LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Vazhdon AKSIONI! Zbulohen detaje nga operacioni anti-drogë, kokaina çohej e pastër nga Shqipëria, 4 vëllezërit e shisnin në Brescia

• Mes 43 të arrestuarve gjatë një hetimi ndërkombëtar për trafikun e drogës që përfshinte Italinë dhe Shqipërinë, janë edhe 4 vëllezër që banojnë në Palazzolo sull'Oglio, në zonën e Brescias. • Hetimi nga Guardia di Finanzia nisi 6 vite më parë, pasi një çantë shpine me 2 kile kokainë brenda u hodh nga një makinë në autostradë. • Droga vinte e pastër nga Shqipëria dhe më pas pritej dhe shpërndahej në veri të Italisë. • Lënda më pas shitej edhe në zonën e Brescias nëpërmjet një grupi kriminal me në krye 4 vëllezërit shqiptarë. •Personat e përfshirë në këtë bandë janë: Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Ago, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago, Emirajana Beu, Dorian Beu, Syrjan Tola, Igli Lala alias Oltion Lala, Ramazan Grada, Florid Vukaj, Gjergj Zefi, Renato Zefi, Rexhep Dallupi, Alferd Luli, Saimir Prenga, Lorik Prengaj alias Fabio Prenga, Françesko Çeçi alias Francesko Ceci, Ilir Duro, Lulzim Selimi, Dhimitër Nina, Eledjo Dedej dhe Enkeleda Bakalli. • Të prangosurve iu është sekuestruar pasuri me vlerë 4,068,340 euro.

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Reshje bore në qarkun e Dibrës, shoferët në rrugën e Bypass në Qafë-Murrizë këshillohen të lëvizin me goma dimërore

Vazhdon AKSIONI! Zbulohen detaje nga operacioni anti-drogë, kokaina
Foto ilustruese

DIBËR- Në Dibër gjatë natës ka pasur reshje bore duke bërë që në zonat malore trashësia e borës shkon në 20 cm. Por deri më tani të gjitha akset janë të kalueshme. Megjithatë sugjerohet që shoferët, të cilët lëvizin në aksin e rrugës së Bypass-it nga tuneli në Qafë-Murrizë duhet të kenë goma dimërore dhe të kenë zinxhirë ne makinë që mos të bëhen shkaktare për bllokimin e rrugës.

2 MUAJ ME PARE

6 vite hetime! Si ra Guardia di Finanza në "gjurmët" e 4 vëllezërve shqiptarë, merrnin kokainën nga Shqipëria, e shisnin në Brescia

Vazhdon AKSIONI! Zbulohen detaje nga operacioni anti-drogë, kokaina
Foto ilustruese

ITALI- Mes 43 të arrestuarve gjatë një hetimi ndërkombëtar për trafikun e drogës që përfshinte Italinë dhe Shqipërinë, janë edhe 4 vëllezër që banojnë në Palazzolo sull'Oglio, në zonën e Brescias. Hetimi nisi 6 vite më parë, pasi një çantë shpine me 2 kile kokainë brenda u hodh nga një makinë në autostradë. Por mjeti u ndalua në kohë nga Policia Rrugore, e pasagjerët u prangosën. 

Sipas mediave italiane, deri më tani numri i përgjithshëm është 119 persona të arrestuar dhe 26 të shpallur në kërkim. Të prangosurve iu është sekuestruar pasuri me vlerë 4,068,340 euro. Guardia di Finanza të Brescias në vitin 2017 kishte identifikuar dy “fabrika” të kokainës dhe heroinës në Kremones dhe Milano: ku droga vinte e pastër nga Shqipëria dhe më pas pritej dhe shpërndahej në veri të Italisë.

Lënda më pas shitej edhe në zonën e Brescias nëpërmjet një grupi kriminal të përbërë nga katër vëllezër me origjinë shqiptare nga shtëpia në Palazzolo sull'Oglio dhe prej andej më pas mbërriti në provincat e Bergamos dhe Milanos. Për të fshehur substancat, tregtarët e drogës përdornin dyshemenë e dyfishtë në makinat me motor të madh: në harkun e rrotave, pas targës etj. Në total u sekuestruan 120 kilogramë kokainë dhe 15 heroinë shumë të pastër, 92 kilogramë hashash dhe 129 kilogramë marijuanë.

2 MUAJ ME PARE

DETAJE/ Operacioni anti-drogë Shqipëri-Itali, 6 persona shpallen në kërkim

Vazhdon AKSIONI! Zbulohen detaje nga operacioni anti-drogë, kokaina
Policia

TIRANË- Detaje të reja kanë dalë nga operacioni i përbashkët anti-drogë Itali-Shqipëri nga Europoli dhe Eurojust. Mësohet se fillimisht për aktivitetin kriminal, autoritetet shqiptarë janë lajmëruar në vitin 2019.

Dje janë kontrolluar 31 objekte në disa qytete ku dhe janë sekuestruar 6 automjete, para e sende të tjera të paligjshme. Deri më tani janë ekzekutuar 15 urdhër-arreste në Shqipëri nga 21 masat e dhëna ndërsa 6 të tjerët vijojnë të jenë në kërkim.

Në operacionin e përbashkët janë sekuestruar mbi 120 kilogramë kokainë të importuar holandeze dhe mbi 15 kilogramë heroinë e pastër, të rafinuar për t'u shpërndarë më pas tek klientët. Po ashtu, janë sekuestruar edhe 4 mln euro që dyshohet së janë përfituar nga aktivititeti i shtjes së drogës.

brescia operacion antidrogë në itali

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim