LIVE UPDATES
Bota

Për shkak të shqetësimit mjedisor, Elon Musk nuk do të pranojë më bitcoin për blerjen e makinave ‘Tesla’

13 Maj 2021, 11:02 Nga DOSJA
Për shkak të shqetësimit mjedisor, Elon Musk nuk do të

SHBA– Miliarderi Elon Musk dhe koka e kompanisë ‘Tesla’ tha të Mërkurën në Tëitter se  ka pezulluar blerjet e automjeteve duke përdorur bitcoin, nga shqetësimi për përdorimin në masë të karburanteve fosile për minierat e bitcoin.

Çmimi i bitcoin ka rënë rreth 5% në minutat e para pas njoftimit të Musk. Një regjistrim të SEC në shkurt u zbulua se Tesla bleu bitcoin me vlerë 1.5 miliard dollarë dhe mund të investojë në më shumë bitcoin ose monedha të tjera kripto në të ardhmen.

Në atë kohë, kompania tha se do të fillonte të pranonte bitcoin si një mënyrë pagese për produktet e saj. Mbështetja për kriptovalutën nga Tesla kontribuoi në çmimet e kriptovalutave, duke përfshirë bitcoin dhe dogecoin, duke u rritur në muajt e fundit.

Postimi i plotë i Musk:

Tesla ka pezulluar mënyren e blerjes së automjeteve duke përdorur Bitcoin. Ne jemi të shqetësuar për rritjen e shpejtë të përdorimit të lëndëve djegëse fosile për minierat dhe transaksionet e Bitcoin, veçanërisht qymyrin, i cili ka emetimet më të këqija nga çdo karburant. Kriptovaluta është një ide e mirë në shumë nivele dhe ne besojmë se ka një të ardhme premtuese, por kjo nuk mund të vijë me kosto të mëdha për mjedisin. Tesla nuk do të shesë asnjë Bitcoin dhe ne synojmë ta përdorim atë për transaksione sa më shpejt që tranzicionet e minierave të kalojnë në një energji më të qëndrueshme. Ne po shohim gjithashtu kriptovaluta të tjera që përdorin <1% të energjisë / transaksionit të Bitcoin.

Investitorët kryesorë dhe disa blerës të korporatave, duke përfshirë Tesla, Square , Metromile dhe Nexon, janë dyndur në bitcoin , duke parë monedhën dixhitale si një mbrojtje të mundshme të inflacionit ndërsa bankat qendrore shtypin para për të lehtësuar ekonomitë e shqetësuara nga pandemia.

Bankat kryesore të Ëall Street si  Goldman Sachs  dhe  Morgan Stanley  gjithashtu kanë kërkuar që t’u sigurojnë klientëve të tyre të pasur  ekspozimin në bitcoin .Por disa investitorë, si themeluesi i Softbank Masayoshi Son, ende nuk i kanë hyrë kriptos.

“Ka shumë diskutime nëse është diçka e mirë apo e keqe, cila është vlera e vërtetë apo është në një flluskë. Sinqerisht, nuk e di ”, tha Son në një konferencë të fundit për fitimet.

Ndërsa Tesla tha se nuk do të pranonte bitcoin për blerjet e automjeteve të Mërkurën, Musk specifikoi se Tesla planifikon të mbajë në vend se të shesë bitcoin që tashmë ka dhe do të kërkojë kriptomonedha të tjera që kërkojnë më pak energji për transaksione.

Gjatë tremujorit të parë të vitit 2021, Tesla bleu “pasuri dixhitale” me vlerë 1.5 miliard dollarë, më pas shiti 272 milion dollarë. Sipas një regjistrimi financiar nga Tesla më 26 Prill, fitimet nga shitjet e bitcoin lejuan që kompania të shënonte një “ndikim pozitiv” prej 101 milion dollarësh drejt përfitimit.

Musk ka qenë një përkrahës publik i bitcoin dhe dogecoin, në Tëitter gjatë vitit të kaluar.

Këtë fundjavë të kaluar, shefi i Tesla bëri debutimin e tij në “Saturday Night Live” dhe i kushtoi një pjesë të monologut të tij të hapjes dhe një skemë për të folur deri në dogecoin. Në vend që të ndihmonte në ngritjen e çmimit të simbolit të frymëzuar nga memet, dogecoin në fakt rezervoi 30% gjatë orës që Musk ishte duke pritur SNL.

Gjatë një shitje ‘të çmendur’ në atë kohë, platforma e njohur tregtare Robinhood përjetoi një ndërprerje në tregtinë e saj të kriptos.

Pas njoftimit të Musk të Enjten, pronari i Dallas Mavericks, Mark Cuban tha se ekipi do të vazhdojë të pranojë bitcoin dhe monedha të tjera të kreditit sepse “ne e dimë që zëvendësimi i Arit si një depo me vlerë do të ndihmojë mjedisin”.

(o.l./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota bitcoin elon musk mark cuban bitcoin elon musk mark cuban

Sondazh

Poll

Bota 13 Maj 2021, 07:00

Pritet rritje më e madhe ekonomike në BE

Sipas llogaritjeve nga Brukseli, Evropa mund të shpresojë një rimëkëmbje të shpejtë ekonomike nga kriza e Coronës. “BE parashikon të rikthehet në nivelin e para...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra