LIVE UPDATES
Ekonomi

Lufta me Rusinë, pasoja jo veç për Kievin! Preket e ekonomia shqiptare, kosto për qytetarët

28 Shkurt 2022, 18:49 Nga DOSJA
Lufta me Rusinë, pasoja jo veç për Kievin! Preket e ekonomia

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës kanë shkaktuar panik në tregje. Goditjes duket se nuk do t’ shpëtojë as ekonomia shqiptare, që sipas ekspertit Majlind Lazimi do të jetë direkte dhe indirekte. Varësia e lartë nga importi i drithërave veçanërisht e hidrokarbureve nga këto dy vende pritet të sjellë sipas tij shtrenjtim të çmimeve në tregun vendas, duke rritur presionet inflacioniste e duke shtuar më tej kostot për qytetarët.

“Së pari ne importojmë gati gjysmën e grurit e drithërat nga Rusia e Ukraina si dhe një pjesë të mirë të hidrokarbureve, naftën e gazin. Në këtë kuptim, efekti kryesor do të jetë në këto 2-3 produkte bazë. Në mënyrë indirekte, duke qenë se në tregjet globale ka një panik padyshim që gjithçka që ka të bëjë me furnizimin global do ketë një goditje të fortë me rritje të çmimit të energjisë e transportit.”

Një përshkallëzim i situatës shpjegon Lazimi do të detyrojë bizneset që kanë paralajmëruar tashmë rritje çmimesh të gjejnë tregje të reja importuese. Qeveria shton ai duhet të marrë masa e ruajtjen e stabilitetit të çmimeve për të shmangur abuzimet, si dhe për rishikimin e sasisë së rezervave.

“Ndoshta do duhet parë edhe mundësia pse jo për një regjim të përkohshëm doganor dhe fiskal lehtësues për bizneset e këtyre sektorëve që preken dhe kjo do bënte që amortizimi i çmimeve në rritjen e tregjeve ndërkombëtare të mos rëndonte xhepat e qytetarëve shqiptarë. Qeveria duhet të kishte një plan masash ku të shtoheshin rezervat shtetërore të përsa i përket ushqimeve dhe një rritje të rezervave të hidrokarbureve. Do duhet parë nëse rezerva energjetike të shtohet pse jo në 6 muaj.”

Megjithëse vendi ka një volum të ulët tregtar me këto dy shtete, prej tyre importojmë lëndët bazë. Të dhënat e Instat tregojnë se vitin e kaluar, nga Ukraina e Rusia vlera e mallrave të importuara arriti në rreth 156 milionë euro.

Marrë nga Top Channel

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Ekonomi 28 Shkurt 2022, 14:26

Juth App…. porta e mundësive të reja

Ka gjithmonë një mundësi, një hapësirë më shumë që mund dhe duhet t’u jepet të rinjve që kanë lindur për të qenë të lirë, për të qenë ata që duan të jenë, vetve...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE