LIVE UPDATES
Politike

Marrëveshja për median Turqi-Shqipëri ngre shqetësime për propagandën

Protokolli i Bashkëpunimit me Median, i nënshkruar nga Alfred Peza, kreu i Televizionit Publik Shqiptar (RTSH) dhe Zahid Sobaci, kreu i televizionit publik turk (TRT), ka ngritur shqetësimin e ekspertëve. 

23 Shkurt 2024, 21:09 Nga N.F
Marrëveshja për median Turqi-Shqipëri ngre shqetësime
Rama dhe Erdogan

TIRANË- Të martën, një marrëveshje për “median dhe komunikimin” është nënshkruar mes Shqipërisë dhe Turqisë gjatë vizitës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në Turqi. Protokolli i Bashkëpunimit me Median, i nënshkruar nga Alfred Peza, kreu i Televizionit Publik Shqiptar (RTSH) dhe Zahid Sobaci, kreu i televizionit publik turk (TRT), ka ngritur shqetësime te ekspertët. 

Ata paralajmërojnë se kjo marrëveshje e re e bashkëpunimit mediatik mund të forcojë potencialisht propagandën e qeverisë turke brenda peizazhit mediatik shqiptar shkruan TFIGlobal. Marrëveshja shënon një hap të rëndësishëm në marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve, veçanërisht në fushën e bashkëpunimit mediatik. Implikimet e kësaj marrëveshjeje në peizazhin mediatik dhe shpërndarjen e informacionit në Shqipëri ende nuk janë kuptuar plotësisht, por ekspertët sugjerojnë se ajo kërkon vëzhgim dhe analizë të kujdesshme në muajt e ardhshëm.

“Ky protokoll synon të përmirësojë më tej bashkëpunimin mes dy televizioneve. Konkretisht, pjesëmarrësit do të fitojnë të drejtën për të transmetuar programe radiotelevizive pa pagesë ose me tarifë për një periudhë të caktuar licence, ose shkëmbejnë programe pa pagesë”, thuhet në një njoftim për shtyp të RTSH.

"Të dy stacionet televizive do të marrin pjesë gjithashtu, reciprokisht dhe sipas mundësive dhe aftësive të tyre, në festivale radio dhe TV, konkurse dhe shfaqje kulturore në vendet e njëri-tjetrit," shtoi ai.

Abdullah Sencer Gozubenli, një ekspert i politikës ballkanike nga Universiteti Abo Akademi në Finlandë, shprehu shqetësimet në lidhje me marrëveshjen e bashkëpunimit mediatik të nënshkruar së fundmi midis Shqipërisë dhe Turqisë. Ai sugjeron se marrëveshja mund të çojë në eksportimin e propagandës së presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Shqipëri përmes televizionit publik turk, TRT.


“Këtë e kemi parë më parë në Maqedoninë e Veriut kur një kanal televiziv, MRT 4, transmetoi emisione të TRT-së, veçanërisht lajme për politikën botërore. Kjo i lejoi turqit [etnikë] të Maqedonisë së Veriut ta shihnin botën përmes thjerrëzave të ideologjisë islamike politike të Erdoganit. Kjo do të thotë një eksport i drejtpërdrejtë i ideologjisë politike,” tha Gozubenli.


“Të dy transmetuesit publikë, veçanërisht TRT i Turqisë, nuk janë transmetues publikë të zakonshëm. Në vend të kësaj, ato janë mjete propagandistike të [dy] qeverive,” tha Gozubenli.

Ai nënvizon kritikat me të cilat përballet RTSH-ja shqiptare, veçanërisht për emërimin e kreut të saj, Alfred Peza dhe pikëpyetjet për objektivitetin e saj.

Raporti i OSBE/ODHIR për zgjedhjet vendore në Shqipëri në 2019 ngriti shqetësime të tilla. “RTSH mbetet pjesërisht e varur nga financimi shtetëror. Varësia nga buxheti i shtetit dhe politizimi i menaxhimit të RTSH ngrenë shqetësime për paanshmërinë e transmetuesit publik”, thuhet në raport.

"TRT është një mjet propagande që është instrumentuar nga një regjim islamik [i udhëhequr nga Erdogan] në të cilin liritë e medias vuajnë shumë," tha Gozubenli.

TRT, një mjet kryesor për sundimin 22-vjeçar të Erdoganit në Turqi, ka rëndësi si brenda dhe jashtë vendit, duke transmetuar në shumë gjuhë, duke përfshirë boshnjakisht/kroatisht/serbisht, shqip, maqedonisht dhe bullgarisht. Në vitin 2022, TRT zgjeroi shtrirjen e saj me TRT Balkan, duke u fokusuar në rajonin e Ballkanit në gjuhët rajonale dhe anglisht.

Përpara marrëveshjes me Shqipërinë, Turqia kishte nënshkruar një marrëveshje të ngjashme me Serbinë në vitin 2022.  Blerjana Bino nga Safe Journalist Albania thekson mungesën e transparencës në marrëveshjen Turqi-Shqipëri, duke ngritur pikëpyetje për përfitimet e saj publike. 

“Statuti i RTSH-së përcakton…që Këshilli Drejtues duhet të miratojë strategjinë e zhvillimit të RTSH-së dhe marrëdhëniet e RTSH-së me të tretët brenda dhe jashtë vendit”, theksoi Bino. “Nuk është e qartë nëse kjo marrëveshje bashkëpunimi është miratuar nga Këshilli Drejtues i RTSH-së,” tha Bino për BIRN.

Ajo ra dakord për rrezikun e “përforcimit të propagandës apo komunikimit strategjik për qëllime politike dhe gjeopolitike të aktorëve të huaj, si Turqia”.

“Çështja kryesore është se çfarë lloj prodhimesh do të dërgohen në Shqipëri dhe cila do të jetë përmbajtja e tyre. Ka shqetësime të mëdha se ato do të jenë programe të motivuara politikisht. Shoqëritë në Ballkan, veçanërisht myslimanët, po polarizohen si pro apo kundër Erdoganit dhe në këtë situatë në lojë hyn një aparat i rëndësishëm erdoganist”, nënvizoi Gozubenli.

Në indeksin e lirisë së shtypit të vitit 2023 nga Reporterët pa Kufij (RSF), Shqipëria siguroi vendin e 96-të, ndërsa Turqia në vendin e 165-të.“Autoritarizmi po fiton terren në Turqi, duke sfiduar pluralizmin mediatik. Të gjitha mjetet e mundshme përdoren për të minuar kritikët,” tha RSF.

Raporti i fundit i Komisionit Evropian mbi përparimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE zbuloi një mungesë përparimi në drejtim të lirisë së medias. Raporti thoshte se “asnjë përparim” nuk ishte bërë në këtë aspekt vendimtar. 

edi rama putin takohet me erdogan turqia kunder suedise dhe finlandes marreveshje per median dhe komunikimin

Sondazh

Poll
Politike 23 Shkurt 2024, 07:28 Jetmira Delia-Kaci

Zelenskyy javën e ardhshme në Tiranë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, dhe presidenti ukrainas, Volodmyr Zelensky, gjatë një takimi në SHBA në shtator të vitit 2023. TI...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni