LIVE UPDATES
Politike

McGonigal pranon të gjitha akuzat lidhur me Shqipërinë: Ndërhyra për Ramën nga Neza dhe Duçka

Sipas deklaratës së veprës penale, paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama.

23 Shtator 2023, 00:07 Nga I.A
McGonigal pranon të gjitha akuzat lidhur me Shqipërinë:
Charles McGonigal dhe Edi Rama

SHBA- Ish-zyrtari i FBI-së Charles McGonigal, është deklaruar fajtor për fshehjen e pagesave sekrete nga një njeri me lidhje me inteligjencën shqiptare. McGonigal pranoi në gjykatën federale të Uashington DC një akuzë për falsifikimin e të dhënave dhe dhënien e deklaratave të rreme në lidhje me 225,000 dollarët që mori gjatë punës së rasteve të ndjeshme për FBI-në, nga një person i afërt me kryeministrin Edi Rama 

McGonigal tani ka pranuar se ka punuar në mënyrë të paligjshme për Oleg Deripaska, një oligark rus i sanksionuar me lidhje të gjata me Vladimir Putin, pas largimit nga FBI. Ai ka pranuar gjithashtu se ka marrë pagesa me para në dorë dhe ka ndërmarrë përpjekje biznesi privat në Shqipëri ndërsa ishte ende në një pozicion të lartë në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Ajo që mbetet e paqartë është nëse McGonigal dhe Deripaska kishin kontakte ndërsa McGonigal ishte ende i punësuar në byro. Hetimi i FBI-së filloi pasi autoritetet britanike mësuan se McGonigal po takohej fshehurazi me një oligark rus në Londër në vitin 2018, në të njëjtin vit që ai doli në pension.

Në gjykatë të premten, McGonigal tha se 225,000 dollarë i ishin dhënë atij hua nga një "mik dhe partner i mundshëm biznesi" dhe se paratë kishin për qëllim të ndihmonin në fillimin e një biznesi që ai po krijonte pa dijeninë e FBI-së ndërkohë që punonte ende për byronë. Ai individ është identifikuar nga disa media si Agron Neza, një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare që tani jeton në Nju Xhersi. Huaja e Nezës për McGonigal, e dorëzuar me tre pagesa në para, nuk kishte kushte të shkruara dhe nuk u kthye kurrë. 

Sipas fjalëve të gjyqtares Colleen Kollar-Kotelly, paratë nuk kishin kushte apo kontrata të lidhura. Sipas një deklarate të veprës penale, paratë lidheshin me një rrjet marrëdhëniesh që ai zhvilloi me zyrtarët shqiptarë, përfshirë kryeministrin Edi Rama. McGonigal pranoi se ai e kishte këshilluar Ramën që të shmangte dhënien e kontratave shtetërore të energjisë për kompanitë ruse, këshillë nga të cilat përfitoi një zyrtar tjetër shqiptar me emrin Dorian Duçka që punonte për Ramën si këshilltar jozyrtar edhe teksa konsultohej për një kompani kineze të energjisë. Ai zyrtar ishte një mik i personit që i kishte dhënë paratë hua McGonigal. Në gjykatë, McGonigal e përshkroi këtë përzierje konfliktuale të interesit publik dhe privat si përpjekjet e tij për zhvillimin e biznesit personal.

McGonigal u padit dy herë në janar, një herë në Uashington DC dhe gjithashtu në Nju Jork. McGonigal u akuzua për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e kërkuara të punonjësve të tij si agjent i FBI-së. Përveç çështjes në Uashington, DC, McGonigal u përball me akuza në Nju Jork për bashkëpunim me oligarkun rus Oleg Deripaska, i cili shkeli sanksionet kundër miliarderit të lidhur me Putinin.

McGonigal u deklarua fajtor muajin e kaluar në çështjen e Nju Jorkut për akuzat për pastrim parash dhe komplot për të shkelur sanksionet. Dënimi i tij është caktuar për 14 dhjetor. Ai është planifikuar të dënohet në Uashington për akuzën e fshehjes më 16 shkurt 2024.

charles mcgonigal edi rama agron neza dorian duçka

Dokumenta bashkëngjitur

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!