LIVE UPDATES
Politike

Rama-kandidatëve për drejtues vendor: Merreni seriozisht, po ristrukturojmë PS

Kryeministri tha se kandidatët duhet ta marrin seriozisht paraqitjen e platformave të tyre.

11 Qershor 2022, 19:25 Nga F.M

Rama-kandidatëve për drejtues vendor: Merreni seriozisht, po

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ndodhet në Elbasan, aty ku po zhvillohet turi për përzgjedhjen e drejtuesve të rinj vendor në 61 bashkitë e vendit. Ardit Demiri, Ermira Urupi dhe Agron Lulaj janë tre kandidatët e përzgjedhur në prezantimin e platformave të tyre para Asamblesë së Zgjeruar të Bashkisë Elbasan. Vetë Rama teksa mbante fjalën e tij tha se PS-ja duhet të ripërtërihet. Kryeministri tha se kandidatët duhet ta marrin seriozisht paraqitjen e platformave të tyre.

Fjala e kryeministrit Rama:

Nuk dua të zgjatem sepse kjo është dita e të tre kandidatëve këtu për tu ballafaquar me ju dhe me Komisionin e Zgjedhjeve të reja në Partinë Socialiste. Dua vetëm të shfrytëzoj këtë rast për t’i thënë të gjithë atyre që presin në bazë të kalendarit të këtyre zgjedhjeve që të kenë prezantimet dhe ballafaqimet e tyre, që të përgatiten sa më mirë dhe sa më seriozisht sepse kjo është një garë e hapur e nga ana tjetër, të gjithë bashkësitë e Partisë Socialiste, në çdo degë të saj, të bëjnë sa më shumë propozime në mënyrë që edhe zgjedhja të jetë sa më e gjerë.

 Unë jam shumë i inkurajuar nga çfarë kam mundur të shoh deri më tani por në distancë, ndërkohë që sot jam këtu për ta ndjekur nga afër këtë proces, sëbashku me deputetët e Elbasanit e me të gjithë ju e më vjen shumë mirë që na jepet të gjithëve bashkë mundësia të jemi të përfshirë në një proces si ky, i cili synon ti japë një shtysë të re drejtimit të PS në gjithë territorin, i cili synon që të ripërtërijë edhe një herë siç kemi bërë dhe në të shkuarën por me një mekanizëm të ri, strukturën e Partisë Socialiste në tërësi. I cili synon ti hapë rrugë më pas procesit të përzgjedhjes së kryetarit të partisë në të gjitha njësitë bashkiake, në të njëjtën mënyrë, por edhe me ndihmën dhe me koordinimin sëbashku me kryetarët e partisë që do të zgjidhen për çdo bashki.

Në mbyllje dua vetëm të bëj një plotësim pas asaj që tha Sekretari i Përgjithshëm i cili foli për kryetarin e partisë si një baba dhe kur ai foli për një baba, unë po shikoja Ermirën që është aty kandidate e mendoj që ka nevojë të sqarohet kjo sepse ne kemi në këtë proces vajza e djem, gra dhe burra e jo vetëm kaq por kemi rënë dakord në kryesinë e partisë Socialiste që kudo ku ne kemi kandidatë cilësor dhe që meritojnë mbështetje për të kontribuuar në drejtim të partisë, që janë edhe burrë, edhe grua, edhe djalë, edhe vajzë, atëherë ne do të kemi bashkë drejtim të partisë, siç kemi bërë në nivelin e organizatave e mua më vjen keq që bashkë drejtimi i partisë në nivelin e organizatave ende është i paplotësuar në një pjesë jo të vogël të organizatave, si një bashkë drejtim në barazi gjinore. Aty ku kjo ka ndodhur, ne kemi parë që rezultatet kanë qenë domethënëse, pra Ermira nuk bëhet dot baba i partisë por patjetër që në rast se paraqitja e saj do të jetë e duhura për anëtarët e partisë e për komisionin, ajo do të jetë kryetarja e partisë. Por në rast se edhe Ermira dhe njëri nga dy shokët që janë aty do të performojnë në mënyrë bindëse, atëherë edhe në Elbasan, në bazë të propozimit natyrisht të Komisionit, po të jetë ky rasti, ne do të kemi bashkë drjetim të Partisë Socialiste. Kjo për një sqarim, sepse ne promovojmë në të gjitha nivelet barazinë gjinore, ia kemi parë hairin sepse sa më shumë gra dhe vajza janë përfshirë, ,aq më mirë kanë shkuar punët e partisë dhe për këtë arsye është e rëndësishme që të mos e harrojmë asnjëherë e të mos e quajmë kryetarin e partisë gjithmonë një figurë detyrimisht babe.

Shumë faleminderit të gjithëve dhe ju uroj suksese të tre kandidatëve këtu e më vjen shumë mirë që t’ia lë tani këtë foltore Blendit, i cili drejton Komisionin e Posaçëm të përbërë nga sekretarët e partisë për të thënë ai pak fjalë për procesin e pastaj sëbashku të ndjekim të tre kandidatët. Shumë faleminderit!

edi rama

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari