LIVE UPDATES
Politike

Pse të tre bashkë? Vuçiç: Doja që të dëshmoja angazhimin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Edi Rama nuk iu përgjigj pyetjes se përse Vuçiç doli në konferencë me ta, por presidenti serb, po.

23 Qershor 2022, 15:59 Nga k.m.
Pse të tre bashkë? Vuçiç: Doja që të
Pamje nga Samiti i Brukselit

TIRANË- Pas përfundimeve të punimeve të samiti BE-Ballkani Perëndimor, Kryeministri Edi Rama, presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri maqedonas Dimitar Kovacevski kanë dalë në një konferencë për shtyp. Rama nuk iu përgjigj pyetjes se përse Vuçiç doli në konferencë me ta, por presidenti serb, po. Në fjalën e tij, presidenti tha se prania e tij në takim ishte si një akt mbështetës për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në rrugëtimin e tyre në Bashkimin Europian. Ndërsa Rama, shtoi se ndjehen mirë kur janë bashkë. 

PJESË NGA BISEDA: 

Pyetje: Do e lëmë Maqedoninë e Veriut vetëm, do ndahemi nga ta në procesin e integrimit? Pse është edhe Vuçiç këtu me ne? Edhe vendimin për të ardhur e morët bashkë?

Rama: Për pyetjen e parë, mund të them që jo, nuk mendoj dhe nuk kam nënkuptuar që është dikush që ka të tjerë pas çmendurisë bullgare. është vendim i Bullgarisë. Unë nuk është se nuk e respektoj. I respektoj shqetësimet e tyre. Por jam jo dakord me mënyrën sesi e bëjnë këtë gjë. Ky është argumenti im, po marrin peng vende të NATO-s. Ne nuk po hyjmë tani për të zgjidhur këtë çështje. Më duhet të them se të gjithë ata që përmendi Aleksandri, Macron, Borrell, Scholtz, Draghi, nuk gjej dot një që nuk u ndje shumë keq. Që nuk mund të gjejë asgjë. Edhe Mark Rhute, shkoi në Sfoje dhe mbajti një nga fjalët më brilante. Ndoshta është Bullgaria nga pas dhe nuk thotë asgjë. Nga na doli kjo çështje e madhe? Pati një kohë kur problem ishte Shqipëria. Jam i trishtë dhe më vjen keq për ta, por nuk them që po veprojnë me hile. Kjo është arsyeja pse nuk ka pasur konferencë për shtyp. Por do kenë për Ukrainën dhe Moldavinë. Shkuam bashkë në Ukrainë atje, sepse ne e mbështetëm.

Vuçiç: S'e kuptova pyetjen

Rama: Pse je këtu? Ti je në rregull

Vuçiç: Jo, ne jemi së bashku. Doja që të dëshmoja angazhimin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Donin të ndanin të njëjtën qëndrim me mua. Nuk është detyrim formal për të qenë mbështetës për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. është bërë natyrale, ndodh rregullisht dhe jemi krenarë. Gjatë dimrit, do shohim se kush do mbështet vendet tuaja. Presim ndihmë nga fqinjët. Kjo është normale, e dinjitoze.

Rama: Jemi të tre sepse kështu do të jetë mënyra e natyrshme. Ata flasin për Ballkanin Perëdimor gjithë kohën. Ndonjëherë nuk e kuptojmë se çfarë është? Shpresojmë fort që të jemi të gjithë ne...

Vuçiç: Kur kemi bërë konferenca për shtyp këtu, kishin 2-3 gazetarë. Shumë donit të na dëgjonit. Kjo është nga pikëpamja praktike që të shihemi të bashkuar.

Rama: Prandaj ndjehemi mirë kur jemi së bashku. Peshuam edhe mendimin që mos të vinim. Erdhëm për të respekt dhe për të mbështetur vendet që janë në situatë të vështirë. Si BE janë lëmsh.

samiti i brukselit edi rama

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS