LIVE UPDATES
Politike

Shqipëria kërkon “Pasaporta të Artë” pavarësisht kritikave nga BE

Brukseli argumenton se plani shkon kundër vlerave të BE-së dhe paralajmëron se mund të shkaktojë probleme për ofertën e Shqipërisë për t'u bashkuar me bllokun.

17 Gusht 2022, 20:25 Nga Fjori Sinoruka
Shqipëria kërkon “Pasaporta të Artë”
Foto ilustruese

TIRANË- Shqipëria po ecën përpara me planin e saj për të filluar shitjen e pasaportave për të huajt dhe investitorët e pasur, pavarësisht kritikave të vazhdueshme nga BE se kjo skemë, e përdorur edhe në disa vende fqinje, bie ndesh me vlerat e BE-së dhe mund të shkaktojë probleme në ofertat për anëtarësim në bllok.

Pasi ndryshoi fillimisht ligjin për partneritetet publiko-privat (PPP) duke shtuar programet e nënshtetësisë në listat ku mund të përdoret ligji, qeveria shqiptare tani po mendon të punësojë firma private për të promovuar këtë skemë tek të huajt.

Çështja e dhënies së nënshtetësisë shqiptare për investitorët e huaj, diçka që qeveria e Edi Ramës e ka diskutuar prej rreth tre vitesh, është vënë sërish në qendër të vëmendjes së fundmi, pasi një vendim i qeverisë, i miratuar më 29 korrik, por i publikuar më 9 gusht, parashikonte që formularët. PPP-të mund të përdoren gjithashtu për këtë program qytetarie.

Kjo shkaktoi një stuhi të vogël në rrjetet sociale. Shtetësia jepet vetëm me dekret të kreut të shtetit pas kontrolleve të mëparshme nga Ministria e Brendshme, por ka shqetësime se ajo që në thelb është çështje sigurie dhe detyrë shtetërore mund të përfundojë duke u privatizuar.

Bledar Skenderi, i cili drejton Agjencinë e Hartimit të Programeve të Veçanta të Shtetësisë – e cila u krijua në vitin 2020 – sqaroi të hënën për BIRN se ata vetëm “po eksplorojnë dhe planifikojnë të punësojnë një kompani ndërkombëtare që do të promovojë pasaportat shqiptare”. Ai tha se dhënia aktuale e shtetësisë dhe kontrollet e nevojshme të sigurisë do të mbeten nën juridiksionin shtetëror.

Deri më sot, zyrtarët e qeverisë kanë hedhur poshtë kritikat e BE-së për këtë çështje si të nxitura nga paragjykimet, duke këmbëngulur se programi do të jetë pa korrupsion dhe me qëllimin e vetëm për të tërhequr investitorët, jo vetëm ata që kërkojnë një pasaportë shqiptare.

Siç vuri në dukje Brukseli në raportin e tij të fundit të progresit për Shqipërinë për vitin 2021: “Për të drejtat e nënshtetësisë, një dispozitë e Ligjit për Shtetësinë, miratuar në korrik 2020, mund të çojë ende në krijimin e një skeme të shtetësisë së investitorëve. Skema të tilla paraqesin rreziqe në lidhje me sigurinë, pastrimin e parave, evazionin fiskal, financimin e terrorizmit, korrupsionin dhe infiltrimin nga krimi i organizuar dhe janë të papajtueshme me acquis të BE-së. Si vend kandidat, Shqipëria duhet të përmbahet nga zhvillimi i një skeme të tillë.”

Skema të ngjashme të shtetësisë në Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi janë përballur gjithashtu me kritika nga BE.

Programi më i fundit i Evropës për investitorët e huaj filloi në janar 2019 në Mal të Zi, kur qeveria u ofroi pasaporta investitorëve që investuan të paktën 250,000 euro në rajonet e pazhvilluara në veri ose 450,000 euro në rajonet më të zhvilluara.

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka qenë pro një nisme të tillë që nga viti 2019, pasi mori pjesë në një konferencë për “pasaportat e arta” në Londër. Ai e konsideron programin shtetësi për investim si një "potencial të madh" për vendin.

Në vitin 2020, Shqipëria miratoi ligjin “Për shtetësinë”, i cili përfshinte një nen që jepte nënshtetësinë për “raste të veçanta”: sipas të parës, shtetësia mund t'i jepet një shtetasi të huaj që ka mbushur moshën 18 vjeç nëse jep. nuk përbëjnë kërcënim për rendin publik dhe sigurinë kombëtare dhe në rastet kur Shqipëria ka një interes apo interes kombëtar në fushën e arsimit, shkencës, artit, kulturës, ekonomisë dhe sportit. Dhe në rastin e dytë mund të jepet përmes programeve speciale.

Agjencia, Hartimi i Programeve të Veçanta të Shtetësisë, u krijua në vitin 2020 dhe është përgjegjëse për hartimin e programeve të veçanta të shtetësisë dhe kontrollon kontrollet e historikut për ata që aplikojnë për shtetësi. Më pas i propozon autoritetit tjetër përgjegjës, Ministrisë së Brendshme, që të bëjë kontrolle të historisë së aplikantëve dhe presidentit për dhënien e shtetësisë.

Marrë nga BIRN

edi rama pasaporta të artë

Sondazh

Poll

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë