LIVE UPDATES
Politike

Balliu: Rama u ka dhënë licencë bandave për të vrarë, policisë i ka thënë mos i prekni

Ish-deputeti demokrat akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka lidhur marrëveshje me bandat për përfitime elektorale dhe këto vrasje që ndodhin anembanë Shqipërisë janë derivat i këtij pakti.

18 Gusht 2022, 16:18 Nga DOSJA
Balliu: Rama u ka dhënë licencë bandave për të
Shefi i Organizimit i Partisë Demokratike, Klevis Balliu

TIRANË- Shefi i Organizimit i Partisë Demokratike, Klevis Balliu ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24, ku ka komentuar ngjarjet kriminale të ndodhura në vend brenda 24 orëve, teksa janë shënuar 4 viktima. Sipas Balliut, “siguria në vend ka rënë prej një kohe goxha të gjatë dhe kemi kaluar në nivele komplet të tjera, me qeverinë që është përfshirë në luftën e bandave”. Ish-deputeti demokrat akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka lidhur marrëveshje me bandat për përfitime elektorale dhe këto vrasje që ndodhin anembanë Shqipërisë janë derivat i këtij pakti.

“Qeveria ka interesa të caktuara në banda të caktuara dhe i ndihmon të kryejnë vrasje dhe veprime të caktuara. Të gjithë e kanë të qartë se nëse qeveria do të luftojë krimin mund t’i kapë këta banditë. Nuk ka nevojë për fantazi. Gjtaë qeverisjes së PD nën drejtimin e Sali Berishës janë arrestuar gati 200 banda dhe sot një pjesë e madhe e tyre janë sot në rrugë duke kryer këto krime. I vetmi standart që është rritur këto kohë është standarti i krimit, duke kaluar në vrasës profesionist, kemi kaluar në kryemafiozë, dhe nivele bandash. Bandat kanë armë, ne kemi tanke, kemi ushtrinë, kanë informacion, ne kemi Shërbimin Informativ Shtetëror, por Edi Rama ka lidhur koalicion me krimin e organizuar. Mos kujtoni ju se qytetarët nuk e dinë se kush drejton në Vlorë, Lushnje, Elbasan. Policia e di më mirë nga të gjithë po nuk lëvizin dot se Edi Rama u ka thënë mos i prekni”, tha Balliu.

Fjala e Balliut:

Kemi parë sesi është shkatërruar totalisht Policia e Shtetit, që është kthyer në polici të pushtetit. Shefat e saj janë të lidhur në mënyrë direkte me bandat më të rrezikshme të vendit. Individë që kanë qenë të lidhur me narkotrafikun dhe i kemi parë te kronikat e zeza. Një strukturë e posaçme u ngrit për të shkatërruar policinë e Shtetit dhe për ta kthyer në të pushtetit. Kjo nuk mund të bëhej pa një marrëveshje me qeverinë dhe kryeministrin.

Janë të ri e të reja që si opsion po shohin krimin e organizuar, se mendojnë se janë të pushtetshëm. Fitojnë para më shumë dhe kanë arritur deri aty sa kanë futur deputetë në Parlamentin e Shqipërisë dhe ka sponsorizuar ministra dhe i drejtojnë ata për llogari të vetat. Janë kthyer në biznesmenë 30-vjeçarë që janë pronarë kompani ndërtimesh e ngrenë pallate në Tiranë. Pastrimi i parave për të cilat ka interes krimi i organizuar paguan dhe qeverinë se këta marrin bakshishin e vetë. Kryeministri merr pjesën e vetë për t’u bërë pjesë e bizneseve të ndryshme. Kjo është një nga kolonat  e bashkëpunimit qeveri-krim. Dhe bërthama është marrëveshja për garat elektorale dhe po të shohim gjatë garave elektorale krimi i organziuar del me aksion në terren për të mbështetur qeverinë. Edi Rama i kërkon vota krimit të organizaur. Janë parë eksponentë të lartë të botës së krimit duke bërë fushatë për qeverinë e Edi Ramës. Kjo marrëveshje dhe kjo marrëdhënie ka çuar në shkatërrimin total të sigurisë në vend.

Policia nuk e kryen dot detyrën se informacioni është i pasigurt. Efektivët nuk kanë besim te njëri-tjetri, sepse nuk ia ka idenë kush është pjesë e bandave dhe kush nuk është. Mos mendoni për asnjë sekondë se qeveria nuk ka informacion për çfarë po ndodh sot. Në Shqipëri ka një luftë mes bandave për të rindërtuar territorin e tyre. Qeveria e di fare mirë se kush dhe ku janë, por i lë të ikin se kanë marrëveshje me ta. Krimi i organizuar në një shtet të vogël si Shqipëria nuk e ka mundësinë të ketë këtë pushtet që kanë në çdo qytet pa pasur marrëveshje me qeverinë.

PD-ja respektoi ligjin dhe u përball me bandat. Kujtojmë arrestime të bujshme si “Banda e Lushnjes” dhe shumë të tjera. Nëse shteti do, shteti mund t’i arrestojë. Shteti e ka informacionin se ku ndodhen ata. Në Shqipëri brenda vendit ku kemi të gjithë enturazhin kriminal, kanë lirinë totale për të vazhduar veprimtarinë e tyre kriminale nga qeveria. Ata që veprojnë në shtetet e huaja janë të lidhur ngushtë me bandat në Shqipëri. Ata kanë mbështetje shtetërore, se paratë e tyre mund të vijnë dhe pastrohen në Shqipëri. Edhe Ndragheta sot është më e frikësuar nga bandat shqiptare pikërisht prej mbështetjes së fortë politike. Sot ne s’kemi siguri për jetën, kemi parë si shpërthen tritoli në Tiranë, vetëm në 24 orët e fundit janë 4 të vrarë. Vetëm në 2022 janë bërë katër vrasje për vendin e parkimit. Kjo vjen prej destabilizimit total të qeverisë që ka ulur sigurinë në vend. Të rinjtë po e shohin krimin si alternativë, ata mendojnë ose të ikin me gomone drejt Anglisë ose të bëhen pjesë e bandave. Partia Demokratike nuk është prokurori. Ne nuk mund t’i arrestojmë ata. Ne kemi bërë denoncime. Bandat këtu kanë licencë për të vrarë dhe ia ka dhënë qeveria, por është e vështirë të flasësh kundër këtyre dhe ne e kemi bërë.

Marrë nga BW

klevis balliu

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE