LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, zbardhen të gjitha vendimet

25 Tetor 2021, 15:40 Nga DOSJA
Mbledhja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, zbardhen

TIRANË- Këshilli i Lartë i Prokurorisë teksa ka mbajtur ditën e sotme takimin e radhës kanë marrë disa vendime. Nga njoftimi i dhënë nga KLP-ja, bëhet me dije se një nga vendimet e marra ishte edhe përfundimi i mandatit të detyrës së prokurorit Shyqyri Duro, i cili mbushi moshën për pension. Një vendim tjetër i marrë po sot ishte edhe caktimi i përkohshëm i Afërdita Ndoi si prokurore në Durrës. Gjithashtu janë vendosur edhe Esmeralda Keshi dhe Tartar Bazaj, si anëtarë të Komisionit të Posaçëm në SPAK.

Njoftimi i plotë:

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot, më 25.10.2021, mbledhjen plenare të radhës. Seanca u ndoq edhe nga përfaqësues të programeve të asistencës për zbatimin e reformës në drejtësi, EURALIUS dhe OPDAT.

Këshilli vendosi unanimisht të deklarojë mbarimin e statusit të magjistratit, për shkak të mbushjes së moshës së pensionit, për z.Shyqyri Duro, me detyrë prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, sipas kërkesës së tij drejtuar KLP-së. Dorëheqja jep efekt më datë 04.11.2021.

Komisioni për Zhvillimin e Karrierës i propozoi Këshillit mbylljen e procedurës së ngritjes në detyrë në pozicionin e Drejtuesit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje, Pogradec, Sarandë dhe në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, duke qenë se nuk kanë mbetur kandidatë të tjerë në garë.

Gjatë procedurës së verifikimit për Drejtuesin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje, kandidat i vetëm ka qenë prokurori Arben Dyla, i cili është pezulluar nga KPK më datë 09.09.2021, për rrjedhojë, nuk ka më kandidat për këtë zyrë prokurorie. Në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec, kandidat i vetëm, ka qenë prokurori Dorina Bejko. Këshilli i Lartë i Prokurorisë, me datë 23.07.2021 ka emëruar znj. Bejko në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK). Për këtë pozicion nuk ka kandidat të tjerë.

Në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, ka pasur dy kandidatë, të dy të pezulluar nga KPK-ja, për rrjedhojë, nuk ka më kandidatë për këtë zyrë prokurorie.

Gjithashtu, në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, kandidat i vetëm ka qenë prokurori Ludovik Dodaj, i cili më datë 11.10.2021 ka dhënë dorëheqjen nga kandidimi për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, pasi ka shprehur interesin për kandidimin si anëtar i KLP-së. Këshilli vendosi në mënyrë unanime mbylljen e kësaj procedure.

Këshilli vendosi zgjatjen e afatit të caktimit të përkohshëm tremujor për z. Aurel Zarka në pozicionin e Drejtuesit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, të z. Asllan Bajramaj në pozicionin e Drejtuesit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Përmet dhe të znj. Elidjana Kasa në pozicionin e Prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Tiranë.

Gjithashtu, Këshilli vendosi caktimin e përkohshëm të znj. Afërdita Ndoi, prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në pozicionin e prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, nga data 27.10.2021 – 26.11.2021.

Me 10 vota pro dhe 1 kundër (z. Tartar Bazaj ), Këshilli vendosi të ndërpresë pezullimin e vendimeve të tij të mëparshme, për shkak të vendimeve të formës së prerë të Gjykatës Administrative të Apelit, me qëllim vijimin e procedurave për caktimet në detyrë nëpërmjet procedurës së lëvizjes paralele. Për rrjedhojë, Këshilli vendosi me 11 vota pro, caktimin në pozicionin e prokurorit në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Tiranë, të znj. Arta Marku, znj. Ledina Riza dhe znj. Afërdita Ndoi. Theksojmë faktin se znj. Ndoi aktualisht është e caktuar përkohësisht si prokurore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit Durrës, caktim ky që, me emërimin në këtë pozicion, quhet i përfunduar.

Në vijim të seancës, Këshilli vendosi të konsiderojë të përfunduar procedurën e verifikimit të pasurisë dhe figurës të kandidatëve znj. Anjeza Topçi, znj. Vilma Hasneziri dhe znj. Klerta Gjika, për pranimin në Programin e Formimit Fillestar të Shkollës së Magjistraturës në vitin akademik 2021-2022.

Këshilli vendosi unanimisht të konsiderojë të përfunduar procedurën për verifikimin e pasurisë dhe figurës për z. Erjon Shehaj, kandidat për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, z. Petrit Çano, kandidat për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë dhe z. Albert Kuliçi, kandidat për Drejtues në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë.

Shorti ka zgjedhur znj. Esmeralda Keshi dhe z. Tartar Bazaj, si anëtarë të Komisionit të Posaçëm për plotësimin e 2 (dy) vakancave në Strukturën e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (SPAK). Komisioni përbëhet nga 5 (pesë) anëtare, ku 3 (tre) prej tyre janë detyrimisht anëtarë të Komisionit të Zhvillimit të Karrierës në KLP.

Në përfundim, Këshilli miratoi 6 (gjashtë) raportet për analizimin e aftësisë profesionale të subjekteve të rivlerësimit, znj. Fahrije Vata, znj. Elveta Murra, znj. Merita Selimi. z. Arian Ndoja. z. Arian Xhaferri. z. Armand Gurakuqi. Një kopje e raporteve i dërgohet Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet afërdita ndoi esmeralda keshi klp petrit çano shyqyri duro tartar bazaj afërdita ndoi esmeralda keshi klp petrit çano shyqyri duro tartar bazaj

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari