LIVE UPDATES

delina ibrahimaj

Politike 28 Tetor 2021, 13:08

VD-Ibrahimaj: Borxhi publik është 80%

TIRANË-Ministrja e Fiancave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj u shpreh ditën e sotme gjatë Kuvendit të Shqipërisë se borxhi publik do të vijojë të rritet në ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Ekonomia në vend/ Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimaj: Prej pandemisë vendet e punës u ulën me 2%, kemi ulje informalit - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Ekonomia në vend/ Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimaj: Prej pandemisë vendet e punës u ulën me 2%, kemi ulje informalit

19 Janar 2021, 10:22 Nga DOSJA
Ekonomia në vend/ Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimaj: Prej

TIRANË– Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimaj ka dhënë shifrat lidhur me impaktin që ka pasur pandemia e koronavirusit në Shqipëri. Në një konferencë për shtyp, me ministren Anila Denaj dhe kryeministrin Edi Rama, Ibrahimaj tha se për shkak të situatës së vështirë, 2% kanë humbur vendin e punë, megjithatë shtoi se informaliteti ka rënë ndjeshëm.

Ulëm nivelin njeri në shërbime. Shërbimet janë online, implementuam call-centre dhe live chat. Ulëm kohën që tatimpaguesit kalonin me tatimorët. Në vitin 2020 u krijua drejtoria e kontrollit e specializuar. Fokusi është tek individët. Kapakun e procedurave do ta vendos 2021, me fiskalizimin. Çdo tatimpagues do të deklarojë në kohë reale faturat e tij. Ne gjurmojmë nga zyra gjithë tatimpaguesit që nuk janë përmbushës. Do shpeshtojmë kontrollet nga zyra. Efektet e punës së bërë janë ndjerë në nivelin e të ardhurave. Nga 2013 kemi 55% më shumë të ardhura. TVSH-ja është rritur me 47% pasi kishte rënë. Informaliteti, sipas organizatave ndërkombëtare, kemi pasur rënie me 23%. Falë politikave dhe punës së bërë. Të gjitha të dhënat janë përmirësuar për tregun e punës. Të ardhurat e mbledhura nga TAP dhe sigurimet shoqërore janë në rritje. Prej pandemisë vendet e punës u ulën me 2%. Numri i ndërmarrjeve tregon rritje konstante. Mbi 10% janë të mëdha,”-tha ajo.

LAJMI KRYESOR: Vaksinat anti-COVID/ Rama: Asnjë shtet s’e ka publikuar kontratën, kemi para për të gjitha! Letra e ambasadës franceze? Nuk servilozem për njerëzit e mi, ‘hapëm’ 300 mijë vende pune

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike delina ibrahimaj edi rama 19 janar 2021 delina ibrahimaj edi rama 19 janar 2021

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave