARE

Berisha: Do të ishte e pafalshme nëse nuk do të ishim të gjithë në protestë, e kemi detyrim

Protesta e 6-dhjetorit/ Berisha: Do mbushim sheshet. Balliu: Synojmë
Sali Berisha

TIRANË- Kryedemokrati Sali Berisha u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të jenë të pranishëm në Tiranë për të protestuar kundër qeverisë e kryeministrit Edi Rama. Në një deklaratë për mediat, Berisha thotë se qytetarët e kanë me detyrim që të jenë në protestë, pasi mungesa e tyre do të ishte e pafalshme. Sipas Berishës, ata që mblidhen nesër në Tiranë, me gjithë kontributin e tyre substancial në luftën kundër krimit. 

Fjala e Berishës: 

Të dashur qytetarë dhe qytetare! Ju keni konstatuar këto ditë, se si këta bosë të mafias shqiptare, ballkanike dhe evropiane, janë tronditur gjer në palcë nga vendosmëria e opozitës për të dalë në protestë. Sesi këta, përpiqen të përdorin samitin për të shtypur dhe mohuar të drejtën kushtetuese për të protestuar. Sesi këta përpiqen të shtrigëzojnë një protestë e cila po thirret, po mblidhet, për të mbrojtur dinjitetin e Shqipërisë dhe shqiptarëve. Sesi këta janë tmerruar nga protesta, e cila do i dëshmojë lidershipit europian, se Edi Rama është njeriu i dhunimit të votës, i lidhjeve të krimit, me vjedhjet e papërmbajtura. Ai i ka shndërruar shqiptarët sërish në ‘boat people’, në njerëz të varkave.

Të dashur opozitarë dhe opozitare, nesër më shumë se kurrë, ne do të duhet bëjmë gjithçka për të mbushur bulevardin e Tiranës. Është një rast i artë, është një detyrim madhor politik, moral, ligjor dhe i gjithanshëm, që ne të bëjmë prezent përpara botës, realitetin dhe rrezikun ekzistencial që kërcënon kombin shqiptar. Unë e di, që ata që mblidhen nesër, sigurisht nuk mund të garantojnë votën tonë të lirë, por të paktën ta dinë se njeriu që kanë karshi tyre, e ka karrigen e kalbur mbi votat e rrëmbyera të shqiptarëve. Unë e di se ata që mblidhen nesër, nuk mund të na shpëtojnë nga vjedhjet e fondeve publike dhe pasurive publike, por të paktën duhet ta dinë që kur t’i japin dorën atij, të kontrollojnë xhepat, sepse ai siç thonë rëndomë shqiptarët, ose të merr, ose të le diçka në xhep.

Ai është në fakt kryehajduti i shqiptarëve, i të gjitha kohërave. Unë e di se ata që mblidhen nesër në Tiranë, me gjithë kontributin e tyre substancial në luftën kundër krimit. Mos harroni se nëse Saimir Tahiri është aty ku e meriton, është falë anti-mafias italiane. Por sërish, askush nuk do të vijë të na çlirojë ne nga narkoshteti, ne dhe vetëm ne jemi ata që do çlirohemi prej tij, por jetike është t’u dëshmojmë lidershipit europian se njeriu që qëndron në tavolinë në emër të shqiptarëve, është një Noriegë me atlete të kuqe Adidas. Do të ishte e pafalshme para historisë, para vete, para fëmijëve tanë, para të ardhmes sonë, para dinjitetit tonë, nëse ne nesër nuk do të jemi të gjithë në protestën më të madhe, më madhështore që Shqipëria ka njohur në historinë e saj. Faleminderit!

protesta e opozites 6 dhjetor 2022 sali berisha klevis balliu

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'