LIVE UPDATES
Politike

“Reforma zgjedhore duhet të përfundojë sa më shpejt”, Celibashi: Politika duhet ta zgjidhë brenda vitit votën e emigrantëve

I ftuar në A2CNN, Celibashi tha se votimi nga jashtë është i vonuar, por topi është tek politika dhe institucionet, pasi KQZ i ka bërë të gjitha përpjekjet për votimin nga jashtë.

22 Shtator 2023, 22:18 Nga I.A
“Reforma zgjedhore duhet të përfundojë sa më
Ilirjan Celibashi

TIRANË- Komisioneri shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, ka deklaruar se reforma zgjedhore duhet të përfundojë sa më shpejt,

“Kjo reformë të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur, që të kemi kohë për zgjedhjet e ardhshme. Ajo që është e rëndësishme është se çfarë duhet të adresojë reforma zgjedhore. Një prej tyre është mënyra e funksionimit të komisionerëve të niveleve të dyta e të treta dhe të vendosin të shprehen se çdo bëhet me votën nga jashtë”, tha ai.

I ftuar në A2CNN, Celibashi tha se votimi nga jashtë është i vonuar, por topi është tek politika dhe institucionet, pasi KQZ i ka bërë të gjitha përpjekjet për votimin nga jashtë.

“Ne bëmë të gjitha përpjekjet për votimin nga jashtë, i bëmë të gjitha çfarë kishim në dorë, KQZ duhet të përgatiste kuadrin rregullator dhe sa kohë nuk patëm konsensusin e spektrit politik nuk mund të hyjë në lojë, si do votohej si do regjistroheshin nga jashtë, si do të llogaritej rezultati këto tre element KQZ do të duhej t’i kishte zgjidhur vetë. Në mungesë konsensusi politik ishte risk i madh të realizoje këtë proces. Nëse do të hyje në këtë proces do t’i jepje goditje të madhe votimit nga jashtë dhe nuk do të zhvillohej më asnjëherë. Jemi të vonuar në realizmin e votimit nga jasht,ë por kur ta zhvillojmë të jetë solid dhe me të gjitha garancitë. Kodit zgjedhor i mungojnë rregullat. Topi është te politika dhe institucionet si kuvendi që do të duhet të miratojnë aktet rregullatore”, tha ai.

I pyetur se cili votim është më i besueshëm, votimi i emigrantëve me postë apo me elektronikë, Celibashi thotë se në tetor do të organizohet një tryezë për këtë çështje. 

“Ka disa mënyra dhe të kombinuara. Nuk kam mendim të konsoliduar për këtë çështje. Në mes të tetorit po përgatitemi për konferencë kombëtare të nivelit të lartë. Do të ftojmë përfaqësues të partive politike, Kuvendit, organizatave të shoqërisë civile, por edhe aktorë të tjerë, për të parë ku jemi dhe ku do të shkojmë. Do të jetë rast i mirë që secili të thotë fjalën e vet. Por ajo që është më e rëndësishme; 3 forcat kryesore politike PS, PD, PL, duhet të punojnë për këtë çështje që brenda këtij viti të bëjnë plotësimet e nevojshme ligjore. Nëse nuk bëhet brenda këtij viti, shkelet vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe risku që ky proces të dështojë në zgjedhjet e 2025 është i madh”, tha ai.

ilirjan celibashi

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve