LIVE UPDATES
Bota

PROFIL- Kush është Alec Baldwin, autori i tragjedisë në sheshxhirimin e filmit

22 Tetor 2021, 07:55 Nga DOSJA
PROFIL- Kush është Alec Baldwin, autori i tragjedisë në

SHBA– Alec Baldwin, aktori dhe producenti që sot u bë pjesë e një kronike të zezë ka një të shkuar dhe një karrierë mjaft të pasur me rolet në të cilat ka marrë pjesë, emisionet që ka drejtuar dhe një libër në të cilin ka rrëfyer vështirësitë e rrugës që do t’i mundësonte kujdestarinë e përbashkët të vajzës së tij të parë dhe mundësinë për ta takuar.  Alec Baldwin është shfaqur në filma të tillë si “Beetlejuice”, “The Hunt for Red October” dhe “The Departed” si dhe njihet për rolin e Jack Donaghy në serialin televiziv “30 Rock”.

Kush është Alec Baldwin?

Karriera e Alec Baldwin filloi në 1980 kur ai mori pjesë në telenovelën e ditës The Doctors, e ndjekur nga një rol në primetime Knot’s Landing nga 1984 në 1985. Në 1986, ai bëri debutimin e tij në Broadëay në Loot të Joe Orton, dhe një vit më vonë u bë pjesë e Forever Lulu. Gjatë viteve, Baldwin ka treguar shkathtësinë e tij si aktor në filma përfshirë këtu Beetlejuice, WWorking Girl, The Hunt for Red Tetor, The Cooler, The Departed dhe Mission Impossible: Rogue Nation. Ai mori dy çmime Emmy dhe tre Golden Globes për rolin e tij si ekzekutiv televiziv Jack Donaghy në sitcom.30 Rock.

Jeta dhe vëllezërit e famshëm

Baldwin emri i plotë i të cilit është Alexander Rae Baldwin III u lind më 3 prill 1958, në Amityville, Nju Jork, dhe është i dyti nga gjashtë fëmijët. Ai u rrit në Massapequa, në periferi në Long Island, Nju Jork. Vëllezërit e tij, Daniel, William dhe Stephen, gjithashtu u bënë aktorë. Baldwin u diplomua në shkencat politike në Universitetin George Washington, pasi synonte të shkonte në shkollën juridike. Megjithatë, dashuria e tij e fëmijërisë për aktrimin u rishfaq në kolegj dhe bëri që të shkonte në Manhattan për t’u regjistruar në departamentin e dramës në Universitetin e Nju Jorkut, në Institutin Lee Strasberg. Një nga punët e hershme të Baldëin ishte të punonte në klubin legjendar të natës Studio 54 në New York City. 

Filma dhe shfaqje televizive

“The Doctors”, “Knots Landing”

Baldwin e filloi karrierën e tij të aktrimit në televizion kur mori një rolin e Billy Aldrich në telenovelën The Doctors (1980-1982). Ai shpejt u transferua në TV primetime si një bashkë-yll në serialin Cutter to Houston, dhe si Joshua Rush në telenovelën Knots Landing (1984-85). Në vitin 1988, ai zëvendësoi George Carlin si transmetues i shfaqjes popullore të animuar për fëmijë ‘Thomas the Tank Engine & Friends’.

Ai ndoqi gjithashtu një karrierë skenike, duke bërë debutimin e tij në Broadway në komedinë e Loot (1986) të Joe Orton-it, e cila i dha atij Çmimin Botëror të Teatrit. Roli i tij i ardhshëm në skenë ishte në komedinë hit të Caryl Churchill, Serious Money (1987). Ai gjithashtu luajti jashtë Broadëay në Prelude to a Kiss  duke marrë një çmim Obie si aktori më i mirë në 1991. Ai do ta riprodhonte këtë rol në ekran në vitin 1992. Baldwin u shfaq më pas si Stanley Koëalski në një ringjallje të “A tramvaj Named Desire ” të Tennessee Williams (1992), duke fituar një nominim për Tony për aktorin më të mirë. Më vonë ai u shfaq në versionin e 1995 të shfaqjes në CBS, në të cilën luajti Jessica LangeJohn Goodman dhe Diane Lane. Në vitin 1998, Baldwin u kthye në skenë, duke u shfaqur në Hamlet të Shekspirit me yllin Angela Bassett, në Teatrin Publik Joseph Papp në New York City.

Baldwin bëri debutimin e tij në filmin e çuditshëm ‘F përgjithmonë Lulu’ (1987) me Deborah Harry dhe Dr. Ruth Westheimer . Rolet pasuese në filma përfshijnë Beetlejuice (1988), Talk Radio (1988), Great Balls of Fire (1989) Miami Blues (1990) dhe The Hunt For Red October(1990). Ai ishte gjithashtu pjesë e kastit në filmin Glengarry Glen Ross të David Mamet (1992) dhe The Shadow (1994).

“The Cooler”, “The Aviator” dhe “The Departed”

Duke vazhduar punën e tij në film, Baldwin u shfaq në thrillerin e vitit 1998 Mercury Rising dhe komedinë e vitit 1999 Outside Providence, përpara se të bënte një filmin Notting Hill të vitit 1999, me Julia Roberts dhe Hugh Grant. Ai u nominua për çmimin Aktori më i Mirë Mbështetës në vitin 2003 për rolin e tij në dramën romantike The Cooler. Në vitin 2004, ai u shfaq në The  Aviator , filmin biografik të Martin Scorsese për Hoëard Hughes me Leonardo DiCaprio, dhe filmin e çuditshëm Along Came Polly me Ben Stiller dhe Jennifer Aniston.. Ai punoi përsëri me Scorsese në The Departed në 2005. 

’30 Rock’

Në vitin 2006, Baldwin mori një rol kryesor si ekzekutivi i TV Jack Donaghy në serialin popullor televiziv 30 Rock, me Tina Fey. Ai mori çmime të shumta për punën e tij në sitcom, duke përfshirë tre Golden Globes, tre Screen Actors Guild Awards dhe dy Emmy Awards. Baldwin punoi gjithashtu pas kamerave si producent në 30 Rock .

Përsëri në ekranin e madh, Baldwin u shfaq në komedinë romantike It’s Complicated me Meryl Streep dhe Steve Martin në 2009 dhe Rock of Ages me Tom Cruise dhe Catherine Zeta-Jones në 2012. Më pas ai luajti në Mission Impossible: Rogue Nation në 2015, përpara se të riprodhonte rolin e tij tre vjet më vonë për Mission Impossible-Fallout .

Me zërin e tij të veçantë dhe të thellë, Baldwin ka ofruar ‘punë zanore’ për dokumentarë dhe filma të animuar, duke përfshirë Madagascar: Escape 2 Africa (2008) dhe Rise of the Guardians (2012). Ai interpretoi gjithashtu biznesmenin e mitur titullar të filmit të animuar  Boss Baby (2017) dhe një ariu polar në Arctic Dogs (2019).

Rreth asaj kohe, aktori gëzonte një rol të spikatur në dramën e ansamblit The Public, e cila u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto në 2018, përpara se të shfaqej në filmin kriminal Motherless Brooklyn dhe komeditë Before You Knoë It dhe Drunk Parents në 2019.

Prezantues i Talk Show dhe ‘Saturday Night Live’

Baldwin provoi të ishte prezantues i talk show-t në vjeshtën e vitit 2013, por rezultoi se ishte një sipërmarrje jetëshkurtër. Up Late with Alec Baldwin u transmetua vetëm disa herë përpara se mikpritësi i tij të ulej në ujë të nxehtë. Shfaqja u pezullua pasi Baldwin bëri komente homofobike për një fotografi në Nju Jork dhe ai shpejt u nda nga kompania MSNBC. Ai më vonë u kthye në pritje me The Alec Baldëin Shoë. Ai gjithashtu ka drejtuar Saturday Night Live një rekord 17 herë dhe ka kryer një imitim që bëri mjaft bujë të Presidentit Donald Trump, për të cilën ai fitoi një tjetër Emmy në 2017-n.

Martesat dhe Fëmijët

Baldëin u martua me aktoren Kim Basinger në vitin 1993 dhe çifti ka një vajzë, Ireland Eliesse. Në janar 2001, pas shtatë vitesh martesë, Basinger bëri kërkesë për divorc. Pas ndarjes së tyre, pati akuza për abuzim dhe alkoolizëm, dhe një betejë të egër për kujdestarinë mbi vajzën e çiftit. Në gjyqin e tyre të divorcit në vitin 2004, Baldëin iu dha kujdestaria e përbashkët ligjore e vajzës së tij. Megjithatë, në maj 2007, gjykatat i hoqën shkurtimisht të drejtat e tij për vizitë, kur vajza e tij 11-vjeçare publikoi një mesazh telefonik që ai i la asaj në prill të atij viti.

Baldwin filloi një lidhje me instruktoren e jogës Hilaria Thomas në gusht 2011. Çifti u fejua prillin e ardhshëm dhe u martuan më 1 korrik 2012, në Katedralen e Vjetër të Shën Patrikut të Nju Jorkut. Të ftuarit e tyre përfshinin Jimmy FallonLorne Michaels, Fey dhe Woody Allen. Çifti pati fëmijën e tyre të parë, vajzën Carmen, në gusht të vitit 2013. Ata më pas patëm katër djem: Rafael (lindur në qershor 2015), Leonardo (l. shtator 2016), Romeo (l. maj 2018) dhe Eduardo (lindor Shtator 2020). Në shkurt 2021, Thomas postoi në Instagramin e saj se ata mirëpritën edhe një tjetër vajzë, Lucia. Alec është edhe xhaxhai i gruas së Justin Bieber, Hailey Baldwin.

Librat

Në vitin 2008, Baldwin botoi librin A Promise to Ourselves, i cili dokumentoi betejën e tij për të mbajtur kujdestarinë e vajzës së tij të parë. Në libër, ai zbuloi se kishte shpenzuar miliona në udhëtime, kishte blerë një shtëpi afër Basinger dhe kishte bërë një pushim në karrierën e tij për të qenë pranë vajzës së tij. Në vitin 2009, ai i tha revistës Playboy se kishte menduar për vetëvrasje në momentin që mendoi se humbi të bijën.

Në vitin 2017, para publikimit të kujtimeve të tij, Baldwin dha një intervistë për Good Morning America, në të cilën ai diskutoi luftën e tij me alkoolizmin, një mbidozë droge të cilën e mbajti private për shumë vite.

“U bëra esëll kur isha gati të mbushja 27 vjeç,” tha Baldwin në intervistë. “Dhe ato dy vjet që jetova në atë periudhë si abuzues i përditshëm droge, si pijanec i përditshëm…deri në mjerimin tim, ishte një kohë e vështirë.”

Baldwin është një aktivist i hapur për People for the Ethical Treatment of Animals, dhe ka qenë kontribues në organizatat teatrore të komunitetit, duke përfshirë Teatrin Bay Street në Sag Harbor, Nju Jork dhe Teatrin Circle Repertory. Baldwin është gjithashtu në bordin e drejtorëve të The Creative Coalition, People for the American Way, New York City Center dhe The Drama League of New York.

Aktori hollywood-ian dhe producenti i famshëm botëror, Alex Baldwin ka vrarë me armë zjarri drejtoren e fotografisë Halyna Hutchins dhe ka lënë të plagosur regjizorin Joel Souza. Gjatë xhirimeve të filmit ‘Rust’ i cili po zhvillohej në New Mexico, Baldwin ka qëlluar me armë ndaj dy personave gabimisht, duke menduar se arma ishte lodër. Ende nuk është marrë asnjë masë ndaj aktorit, i cili është parë i përlotur jashtë komisariatit.

LAJMI KRYESOR: TRAGJEDI gjatë filmit! Alec Baldwin vret gabimisht fotografen, plagos regjizorin

(f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota alec baldwin tragjedi ne filmin rust alec baldwin tragjedi ne filmin rust

Sondazh

Poll
Bota 22 Tetor 2021, 12:44

KQZ-ja jep të dhënat mbi votën e diasporës

KOSOVË- Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valmir Elezi, në një konferencë për media ka deklaruar se KQZ-ja ka përfunduar punën për vl...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!