LIVE UPDATES
Bota

5 pyetje kyçe për takimin e Joe Bidenit me liderët botërorë në Bruksel

24 Mars 2022, 09:12 Nga DOSJA
5 pyetje kyçe për takimin e Joe Bidenit me liderët

SHBA- Presidenti Joe Biden do të mblidhet me liderët botërorë në Bruksel, sot në një samite urgjente për t’iu përgjigjur luftës në Ukrainë. Kjo vjen pasi Perëndimi po vazhdon të ushtrojë presion ndaj Rusisë në mënyrë që të ndalojë pushtimin rus në Ukainë. Sips CNN, Shtëpia e Bardhë ka thënë që gjatë kohës së tij në Belgjikë, Biden ka planifikuar të vizitojë selinë e NATO-s dhe të mbajë një fjalim në samitin e liderëve të aleancës. Ai gjithashtu do të takojë liderat e G7, Presidentin e Këshillit Europian Charles Michel dhe para se të mbyllë ditën me konferencë shtypi do të mbajë një fjalim në Samitin e Këshillit Europian.

Pas pjesës së parë të udhëtimit në Bruksel, Biden do të udhëtojë në Varshavë, Poloni. Udhëtimi shënon një mundësi vendimtare për Biden për të rikthyer lidershipin e Shteteve të Bashkuara në skenën globale dhe dp të jetë një provë që aleancat globale, të dobësuara vitet e fundit, mund të arrijnë së bashku në epokat e pas Luftës së Dytë Botërore dhe pas Luftës së Ftohtë.

Por cilat janë 5 pyetje kyçe për ditën e Bidenit me liderët botërorë në Bruksel?

Çfarë do të bëjë më pas Perëndimi për Ukrainën?

Aleatët e SHBA-së dhe NATO-s pritet të bëjnë disa përpjekje të reja gjatë bisedimeve urgjente të së enjtes, që synojnë të ndëshkojnë Rusinë për luftën e saj kundër Ukrainës. Udhëheqësit e NATO-s do të miratojnë vendosjen e 4grupeve shtesë në Hungari, Rumani, Bullgari dhe Sllovaki. Udhëheqësit e NATO-s pritet të bien dakord për të forcuar qëndrimin e aleancës, duke përfshirë rritjen e forcave të NATO-s në pjesën lindore të aleancës, rritjen e mbrojtjes kibernetike dhe shkallëzimin e stërvitjeve aleate.

Si do të udhëheqë Biden?

Takimet e sotme mund të shërbejnë si një moment që Biden të ripohojë udhëheqjen e Amerikës në aleancën e vështirësuar të NATO-s, të cilën ai u zotua ta rivendoste gjatë kohës kur garonte si president. Do të ketë disa fjalime, si dhe një konferencë shtypi, ku presidenti pritet të prezantojë hapat e ardhshëm të SHBA-së.Në Bruksel, Biden pritet të zbulojë sanksione të reja ndaj figurave politike dhe oligarkëve rusë. Biden do të marrë gjithashtu angazhime të mëtejshme për të drejtat e njeriut “për t’iu përgjigjur fluksit në rritje të refugjatëve” nga Ukraina.

A do shfaqet Zelenskyy?

Megjithëse Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, udhëheqësit e aleancës kanë diskutuar nëse dhe presidenti Volodymyr Zelenskyy mund të marrë pjesë në samitin e kësaj jave. Që nga fillimi i luftës, Zelenskyy ka mbajtur fjalime virtuale emocionuese për organe të ndryshme qeveritare. Zelenskyy i ka kërkuar Bidenit të vizitojë Kievin, por nuk u mor kurrë në shqyrtim nga Shtëpia e Bardhë. Megjithatë, Biden do të shkojë në Poloni, e cila kufizohet me Ukrainën dhe ka pranuar miliona refugjatë ukrainas, të premten.

Si do të reagojë Putin ndaj frontit të bashkuar të Perëndimit?

Kremlini ka lëshuar disa paralajmërime këtë javë kundër NATO-s, duke sugjeruar se presidenti rus Vladimir Putin është i zemëruar me njerëzit në Ukrainë që duan të jenë pjesë e aleancës. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov i tha Christiane Amanpour të CNN të martën se Putin nuk i ka arritur ende qëllimet e tij në Ukrainë. Peskov, i cili thotë se është në kontakt me Putinin çdo ditë, tha se pushtimi nuk është ndër qëllimet e deklaruara të operacionit.

A do të jenë efektive veprimet e NATO-s?

Biden dhe udhëheqësit e NATO-s kanë pohuar se lufta në Ukrainë ka bashkuar vendet anëtare të NATO-s më shumë se kurrë, por takimet e së enjtes mund të jenë një provë e forcës për aftësitë e NATO-s. Një zyrtar në Shtabin Suprem të Fuqive Aleate në Evropë, selia e operacioneve ushtarake të aleancës së NATO-s në Evropë, u tha gazetarëve të mërkurën se lufta e Putinit në Ukrainë e ka vënë aleancën e NATO-s dhe vendet anëtare të saj “absolutisht në rrezik”. Një zyrtar tjetër nga selia tha se lufta ka krijuar një “realitet të ri” për aleatët e NATO-s.

Zelenskyy pohoi në fillim të këtij muaji se neni 5 i NATO-s, parimi i mbrojtjes kolektive, është më i dobët se kurrë. Ai sugjeroi se disa nga 30 anëtarët e aleancës do të dështojnë të veprojnë nëse ushtria ruse lëviz përtej kufijve të Ukrainës, duke paralajmëruar një tjetër luftë botërore.

(j.c)/dosja.al 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota joe biden lufta ukraine-rusi joe biden lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës