LIVE UPDATES
Politike

"Shpifje skandaloze"/ Emisioni italian "Report" pas reagimit të kryeministrit: U dërguam kërkesë për intervistë personave të përmendur në reportazh, Rama dhe Agaçi nuk pranuan të flasin

Ndërkohë mbrëmjen e djeshme, akuzave të Ramës u është përgjigjur edhe drejtuesi i emisionit "Report", Sigfrido Ranucci, i cili në një reagim në profilin e tij në Facebook thotë se të dielën e ardhshme do të ketë sërish në vëmendje Shqipërinë.

24 Prill 2024, 07:39 Nga r.ll
"Shpifje skandaloze"/ Emisioni italian "Report" pas reagimit
edi rama

ITALI- Emisioni investigativ "Report", i transmetuar në televizionin italian "Rai 3", ka reaguar pas intervistave të kryeministrit Edi Rama, ku shprehej se ishte "emision skandaloz".  Në reagimin e tyre, "Report" shkruan se Rama u shpreh në media se do të bëhet ankesë ndaj atyre të cilët i ka cilësuar si "shpifës". 

Ato shtojnë më tej se "Report" i ka dërguar kërkesë zyrtare për intervistë të gjithë personave të përmendur gjatë investigimit. Sipas tyre Rama dhe Ëngjëlll Agaçi nuk kanë pranuar të japin këndvështrimin e tyre për faktet e publikuara në emisionin që u transmetua mbrëmjen e së dielës. 

REAGIMI I PLOTË:

Edi Rama sulmon Report: Shpifje skandaloze për Shqipërinë'

Në mediat shqiptare kryeministri sulmoi spotin shqiptar të Giorgio Mottola-s gjatë hetimit:

“Shpifje skandaloze për Shqipërinë”, tha Edi Rama, “një transmetues i paguar me taksa italiane është bërë protagonist i një episodi të turpshëm shpifjeje ndaj Shqipëria në raportin e tij, Giorgio Mottola hodhi një sërë akuzash kundër qeverisë shqiptare, familjes së kryeministrit Rama dhe një prej bashkëpunëtorëve të tij më të ngushtë, Engjell Agaci, sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave. Veçanërisht, Agacit, sqaron Edi Rama, i janë dërguar disa pyetje nga gazetari i Report, i cili “me paturpësi epike nuk ka publikuar asnjë nga përgjigjet që i janë dërguar me shkrim”.

Kryeministri shqiptar përfundoi duke thënë se “do të bëhet ankesë ndaj shpifësit”.

Si zakonisht, Report dërgoi një kërkesë zyrtare për intervistë për të gjithë individët e përmendur gjatë hetimit. Edi Rama dhe Enjell Agaci nuk kanë pranuar të japin këndvështrimin e tyre për faktet e rrëfyera para kamerave tona. Për më tepër, vetëm pas shumë kujtimeve, avokati Agaci u përgjigj pyetjeve tona, duke u kufizuar në mënyrë lakonike në konfirmimin e informacionit që disponojmë. Letra e tij është publikuar në faqen e Report.

Në intervistën për Top Channel, kryeministri Edi Rama tha se RAI 3 e ktheu sekretarin e përgjithshëm të kryeministrit, Engjëll Agaçi, në një viktimë të një agresioni të pashembullt. Rama tha se nuk ka pasur telefonatë me drejtorin e 'RAI 3', por i kam dërguar një mesazh për të pasur një komunikim. Ai shtoi se drejtori i ka kthyer një mesazh që "do të të marr mbrapsht| dhe telefonata ka ndodhur pak orë më parë, sipas tij, pa asnjë lloj shqetësimi tjetër. Sipas Ramës, e gjitha është një çmenduri e vërtetë që nuk ka lidhje fare as me arritjen e fakteve, as me respektin në gazetari, për lirinë e informacionit për të drejtën e gjithkujt kur merret nëpër gojë, t’i jepet mundësia edhe atij të japë fjalën e vet, është një skifo.

Ndërkohë mbrëmjen e djeshme, akuzave të Ramës u është përgjigjur edhe drejtuesi i emisionit "Report", Sigfrido Ranucci, i cili në një reagim në profilin e tij në Facebook thotë se të dielën e ardhshme do të ketë sërish në vëmendje Shqipërinë. Ai shton se në këtë puntatë do të transmetohen edhe përgjigjet e Agaçit që sipas tij konfirmojnë se ka qenë avokat i narkotrafikantëve.

Reportazhi i emisionit 'Report' në "Rai 3", i publikuar mbrëmjen e 21 prillit ka bërë bujë në Itali dhe Shqipëri, pasi tha se marrëveshja për refugjatët mes Shqipërisë dhe Italisë është hartuar për interesa të errëta. Për realizimin e reportazhit, gazetari italian Giorgio Mottola ka vizituar edhe Shëngjinin ku do të ndërtohen edhe qendrat e pritjes së emigrantëve nga Italia. Sipas reportazhit, përmendet se personi kyç pas kësaj marrëveshje është Engjëll Agaçi, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, i konsideruar edhe si një ish-avokat të trafikantëve të drogës. Në reportazh përmendet se krimi ka arritur në nivele të larta të qeverisë shqiptare, madje edhe vetë vëllai i Edi Ramës, Olsi është i implikuar me kartelet e drogës.

edi rama emisioni report në rai 3 engjell agaci

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni