LIVE UPDATES
Bota

Perëndimi dhe SHBA po i “shpallin luftë” të pavaksinuarve

12 Janar 2022, 20:57 Nga DOSJA
Perëndimi dhe SHBA po i “shpallin luftë” të

FRANCË – Shfaqja e omicron ka çuar në shifra rekord të të infektuarve por edhe zhgënjim edhe më të madh të shumicës së vaksinuar kundër mosvaksinimit të pakicës, gjë që në disa vende evropiane ka sjellë përshkallëzimin e tensioneve pandemike.

Kështu i shpalli “luftë” të pavaksinuarve presidenti francez Emanuel Macron dhe shënjestër e rregullave strikte ishte edhe asi serb i tenisit Novak Gjokoviç. Megjithëse studimet tregojnë se omicron shkakton simptoma më të lehta se llojet e tjera, personat e pavaksinuar janë ngarkesë e sistemit shëndetësor dhe rrezikojnë veten dhe shoqërinë. Shumë vende evropiane kanë vendosur të shtrëngojnë sërish masat e tyre kundër Covid-it. Ndërsa në Shtetet e Bashkuara, disa po i rezistojnë kërkesave të administratës së presidentit Joe Biden për vaksinimin e detyrueshëm të punëtorëve të kompanive të mëdha dhe kërkojnë ndalimin e tyre, në vendet e tjera perëndimore, njerëzit e pavaksinuar po bëhen gjithnjë e më shumë “njerëz të padëshirueshëm”. Javën e kaluar, Macron shkaktoi një stuhi në publik me deklarata të ashpra dhe njoftimin e një “shfaqjeje” me të pavaksinuarit, përpara rizgjedhjes së pritshme në prill.

“Nuk është qëllimi im të shpërndaj popullin francez. Por kur bëhet fjalë për të pavaksinuarit, dua shumë t’i dënoj. Dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë, deri në fund. Kjo është strategjia”, tha Macron duke shtuar se ai që është i papërgjegjshëm nuk është qytetar.

Parisi

Gjatë fundjavës, në të gjithë vendin u mbajtën protesta kundër imunizimit të detyrueshëm , duke kritikuar synimin e Macron për të forcuar kufizimet. Parlamenti francez, deputetët e të cilit morën kërcënime masive me vdekje nga anti-vaksinat kur filloi debati mbi kalimet e Covid, miratoi masat e fundit të qeverisë të enjten e kaluar. Shteti ka lejuar më parë punonjësit e shëndetit të infektuar që nuk kanë simptoma të punojnë në vend që të izolohen. Kjo masë emergjente synon të zbusë mungesën e personelit në spitale të shkaktuar nga shpërthimi i infeksionit. Francezët tani duhet të kenë prova të vaksinimit ose një test negativ për të hyrë në objektet publike dhe transportin, por me zgjerimin e omikronit, parlamenti filloi debatin për një ligj që do të hiqte opsionin e një testi negativ. Duke vënë në dukje se 124 kundër 93 deputetëve dhe 27 abstenime votuan për ligjin, bota është rritur për francezët e vaksinuar. Koha e izolimit për ata që ishin plotësisht të vaksinuar u reduktua nga 10 në shtatë ditë të hënën, pra pesë ditë me test negativ.

Kanadaja

Edhe pse me më pak vëmendje mediatike, një gjuhë të ngjashme me Macron tregoi kryeministri kanadez Justin Trudeau . Qeveria e Kanadasë ka marrë një vendim që nga 15 janari të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave të pavaksinuar. Siç thuhet, vendimi është i vlefshëm pa përjashtim, kështu që edhe yjet e NBA dhe NHL nga SHBA, të cilët po zhvendosen në territorin e Kanadasë për shkak të ndeshjeve në këto liga, do të ndalohen të hyjnë në vend nëse nuk janë plotësisht të vaksinuar.

Montreal

Për më tepër, provinca e Quebec njoftoi së fundmi se do të vendosë një taksë shëndetësore për banorët që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19. Kryeministri i Quebec Francois Lego njoftoi masën pasi provinca regjistroi numrin më të madh të vdekjeve të lidhura me Covid në Kanada. Provinca gjithashtu ndaloi njerëzit e pavaksinuar më parë të shesin alkool ose kanabis në dyqanet shtetërore. Në Quebec është në fuqi një karantinë, e cila zgjat çdo ditë nga ora 22:00 deri në 10:00.

“Njerëzit po shikojnë sesi vonohen trajtimet dhe operacionet e kancerit, sepse shtretërit janë plot me ata që kanë zgjedhur të mos vaksinohen dhe janë të frustruar. Kur shohin se jemi në karantinë ose nën kufizime serioze për shkak të rreziqeve që na paraqesin personat e pavaksinuar, zemërohen”, tha Trudeau.

Australia

Në anën tjetër të botës, kryeministri Scott Morrison është gjithashtu i vendosur të kufizojë të pavaksinuarit dhe asi i tij kohët e fundit synoi asin e tenisit Novak Djokovic, përpara Australian Open. Djokoviç u lirua nga paraburgimi i imigracionit të hënën ku u dërgua pavarësisht dëshmive të një përjashtimi mjekësor për njerëzit e pavaksinuar. Megjithatë, Ministri i Emigracionit Alex Hawke ka diskrecionin për të kërkuar një dëbim të ri. Morrison fillimisht u distancua nga mosmarrëveshja për vizën e Djokoviçit, po ende u hodh për shkak se koalicioni i tij konservator po përballet me zgjedhje të vështira dhe në rritje të zemërimit publik për “privilegjet për një sportist me ndikim”. Megjithëse Djokoviç kishte dokumentin e kërkuar të përjashtimit, siç kërkohet nga rregullat aktuale australiane për hyrjen në vend gjatë pandemisë, një sondazh në Twitter i kryer nga kolumnisti i Sydney Morning Herald, Peter FitzSimons ndërsa tenisti ishte “i burgosur” në një hotel në Melburn, tregoi se vetëm pesë nga nga rreth 5,000 të anketuar besojnë se autoritetet duhet ta lirojnë Djokoviçin dhe ta lejojnë atë të luajë.

Austria

Austria vendosi gjithashtu të vështirësojë funksionimin e të pavaksinuarve, ndaj mori vendime për shtrëngimin e masave. Vendi do të prezantojë vaksinimin e detyrueshëm në shkurt, për shkak të përhapjes së përshpejtuar të omicron. Kancelari Karl Nechamer tha se vetëm përpjekjet e përbashkëta mund të shmangin një bllokim të ri. Shteti ka miratuar tre paketa masash , njëra për kontrollin, tjetra karantinën dhe e treta mbrojtjen, ndërsa policia austriake njoftoi kontrolle të intensifikuara për respektimin e rregulloreve. Paketa e karantinës hyri në fuqi më 8 janar dhe rregulli i ri nuk njeh më kategoritë e ndryshme të personave të kontaktit. Personat që kanë marrë tre doza të vaksinës, ose nëse të gjithë mbanin maska ​​FFP2 kur ishin në kontakt me pacientin, përjashtohen nga kjo masë.

Vjena

Karantina do të zgjasë të paktën pesë ditë në të ardhmen dhe do të përfundojë me një test PCR negativ. Ndërsa karantina për të vaksinuarit u reduktua, për të pavaksinuarit u zgjat edhe për 10 ditë të tjera, deri më 20 janar. Siç qëndrojnë gjërat për momentin, bllokimi për të pavaksinuarit mund të qëndrojë në fuqi për një kohë të gjatë. Në Austri, nga 11 janari, është e detyrueshme mbajtja e maskave në ambiente të hapura, ku nuk është e mundur të ruhet distanca. Provincat mund të vendosin një detyrim shtesë për të mbajtur maska ​​në vendet me frekuencë të lartë. Vlefshmëria e Pasaportës së Gjelbër reduktohet gjithashtu në gjashtë muaj, që do të thotë se qytetarët do të duhet të vaksinohen dy herë në vit. Mosvaksinimi do të jetë i shtrenjtë në Austri nga shkurti. Të gjithë ata nga 14 vjeç e lart që refuzojnë vaksinën do të paguajnë gjoba deri në 3600 euro nga muaji shkurt.

Italia

Në Itali, të gjithë personat mbi 50 vjeç duhet të vaksinohen. Masa ka hyrë në fuqi më 8 janar dhe ata që nuk janë vaksinuar kanë afat deri në fund të muajit. Nga 1 shkurti, ata që nuk janë vaksinuar, kanë marrë dozën e dytë apo të tretë, do të gjobiten me 100 euro. Masa do të jetë në fuqi deri më 15 qershor dhe do të zbatohet për të gjithë në atë kategori moshe, përfshirë shtetasit e huaj. Pa një certifikatë vaksinimi ose shërimi nga kovidi, personat mbi 50 vjeç do të detyrohen të punojnë në distancë.

Romë

Për shkelje të masave kërcënohen gjoba nga 600-1500 euro. Që nga e hëna, në Itali kanë hyrë në fuqi masa dhe kufizime të reja , kryesisht ndaj të pavaksinuarve. Italianët tani kanë nevojë për prova të vaksinimit ose shërimit nga një infeksion i fundit për të hyrë në objektet publike. Masa e re quhet “super kalim” dhe do të thotë se vetëm një test negativ nuk mjafton për të pasur akses në shërbime të ndryshme. Italianët në përgjithësi kanë mbështetur masa kufizuese, duke përfshirë veshjen e maskave jashtë dhe një leje standarde shëndetësore për të hyrë në vendin e punës. Mirëpo kryeministri italian Mario Draghi ishte cak i kritikave të opozitës për këtë masë. Edhe pse shumë nga partitë në pushtet e mirëpritën masën, themeluesi i grupit më të madh parlamentar italian të Lëvizjes Pesë Yjet, Beppe Grillo, tha se kontrolli i qeverisë kërkonte “skena orwelliane”.

Gjermania

Në Gjermani, ndërkohë, ka një debat për futjen e vaksinave të detyrueshme . Demonstrata masive u mbajtën përsëri në vend, me 14,000 njerëz në Hamburg dhe tubime më të vogla në Berlin, Dusseldorf, Frankfurt dhe qytete të tjera. Ky debat mund të përçajë koalicionin e ri qeverisës të socialdemokratëve, të gjelbërve dhe liberalëve, sepse këta të fundit në veçanti nuk janë pro vaksinimit të detyrueshëm, të paktën jo për të gjithë. Deputeti liberal, Andrew Ullmann, sugjeroi që vaksinimi t’u jepet vetëm të moshuarve, sipas shembullit të Italisë, dhe Bundestagu duhet të mbajë debatin e parë për këtë temë në fund të muajit.

Berlini

Sipas “Tagespiegel”, kjo është një shuplakë për kancelarin e ri Olaf Scholz, i cili premtoi në nëntor se do të vendoste vaksinimin e detyrueshëm në shkurt ose mars. Në fund të vitit të kaluar u vendos detyrimi i vaksinimit për personelin mjekësor që është në kontakt me pacientët që kanë rrezik të shtuar për t’u prekur nga COVID. Ky angazhim hyn në fuqi në mars. Në Gjermani, tre të katërtat e popullsisë morën të paktën një dozë të vaksinës, rreth 72 për qind morën dy doza dhe rreth 42 për qind morën dozën e tretë.

SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përpiqen të motivojnë banorët për t’u vaksinuar, ndërsa administrata Biden po përpiqet ta prezantojë atë si një detyrim për disa kategori. Sipas vendimit të Gjykatës Federale Amerikane të Apelit në dhjetor, punëtorët në kompanitë private me më shumë se 100 punonjës duhet të vaksinohen plotësisht ose të testohen çdo javë. Vendimi, i cili pritet të prekë më shumë se dy të tretat e punëtorëve në Shtetet e Bashkuara, ishte një fitore e madhe për Biden, por kundërshtarët kanë apeluar në Gjykatën e Lartë dhe disa punëtorë tani janë të paralizuar ndërsa presin vendimin e tij.

Nju Jork

Faza e parë e këtij vendimi ka nisur të hënën, por siç nuk ka bërë të ditur ende Gjykata e Lartë, disa drejtues të shtetit i kanë marrë gjërat në dorë. Guvernatorja e Iowa-s, Kim Reynolds njoftoi të premten se shteti i saj nuk do ta miratojë apo zbatojë këtë detyrim, ndërsa guvernatori i Arkansas, William Hutchinson tha të dielën se kompanitë e mëdha nuk duhet të respektojnë kërkesat në pritje të vendimit të Gjykatës së Lartë. Në Florida, guvernatori Ron DeSantis nënshkroi një ligj që ndalon shkollat ​​dhe kompanitë të këmbëngulin që punëtorët e tyre të vaksinohen, ndërsa Disney e pezulloi këtë kërkesë për punëtorët e Disneyworld. Gjykata e Lartë dëgjoi një argument katërorësh mbi kërkesën e Biden për vaksina të premten dhe gjyqtarët ishin skeptikë, por më të hapur në lidhje me detyrimet e vaksinimit për punonjësit e kujdesit shëndetësor sesa punonjësit e kompanive të mëdha. Këto raste do të prekin dhjetëra miliona punëtorë në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe strategjinë e qeverisë për të luftuar virusin. Në të kaluarën, kompanitë individuale amerikane vendosën të prezantonin lejet e detyrueshme të Covid për punëtorët e tyre, ndërsa shumë universitete , jo vetëm në Shtetet e Bashkuara, por edhe në Evropë, prezantuan vaksinimin e detyrueshëm.

Perëndimi po i shpërblen gjithnjë e më shumë të vaksinuarit, ndërsa barrën e pandemisë ia ngarkon të pavaksinuarve. Mbretëria e Bashkuar, Zvicra, Spanja, Irlanda, Greqia dhe Belgjika gjithashtu kanë reduktuar periudhat e karantinës dhe kanë lehtësuar disa kushte për kthimin e punëtorëve të infektuar në punë, duke ndjekur Qendrat Amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Edhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson , i cili me këmbëngulje refuzon të vendosë karantinë dhe vaksina të detyrueshme në vendin e tij, dënoi deklararatat anti-vaksinë, të cilat i akuzoi se “thanë marrëzira”.

Marrë nga Blic

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota covid ne bote masat e covid omicron covid ne bote masat e covid omicron

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive