LIVE UPDATES
Politike

Ndarja e detit në Hagë/ Koloneli Myslim Pashaj tregon psee zgjidhja nuk do jetë në favor të Greqisë: Nëse humbasim, gjiri

24 Tetor 2020, 16:45 Nga DOSJA
Ndarja e detit në Hagë/ Koloneli Myslim Pashaj tregon psee zgjidhja

TIRANË- Koloneli Myslim Pashaj ka folur për dakordësinë Shqipëri-Greqi që çështja e detit të zgjidhet në drejtësinë ndërkombëtare.

I ftuar në emisionin ”Kjo Javë” të Nisida Tufës,Pashaj e vlerëson si një hap të mirë këtë, por nga ana tjetër thotë se për fqinjësinë e mirë çështja duhej zgjidhur vetë mes Shqipërisë e Greqisë. Ai thekson se ende nuk është e qartë pse Shqipëria dhe Greqia nuk e zgjidhnin dot, teksa shton se gjatë negociatave të palëve ka pasur mospërputhje të mëdha.

PJESË NGA INTERVISTA:

PYETJA: Është vendosur të bien dakord që çështja e detit të shkojë në Hagë. është hap përpara, pozitive?

MYSLIM PASHAJ: Si pjesë e kryefjalës, do thoja këtë që ,do ishte mirë për fqinjësinë e mirë ta kishim zgjidhur vetë. Por ka pasur shkaqe të shumta, të forta, derisa është marrë vendimi të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare. Hap i rëndësishëm për t’i dhënë fund një kompleksiteti në dy vendet, për negociatat. Sepse nuk kishte rezultat. Opinioni nuk e ka të qartë ç’ka ndodhur në negociata. Ka pasur mospërputhje të mëdhaja. Na erdhi mirë që është ndërmarrë një hap i tillë.
Doja të thoja që ne po çojmë kufijtë detarë në Hagë. Prej akteve ndërkombëtare të delimitimit, janë përcaktuar kufijtë që nga 1913, deri në protokollin e Firences. Fakti tragjik i kufijve të Shqipërisë na bën të ndjeshëm. Do të donim mos i çonim në Hagë e Hamburg këto, por t’i zgjidhnim vetë.

PYETJA: Si e komentoni që vendimin Rama e mori pa mendimin e Kuvendit, Presidentit dhe opozitës?

MYSLIM PASHAJ: Ky është një problem politik. Duhet ta them që duhet vënë në dijeni Presidenti. Duhet të vihej në dijeni Kuvendi, Komisioni i Ligjeve fillimsht.
Nëse nuk është bërë deri më tani, mund të plotësohen. Derisa dy shtetet të bëjnë një letër kompromisi që të dy shtetet të trajtojnë në atë letër problemet. çfarë probleme janë pikante, konfliktuale që të përzgjidhen dhe t’u bëhet e ditur Gjykatës Ndërkombëtare. Mund të jetë Gjykatë Drejtësie ose Gjykata e Drejta për detin. Nuk dihet kush do përzgjidhet apo kë kanë përzgjedhur.

PYETJA: Për çfarë po shkojmë në Hagë?

MYLSIM PASHAJ: Pyetje me shumë interes. Ka ndodhur një ngjarje historike, që dy vendet u munduan të bëjnë një marrëveshje për çështjen e kufijve detarë. Që në krahasim me kufijtë tokësorë nuk janë ndarë, por vetëm fraza orientuese. S’ka kufij detarë me koordinata. Ishte hap i rëndësishëm. Jemi duke vajtur për çështje të veçanta që kanë të bëjnë me një kanal, ose me kryqëzim lumenjsh që është problem i veçantë brenda. Ne kemi komplet marrëveshjen e 2009 e kemi një marrëveshje nul, që është rrëzuar nga GJK. Kështu çfarë do marrim. Ky është një problem që do e shohim.

Marrë nga BalkanWeb

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike ceshtja e detit me greqine ne hage myslim pashaj ceshtja e detit me greqine ne hage myslim pashaj

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni