LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Zjarri në Pishporo të Fierit/ Shkrumbohen mbi 400 ha sipërfaqe, Greqia ndihmon me dy avionë për shuarjen e flakëve

• Për rreth një javë vijon të jetë aktiv zjarri në Pishporo të Fierit. •Flakët kanë shkrumbuar qindra hektare sipërfaqe pyjore me pisha. •Ditën e sotme është bërë e mundur edhe ndërhyrja nga ajri, pas kërkesës pranë mekanizmit europian te mbrojtjes civile, të cilës Greqia i është përgjigjur duke dërguar dy avion Canadair në vatrat e zjarrit në Fier. •Era e fortë që fryn ka favorizuar hapjen e flakëve.

4 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Përkeqësohet situata nga zjarret në Fier, flakët përfshijnë disa sera dhe një pus gazi

Zjarri në Pishporo të Fierit/ Shkrumbohen mbi 400 ha sipërfaqe,
foto nga zjarri

FIER- Zjarret masive në Fier janë përhapur edhe më shumë paraditen e sotme ku kanë përfshirë sera të fermerëve në Sheq të Madh si edhe një pus gazi të Bankers në Kallm.

Më herët, një tjetër vatër u krijua pranë liqenit të Vadhizës në Fier duke kërcënuar një biznes blegtoral me 200 krerë lopë Ndërkohë, masivi pyjor i Pishporos vazhdon të digjet prej një jave, me flakë që përhapen nga era e fortë.

Forcat zjarrfikëse kanë punuar gjithë kohën për shuarjen e flakëve, ndërsa ditën e sotme u janë bashkuar edhe dy avionë 'Canadair' të cilët kanë mbërritur nga Greqia në Pishporo-Darëzezë. Ndërhyrja e tyre nga ajri u realizua pas kërkesës së bërë mekanizmit europian të Mbrojtjes Civile të Greqisë, e cila iu përgjigj pozitivisht. Sipas shefit të shërbimit zjarrfikës të bashkisë Fier, Zija Hyka, Darëzeza, mbetet vatra më problematike, mëngjesin e kësaj të hëne. Pranë vatrës së zjarritndodhen tre mjete zjarrfikëse, ndërkohë që ky masiv pyjor shtrihet përgjatë vijës bregdetare.

 

 

 

2 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Zjarri shkrumbon qindra hektarë pyje në Pishporo, zjarrfikësit në luftë me flakët

Zjarri në Pishporo të Fierit/ Shkrumbohen mbi 400 ha sipërfaqe,
pamje nga zjarri

FIER- Zjarri i cili vijon të jetë aktiv prej një jave në Pishporo të Fierit ka shkrumbuar qindra hektarë sipërfaqe pishash. 

Forcat zjarrfikëse kanë punuar gjithë kohën për shuarjen e flakëve, ndërsa ditën e sotme u janë bashkuar edhe dy avionë 'Canadair' të cilët kanë mbërritur nga Greqia në Pishporo-Darëzezë. Ndërhyrja e tyre nga ajri u realizua pas kërkesës së bërë mekanizmit europian të Mbrojtjes Civile të Greqisë, e cila iu përgjigj pozitivisht. 

Sipas shefit të shërbimit zjarrfikës të bashkisë Fier, Zija Hyka, Darëzeza, mbetet vatra më problematike, mëngjesin e kësaj të hëne. Pranë vatrës së zjarritndodhen tre mjete zjarrfikëse, ndërkohë që ky masiv pyjor shtrihet përgjatë vijës bregdetare.

Në videon e mëposhtme, duken flakët masive të cilat janë gati të pamundura të kontrollohen nga zjarrfikësit. 

2 MUAJ ME PARE

Pishporo-Darzezë 7 ditë në 'luftë' me flakët, mbërrijnë nga Greqia dy avionë 'Canadair' për të shuar flakët

Zjarri në Pishporo të Fierit/ Shkrumbohen mbi 400 ha sipërfaqe,
Fot ilustruese

FIER- Dy avionë 'Canadir' kanë mbërritur nga Greqia në Pishporo-Darëzezë për të bërë të mundur shuarjen e zjarrit, që është aktiv prej disa ditësh dhe ka djegur mbi 150 ha pyll me pisha.

Ndërhyrja e tyre nga ajri u realizua pas kërkesës së bërë mekanizmit europian të Mbrojtjes Civile të Greqisë, e cila iu përgjigj pozitivisht. 

Sipas shefit të shërbimit zjarrfikës të bashkisë Fier, Zija Hyka, Darëzeza, mbetet vatra më problematike, mëngjesin e kësaj të hëne. Pranë vatrës së zjarritndodhen tre mjete zjarrfikëse, ndërkohë që ky masiv pyjor shtrihet përgjatë vijës bregdetare.

2 MUAJ ME PARE

Zjarri në Pishporo aktiv prej një jave, pritet ndërhyrja nga ajri për të shuar flakët

Zjarri në Pishporo të Fierit/ Shkrumbohen mbi 400 ha sipërfaqe,
foto ilustruese

FIER- Prejrreth një jave flakët në Pishporo të Fierit vijojnë të jenë të ndezura, ndërsa flakët masive kanë djegur sipërfaqe të mëdha me pisha. Tre mjete zjarrfikëse ndodhen në vendngjarje dhe po punojnë për fikjen e flakëve, ndërsa vatra më problematike vijon të mbetet Darëzeza.

Pritet ndërhyrja edhe nga ajri me avion pas kërkesës pranë mekanizmit europian te mbrojtjes civile, të cilës Greqia i është përgjigjur menjëhere pozitivisht për të dërguar një avion Canadair në vatrat e zjarrit në Fier. Sipërfaqja e djegur mësohet të jetë mbi 500 hektarë sipërfaqe me pisha, ndërkohë zjarri nuk ka rrezikuar banesat pranë zonës. 

Dje për të parë e ndjekur nga afër situatën, në terren ishte Ministri i Brendshëm Taulant Balla së bashku me Prefektin e Qarkut dhe kryetarin e bashkisë së Fierit. Në një prononcimin për mediat, Balla ka vlerësuar situatën si tepër problematike. Ministri është ndalur edhe njëherë tek zjarrvënia, duke e konsideruar vepër të rëndë penale. Ai kërkoi dënime të ashpra për zjarrvënësit.

zjarr ne fier

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!