LIVE UPDATES
Art&Argëtim

“Në kasolle dhe varfëri ekstreme”/ Nga abuzimet, tek tentativa e motrës për ta shitur, rrëfimi tronditës i Mariah Care

30 Shtator 2020, 12:55 Nga DOSJA
“Në kasolle dhe varfëri ekstreme”/ Nga abuzimet, tek

SHBA– Pas kaq shumë vitesh në skenat botërore, Mariah ka vendosur ta rrëfejë për herë të parë historinë e saj, ku thotë se është dhunuar vazhdimisht nga familjarët e saj, ndërsa sherret kanë qenë të shpeshta në familje.

Në një rast asaj i është dashur të 12 policë për të ndarë të atin që zihej me vëllain e saj të madh. Kur ishte vetëm 3  vjeç, nëna e saj u divorcua nga i ati dhe për shumë vite i është dashur të jetojë nëpër kasolle, mes një varfërie ekstreme dhe dhunës së përhershme.

Por edhe mes racizmit, pasi ajo nuk ishte e bardhë. Mamaja e saj ishte braktisur nga familja, pasi të martoheshe me një njeri me ngjyrë në atë kohë, ishte diçka e paimagjinueshme.  Për këtë arsye ata kanë vuajtur për një kohë të gjatë.

Më tej Mariah tregon se është dhunuar nga motra e saj më e madhe, Alison, e cila madje, kur ishte 12 vjeç, ka tentuar ta shesë Mariah, për prostitucion. Por gjithçka ndryshoi kur ajo takoi Tommy Mottolan, bosin e Columbia Records dhe Sony Music.

Carey thotë se gjithë karrierën e saj  ia detyron pikërisht atij, megjithëse erdhi me një çmim të rëndë. Këngëtarja u martua me të në vitin 1993, kur ishte vetëm 18 vjeç.

Ai ishte 21 vjet më i madh dhe sponsorizoi karrierën e saj, duke paguar plot 1 milion dollar për albumin e parë të Carey. Por ajo nuk pati kurrë një tërheqje fizike dhe seksuale ndaj tij, dhe martesa me Mottola u kthye një ferr i vërtetë, pasi ai e kontrollonte kudo atë.

Carey thotë se ndihej si në burg, pasi ai i kishte vënë kamera në çdo ambient të shtëpisë për ta kontrolluar, ndërsa i kishte vënë edhe roje të shumtë, të cilët e ndiqnin në çdo hap. Këngëtarja thotë se mbante gjithmonë një çantë me rroba, gati për t’u arratisur, por kishte frikë ta bënte një gjë të tillë, pasi njëherë Mottola e kërcënoi me thikë, në sy të shumë njerëzve të tjerë.

Gjithçka ndryshoi kur ajo njohur sportistin Derek Jeter, me të cilin u arratis. Ai ishte mashkulli i dytë në jetën e saj, ndërsa më pas pati një mori meshkujsh në jetën e saj, shumë prej të cilëve ajo nuk do t’i përmend, për shkak të zhgënjimeve.

Mes tyre edhe reperin Eminem, me të cilin pati një histori të shkurtër. Në vitin 2008 ajo u martua me komedianin Nick Cannon, me të cilin bëri dy fëmijë, para se të ndahej në vitin 2016.

“Fëmijët e mi nuk vuajnë si unë. Atyre të paktën s’do t’iu vijë ndonjëherë policia në derë.”- u shpreh Carey, e cila gjithsesi, nuk pranon të flasë për problemet e tashmë, siç është sëmundja bipolare nga e cila ajo vuan.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

showbiz showbiz mariah carey mariah carey

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 30 Shtator 2020, 07:55

TIRANE-Këngëtarja Beatrix Ramosaj ka treguar se këto kohë nuk e ka bërë gjumin aspak rehat për shkak të disa shqetësimeve.Nëpërmjet instatstoryt Ramosaj ka rrëf...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha