LIVE UPDATES
Politike

Dorian Teliti: 700 mln euro më shumë taksa në 2023, të ardhurat u shtuan nga rritja e çmimeve dhe e taksave ndaj familjarëve

Sipas Telitit, të ardhura që nuk u shtuan nga rritja ekonomike, por nga rritja e çmimeve dhe e taksave ndaj familjeve që janë në krizë.

2 Mars 2024, 14:56 Nga M.B
Dorian Teliti: 700 mln euro më shumë taksa në 2023, të
Dorian Teliti

TIRANA- Këshilltari për Çështjet Ekonomike në PD, Dorian Teliti ka bërë një deklaratë ku ka theksuar se qeveria mblodhi 700 mln euro më shumë taksa në 2023. Sipas Telitit, të ardhura që nuk u shtuan nga rritja ekonomike, por nga rritja e çmimeve dhe e taksave ndaj familjeve që janë në krizë. Ai shtoi se gjatë 2023, familjet në ndihmë ekonomike dhe ato me persona me aftësi të kufizuar, morën vetëm 3.3 milionë euro më shumë sesa ajo që morën gjatë vitit 2022.

Teliti tha tha se gjatë 2023, për indeksimin e pensioneve, për bonusin gjysmë gjel të fundvitit, rritjen e pagave, bonusin e bebeve dhe kompensimin financiar për ish-të përndjekurit politikë u shpenzuar rreth 130 milionë euro.

DEKLARATË E KËSHILLTARIT PËR ÇËSHTJET EKONOMIKE NË PD, DORIAN TELITI:

Të dashur qytetarë!

Jam këtu për të bërë transparencë mbi çfarë na ka kushtuar jetesa gjatë vitit të kaluar dhe se çfarë kemi përfituar ne qytetarët e këtij vendi, qofshin ne konsumatorë apo sipërmarrës. Pas denoncimeve të herë pas hershme që kemi bërë gjatë vitit 2023 po nga kjo foltore mbi vlerësimet negative që ekonomia jonë ka marrë nga institucionet ndërkombëtare, siç ishte ai i Institutit Ndërkombëtar për Taksat që e rendiste Shqipërinë në vendin e parë. Përsa i përket tatimit mbi punën, apo pas gjetjeve tejet shqetësuese të raportit të Departamentit te Shtetit ku konstatohet se korrupsioni i vazhdueshëm në sektorin publik, gjyqësor dhe prokurimet publike, konkurrenca e pandershme dhe e shtrembëruar, ekonomia e madhe informale, pastrimi i parave, ndryshimet e shpeshta në legjislacionin fiskal dhe zbatimi i dobët i kontratave janë sfida të vazhdueshme për investimet dhe të bërit biznes në Shqipëri, apo edhe shqetësimi madhor i kësaj dekade që është shpopullimi dhe emigrimi sidomos i fuqisë punëtore të re në moshë dhe të kualifikuar, përveç lajmeve të trishta të ndarjes për së gjalli të familjeve shqiptare, pas raportimeve mujore nga Instat-i qeveritar për rritjen shpeshherë dyshifrore të shportës së ushqimeve, pas qëndrimit të BERZH-it që ka vlerësuar se kënaqësia e të jetuarit në Shqipëri është në të njëjtat nivele me ato të vitit 2006, disa të dhëna të tjera shqetësuese janë raportuar tashmë zyrtarisht nga Qeveria dhe Ministria e Financave.

Bëhet fjalë për raportimin e treguesve fiskale të vitit 2023, rezultatet e të cilave në pamje të parë do ishin një lajm i mirë duke marrë parasysh faktin që qeveria ka vjelur plot 700 milionë euro më shumë të ardhura sesa viti pararendës, por kur shikon që këto para nuk kanë ardhur nga një zhvillim ekonomik gjithëpërfshirës, por në pjesën dërrmuese si pasojë e rritjes së çmimeve të papërballueshme për pjesën më të madhe të familjeve, nga rritja e taksave, nga rritja kontributeve shoqërore që kanë ardhur thjesht si pasojë e rritjes së pagës minimale në shkallë vendi dhe e rritjes së pagave kryesisht për klasën drejtuese politike dhe administrative, në këto momente e kuptojmë se edhe ky lajm i fundit është thjesht dekurajues dhe i shtohet listës së gjatë të halleve që ka vendi. Gjatë 2023 të humburit rezultuan qytetarët, familjet dhe sipërmarrja vendase, të cilët paguan 700 milionë euro më shumë taksa, por këto para nuk ju kthyen mbrapsht asnjërës prej këtyre tri kategorive për një jetesë më të mirë apo me shërbime më cilësore. Gjatë 2023, familjet në ndihmë ekonomike dhe ato me persona me aftësi të kufizuar, morën vetëm 3.3 milionë euro më shumë sesa ajo që morën gjatë vitit 2022.

Gjatë 2023, për indeksimin e pensioneve, për bonusin gjysmë gjel të fundvitit, rritjen e pagave, bonusin e bebeve dhe kompensimin financiar për ish të përndjekurit politikë u shpenzuar rreth 130 milionë euro, vlerë kjo e njëjtë me financimin buxhetor që u krye po gjatë vitit të kaluar për atë grushtin e kontratave koncesionare PPP, të cilat përveç se klienteliste, tashmë janë zbardhur edhe nga prokuroria si afera të qarta korruptive, sic është rasti i sterilizimit apo inceneratorit të Tiranës. Për sipërmarrësin vendas, asnjë ndihmë nuk u dha nga buxheti shtetit gjatë 2023, duke i lënë ata në mëshirë të fatit, sidomos kur bëhet fjalë për prodhuesit dhe eksportuesit e sektorit fason, lajmet për falimentimet e të cilëve tashmë janë dicka normale dhe pjesë e rutinës ditore të kronikës gri ekonomike. Këta të fundit u lanë të harruar nga qeveria në betejën e tyre të egër me efektet negative të zhvlerësimit të ndjeshëm të euros.

Shumë humbën, ama disa nuk u harruan asnjë ditë, dhe ata janë ata që kanë përfituar dhe vazhdojnë të përfitojnë tendera pa garë në kufi të vlerës së fryrë të fondit limit, ata që ofrojnë e përfitojnë lukset qeveritare, apo edhe ata që ditët i kalojnë duke vjedhur e abuzuar financat e shtetit dhe darkat i kalojnë me pushtetarët për të mbyllur pazarin e radhës. Këto janë të vërtetat e trishta që shumë herë i kemi ngritur me zë të lartë. Tashmë zgjidhja është një dhe vetëm një: qe te mos largohet populli duhet larguar qeveria! Qytetarët folën fort në 20 shkurt! Këtë vend e duam dhe i ka të gjitha mundësitë për të qenë një atdhe normal për të jetuar e rritur fëmijët. Qe te mos vazhdoje te jete vend i vjedhur 20 shkurti duhet te jete edhe me i madh! O sot o kurrë!

cmimet taksat

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM