LIVE UPDATES
Aktualitet

Mungesa e krahut të punës po penalizon fasoneritë, humbën kontrata të majme

23 Dhjetor 2021, 07:35 Nga DOSJA
Mungesa e krahut të punës po penalizon fasoneritë, humbën

TIRANË – Ai konfirmon se edhe biznese të tjera që ndodhen në të njëjtën ndërtesë me të kanë të njëjtin hall dhe vuajnë prej vitesh braktisjen e vendit dhe si pasojë mungesën e fuqisë punëtore. Vetëm nga 5 ndërmarrje që ndodhen në këtë godinë mund të punësoheshin deri në 300 persona.

“Vetëm unë në këtë moment do të punësoja direkt 50 punonjës. Edhe ky biznesi që është sipër meje po ashtu do të punësonte 50 të tjerë. Ka edhe disa biznese që janë në katë të parë…mund të them që në total vetëm në këtë godinë do të mund të punësoheshin rreth 300 punonjës”, u shpreh Florion Zekja, sipërmarrës

Ai pohon se madje për shkak të mungesës së krahut të punës kanë humbur edhe kontrata të majme, të cilat nuk i kanë marrë dot përsipër.

“Ka pasur raste, kur na kanë pasur mundësi për të marrë përsipër kontrata të rëndësishme dhe nuk i kemi marrë dot se nuk kemi kapacitetet në fuqi punëtore”, u shpreh Florion Zekja, sipërmarrës.

Sipas tij nevojat janë të shumta dhe punëtorët e këtij tregu në Shqipëri nuk lëvizin nga një kompani tek tjetra, por e keqja është se ikin përfundimisht nga vendi dhe si pasojë ata nuk munden të krijojnë staf të kualifikuar.

“Punëtorët përgjithësisht nuk lëvizin nga një kompani tek tjetra por ikin jashtë vendit. Megjithëse janë të pakualifikuar dhe kanë pak mundësi të integrohen në vendet ku shkojnë”, u shpreh Florion Zekja, sipërmarrës.

Ai fajëson për këtë situatë hendekun e madh që ekziston mes arsimimit dhe nevojave që ka realisht tregu i punës. Sipas tij, shkollat profesionale janë lënë krejtësisht pas dore kur në fakt duhet të ishin prioritet.

“Ne edhe kur i marrim janë fare të pakualifikuar, duhet që së paku për një periudhë tre mujore që ti trajnojmë. Të gjitha këto janë kosto për ne. Por edhe ata me arsim të lartë janë problematikë. P.sh. mua më duhej një financiare dhe megjithëse e mbajta 6 muaj një student të ekonomikut, nuk arriti të mësonte si mbyllej një bilanc”, u shpreh Florion Zekja, sipërmarrës.

“Pavarësisht stokut të lartë të papunëve të regjistruar pranë zyrave shtetërore bashkëpunimi me këtë institucion nuk funksionon, edhe pse prej vitesh ata i kanë kërkuar zyrës së punës që të ndërmjetësojnë për të gjetur krahë pune. “Nuk funksion fare bashkëpunimi. Në asnjë rast ata nuk na kanë gjetur asnjë punëtor”, u shpreh Florion Zekja, sipërmarrës.

Për të zgjidhur hendekun e krijuar mes biznesit anemik për krahë punë dhe nga ana tjetër ushtrisë prej mijëra të papunëve, ai sugjeron ndërmarrjen e poltikave që të favorizojnë biznesin, pasi kostot janë rritur shumë.

“Duhet të ketë një politikë favorizuese. Kostot tona janë rritur shumë. Nëse një target mallrash nga Kina më parë kushtonte 3 mijë dollar, tani kushton 18 mijë dollar. Ndërkohë që nëse më parë një porosi të vinte maksimumi për jë muaj, tai mund të vonojë edhe tre muaj. Duhen politika për të stimulaur binesin vendas”, u shpreh Florion Zekja, sipërmarrës. (TOP STORY)

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet fasonerite i skadon kontrata me palmeiras kontrata fasonerite i skadon kontrata me palmeiras kontrata

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!