LIVE UPDATES
Politike

Marifeti me energjinë, si do të përdoret kriza për t'ju marrë shqiptarëve më shumë para

Autoriteti që ka përgjegjësinë dhe detyrimin për tu mbledhur në mënyrë të pavarur dhe për të diskutuar për çmimin e energjinë, ka krijuar në publik një perceptim se është qeveria që vendos dhe më pas ERE që miraton fiktivisht

5 Tetor 2022, 11:13 Nga f.g

 

Marifeti me energjinë, si do të përdoret kriza për t'ju
Edi Rama, kryeminister

TIRANË- Priti ti jepte lamtumirën shtatorit për të thënë të pavërtetën e parë për këtë dimër. Nga zyra e tij, “live” me telefon, kryeministri Edi Rama mori përsipër që t’u jepte vetë lajmin e mirë shqiptarëve se nuk do u vendoste fashën kufizuese prej 800 kWh për konsumatorët familjarë. 1 tetori u fshi, pasi Rama kishte vënë re që shqiptarët po kursenin, edhe shi po binte. Kështu që mendoi për të gjithë dhe vendosi ti “falte”.

"Më 1 shtator, kur ne vendosëm të vendosnim fashën, kërkesa për energji ishte shumë e lartë, por tashmë është ulur. Rol të rëndësishëm ka edhe fillimi i dukshëm i qasjes së familjarëve për të kursyer energjinë. Përmirësim kemi pasur dhe në nivelin e Fierzës. përmirësim pritet të ketë edhe në ditët në vijim. Kjo na bëri që të vendosim që nga 1 tetori të mos hyjë në fuqi kjo fashë,"- tha Rama.

Por teksa Kryeministri Edi Rama njoftoi me entuziazëm vendimin e tij për të mos ndryshuar modelin e tarifimit për energjinë elektrike, për fashën mbi 800 kW/h, ERE doli me një tjetër vendim. Autoriteti që ka përgjegjësinë dhe detyrimin për tu mbledhur në mënyrë të pavarur dhe për të diskutuar për çmimin e energjinë, ka krijuar në publik një perceptim se është qeveria që vendos dhe më pas ERE që miraton fiktivisht. Një histori e ngjashme si me atë të Komitetit Teknik të Ekspertëve. Një komitet fantazëm që mblidhej me porosi të kryeministrit për të njoftuar vendimet e kryeministrit dhe për t'ju bërë alibi sa herë shihej se qe nevoja. Njësoj duket edhe me krizën e energjisë.

ERE-s i qe caktuar në këtë rast "pjesa e gogolit" të historisë. Marifeti u kuptua të nesërmen. Atë mbrëmje, ERE njoftoi se tarifat e reja të publikuara nga Enti Rregullator i Energjisë nuk ndryshojnë, ato do mbeten në varësi të tregut por deri në dhjetor. ERE sqaron se në kushtet e energjisë në krizë, atëherë çmimi nuk do të fashohet me 800 kë, por ndoshta me më shumë ose më pak. Pra, në muajt kur do të ketë më shumë konsum, çmimi do të rritet për të gjithë, me apo pa fashë. 

Çmimet e vendosura nga ERE mbeten të aplikueshme për periudhën 1 tetor deri në 31 dhjetor 2022. Në situatën e emergjencës energjitike që ndodhemi, rishikimi i çmimeve do të jetë periodik, pra nëse Furnizuesi i Shërbimit Universal do të njoftojë për kosto të ndryshuara të çmimit të blerjes së energjisë, atëherë do të reflektohen dhe nga ERE. Për shembull, nëse për muaji tetor FSHU sh.a do ta sigurojë energjinë nga KESH sh.a me çmimin 2.6Lekë/kWh, dhe çmimi i energjisë për konsumatorin familjarë do të mbetet 9.5Lekë/kWh”, nënvizon ERE.

Pasi ERE zbuloi trukun, magjinë e bëri vetë. Rama doli të nesërmen duke konfirmuar se fasha vërtet nuk do të vihej në fuqi nga 1 tetori, ama në nëntor do të kishte një rimendim të situatës dhe se e gjitha ishte një shfaqje për të treguar se çmimi do të rritet në mënyrë të pacaktuar duke ia faturuar shqiptarëve kilovatin në bazë të asaj sesa konsumon e gjithë popullata. 

'Në muajin nëntor do të vendoset fasha duke pasur parasysh parametrat ose do t’i rikthehemi këtij vendimi duke pasur parasysh parametrat. Është e vërtetë që nuk është shtuar asnjë burim energjie.’'- tha Rama.

Ky vendim e kthen ERE-n nga një institucion rregullator dhe përgjegjës për çmimin e blerjes dhe shitjes së energjisë në një lloj Bordi si ai i karburanteve, ku përditësimi i uljes së çmimit është i pallogaritshëm për xhepin e qytetarëve. Kush do ta caktojë sesa do të shitet energjia në muajtë kur temperaturat do të ulen dhe i ftohti të kaplojë vendin? Sa do të rëndojë kjo në faturën e muajit. ERE po përgatit terrenin e saj për të mbyllur çdo deficit të mundshëm që ka në rrjet duke shfrytëzuar rastin për të ngritur Bordin e saj. Sigurisht me dy shembuj abuzues dhe të padrejtë që në orën e tyre të parë të punës. Kriza vazhdon, Bordet shtohen. Një krizë, një Bord dhe një Komitet. Një instrument teknik, i përkohshëm dhe i pakontrollueshëm që jep llogari vetëm tek ai. Kryeministri. Por kryeministri as nuk sheh dhe as di gjë./Dosja.al

edi rama bordi ere rritja e cmimit te energjise

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE