LIVE UPDATES
Politike

Lojërat e fatit, Braçe-Ibrahimajt: Pse nuk sillni ligjin në Kuvend, por keni llogaritur fitimet dhe tatimin për të? Ministrja: Duhet të kalojë më 22 dhjetor

Erion Braçe tha se nuk mund të kalohet një ligj që parashikon tatimin për këtë aktivitet, kur ende nuk është gati ligji për rregullimin e tij. Ndërsa nga ana e saj ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj u shpreh se projektligji ende nuk ka përfunduar së hartuari dhe se brenda muajit dhjetor kalon në Kuvend.

1 Dhjetor 2022, 15:49 Nga k.m.
Lojërat e fatit, Braçe-Ibrahimajt: Pse nuk sillni ligjin në
Erion Braçe dhe Delina Ibrahimaj

TIRANË- Tatimi i lojërave të fatit në vend ka qenë në fokus të komisionit të sotëm të Ekonomisë, por pa një dokument për t'u diskutuar se si do të takohet. Në mbledhjen e sotme të Komisionit, deputeti socialist, Erion Braçe tha se nuk mund të kalohet një ligj që parashikon tatimin për këtë aktivitet, kur ende nuk është gati ligji për rregullimin e tij. Ndërsa nga ana e saj ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj u shpreh se projektligji ende nuk ka përfunduar së hartuari dhe se brenda muajit dhjetor do t'i depozitohet Kuvendit. Por pavarësisht mungesës së dokumentit, kërkoi kalimin lidhur me mënyrën e taksimit nga kolegët prezentë në mbledhje. 

“Dua fjalën për procedurë. Ligji flet për lojrat e fatit, do ishte mirë që të kemi ligjin për të diskutuar.  Deri më tani nuk ka ndonjë shpjegim se deri ku do të shkojmë me lojat e fatit. Për të ditur edhe ne për të gjykuar për normën tatimore që duhet të vendosim. Ky ligj është shumë i rëndësishëm. Të përcakojmë ne gamën e të ardhurave dhe fitimet tatimore. Data 1 dhjetor dhe qeveria se ka sjell ligjin në parlament. Duhet të kemi minimalisht para ligjin për të ardhurat dhe tatimin e lojërave të fatit. Pa hyrë në fuqi ky ligj duhet të hyjë në fuqi ligj tjetër. Si mund ta përcaktojmë ne normën e tatimit kur nuk e dimë se si do të rregullohet ky aktivitet? Bëhet fjalë për të ardhurat apo fitimin? E bëmë këtë gjë për buxhetin, por nuk e bëjmë dot në çdo rast. Deri tani nuk ka ndonjë shpjegim se deri ku do të shkojmë me lojërat e fatit. Për sa kohë e kemi ditur sa të ardhura do të vijnë nga ato, pse pse nuk ka vjen ligji në kohë? Kemi llogaritur 2 mld lekë të ardhura nga tatimi i lojërave të fatit dhe 8 mld lekë nga mbifitimi i kompanive të energjisë,”- u shpreh Braçe përballë ministres së Financave, Delina Ibrahimaj.

Ministrja shpjegoi se ligji i tatimit mbi të ardhurat, ku përfshihen dhe lojërat e fatit, është ligj ombrell që parashikon taksimin e çdo të ardhure që prodhon individi duke shtuar se ligji për rregullimin e lojërave të fatit do të duhet të kalojë në Kuvend më 22 dhjetor.

“Duhet që çdo formë tatime të jetë e rregulluar me ligjin bazë. Pritet të dorëzohet nrenda dhjetor ligji për lojërat e fatit do të jetë në parlament. Nuk do ketë ligj të ri, është aktuali me disa amendime. Do të jetë ligji aktual me disa ndryshime dhe ligji i ri për pensionet private. Ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe ligji për Agjencinë e Trajtimit të Kredive. Më 22 dhjetor parashikojmë të miratojmë ligjin për TAP. Në bazë të tij do të adaptohen dhe ligjet tjera, të pasuara me akte nënligjore. është e rëndësishme që ka ndryshime, por po punohet,” -u shpreh ministrja Ibrahimaj.

Më pas fjalën e mori sërish socialisti Braçe, i cili me ngulm kërkoi dokumentin, duke kërkuar që kalimi i projektbuxhetit në një mënyrë të ngjashme nuk mund të kthehet në një precedent për të gjithë ligjet e tjera që kalohen, ndërsa deputetët të mjaftohen me faktin që e "di dikush" se si veprohet. 

"Unë fola parimisht. Kemi 2 masa me karakter fiskal me ndikimin në buxhet, ligjin e ri për lojrat e fatit. Të dy ligjet nuk kanë ardhur në Kuvend. Mendoj se kaq lojra fati sa kemi, janë shumë. Unë në lagje kam 2 kazino. Por nëse do i shtojmë këto, të flasim me një kapitull të posaçëm. Këtu minimalisht të kishim ligjin, unë dua t'i mbitaksojmë. Ne nuk vendosim dot duke e marrë me mend. Apo i di dikush dhe ne votojmë. Pa hyrë në fuqi ky ligj duhet të miratohet edhe tjetri. Edhe për fondin e pensioneve. Si do tatojmë pa e ditur si do rregullohet? Nëse e pranuam dhe kaluam buxhetin, kjo nuk mund të ndodhë në çdo rast. Nuk është precedent që mund të vijojë. Sa kohë që në maj hidhen parimet lidhur me buxhetin. Nuk e kuptoj pse vijnë ligjet këtu në kohë. Ne nuk gjykojmë në padije. Minimumi të kemi letrat para, se pjesa tjetër e di si funksionon,"-shtoi Braçe

Në Shqipëri është çelur një debat pas propozimit të federatave sportive për rikthmin e basteve sportive on line, që u ndaluan me ligj më shumë se 3 vjet më parë. Propozimi ka ardhur nga qarqet sportive, të cilat thonë se të ardhurat nga taksimi i tyre mund të përdoren për të financuar sportin në vend.Qeveria e ka marrë në konsideratë dhe organizoi një dëgjesë publike për këtë çështje. Autoritetet zyrtare e kanë marrë në shqyrtim këtë propozim dhe janë në fazën e dëgjesave publike, duke pranuar se ndalimi i basteve dhe lojrave të fatit në Janar të vitit 2019, me përjashtim të kazinove në hotelet me 5 yje, nxiti aktivitetin informal të tyre. Përfaqësues të opozitës dhe ekspertë mendojnë se kjo industri ka nevojë për një disiplinim të thellë, pasi siç thonë ata, në të pastrohen para dhe janë të përfshirë mjaft eksponentë të krimit të organizuar.

Bastet sportive on line dhe lojrat e fatit me përjashtim të kazinove në hotelet me 5 yje, u ndaluan me ligj në Shqipëri me një vendim të para tre viteve. Mbyllja e tyre në Janar të 2019-ës u argumentua nga zyrtarët me dëmin ekonomik dhe social, që po shkaktonte aktivititeti i mbi 4 mijë qendrave të basteve që ekzistonin në vend, dhe me shkeljen e mjaft kritereve si largësia nga njëra-tjetra, apo vendodhja pranë shkollave. Qeveria tha se na atë kohë kjo industri pastronte para dhe financohej në mjaft raste nga krimi i organizuar.

erion braçe delina ibrahimaj ligji per lojrat e fatit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë