LIVE UPDATES
Insights

Pse nuk miratohet ligji i përgjegjësisë materiale?

13 Korrik 2019, 19:22 Nga DOSJA
Pse nuk miratohet ligji i përgjegjësisë materiale?

TIRANË- Fatura e radhes qe zyrtaret publike vune mbi kurrizin e popullit, ajo e godines ne sheshin Italia, rikthen edhe nje here nevojen urgjente per ligjin e pergjegjesise materiale.

Prej vitesh Kontrolli i Larte i Shtetit ka kerkuar miratimin e nje ligji, i cili te vendose pergjegjesine e zhdemtimit tek zyrtaret publike qe shkaktojne kosto per qytetaret permes vendimarrjes se tyre, sipas modelit qe aplikojne shumica e vendeve te zhvilluara. Fabula eshte e thjeshte. Nje zyrtar publik, qe u shkakton deme qytetareve duhet te zhdemtoje koston.

Por askujt nuk i intereson, qe ligji te behet. As maxhorances e madje as edhe opozites. As kjo e fundit nuk ka e ka permendur asnjehere nevojen per miratimin e ketij ligji, aq me pak te kete propozuar dicka konkrete. Arsyeja eshte e qarte. Po te bejne ligjin nuk vjedhin dot me.

Shembja e godines ne sheshin Italia, prane stadiumit kombetar, eshte rasti flagrant se si zyrtaret ne poste publike, i shkaktojne kosto direkte qytetareve permes vendimeve arbitrare, te cilat mund te jene pasoje e korrupsionit ose paaftesise.

Godina eshte ndertuar me lejen e kryeministrit Rama, gjate kohes qe ai drejtonte Bashkine e Tiranes. Por ndertesa u be ne thyerje te lejes. Serish ajo qe e legalizoi ishte qeveria e drejtuar nga zoti Rama vetem pak vite me pare. Ndersa tani godina u shemb nga Bashkia dhe qytetaret do te paguajne faturen disa milione euro per zhdemtimin e pronareve.

Jane te pakten 3 akte ne kundershtim te paster me interesin publik. Dhenia e lejes ne kumdershtim me ligjin, legalizimi i shkeljes se lejes, po ne kundershtim me ligjin kur dihej qe aty kishte projekt publik dhe se treti prishja e nderteses.

Ne nje shtet gjysme normal sot permbarimi duhet te kishte bllokuar llogarite bankare te kryeministrit, shtepine ku ai jeton dhe cdo prone tjeter te luajtshme apo te paluajtshme qe zoteron. Ne Shqiperi, kryeministri dhe gjithe zyrtaret e tjere publik, madje edhe ato te niveleve te uleta, mund te marrin vendime qe i shkaktojne deme te renda qytetareve pa asnje pergjegjesi.

Vetem vitet e fundit jane qindra milione euro deme. Ne fillim ishte Cezi plote 90 milione euro. Me pas pallati i Ujit te Ftohte ne Vlore 17 milione euro. Sot po vijne dy fatura te tjera. Ndertesa e shembur ne sheshin Italia me mbi 4 milione euro dhe fatura e tmerrshme e Becchettit 110 milione euro. Mbi 230 milione euro fature qe paguhet direkt nga populli me i varfer i Europes, per tekat ose korrupsionin e zyrtareve qe e drejtojne.

Ne te kater keto raste, ka patur disa zyrtare publike te perfshire dhe pergjegjes per demet. Por vetem njeri ka qene tek te katerta. Nuk eshte e veshtire te merret me mend se kush.

Edhe sa duhet te paguajne qytetaret per marrezine ose babezine e zyrtareve publike? Prandaj eshte e nevojshme miratimi i ligjit per pergjegjesine materiale te zyrtareve publike, e madje jo vetem ne aspektin individual, por edhe ne rang solidar. Nese qeveria merr nje vendim arbitrar dhe ne kundershtim me ligjin, qe shkakton dem per qytetaret, atehere duhet te paguajne te gjithe ministrat.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog erion veliaj klodian tomorri pergjegjesia materiale prishet godina tek arena kombetare erion veliaj klodian tomorri pergjegjesia materiale prishet godina tek arena kombetare

Sondazh

Poll
Insights 13 Korrik 2019, 13:59

I ndershëm në Shqipëri

TIRANË- Në brendësi të Institutit Bujqësor, në ish konviktet e rrënuara dhe me kushte aspak njerëzore mes disa familjeve që mbijetojnë, janë strehuar me fë...

Insights 12 Korrik 2019, 12:37

Gjermania e shqetësuar për dridhjet e Merkelit

GJERMANI- Përse më parë askujt nuk i ka rënë ndërmend kjo zgjidhje? Vizita e kryeministres së re daneze të enjten (11.07) në Berlin e shoqëruar me nderime ushta...

Insights 12 Korrik 2019, 08:25

Populli është duke mbajtur shënime

TIRANË- Rama ka një plan të vendosë një taksë të re mbi naftën, që i ka vënë emrin ekzotik “Tarifë”. Dhe këtë do ta bëjë me justifikimin e ndry...

Insights 10 Korrik 2019, 08:51

Monstrat duhen izoluar

Përdhunimet brenda familjes duhen klasifikuar si vepër që dënohet me burgim të përjetshëm. Neni në kodin penal duhet formuluar i tillë, që të mos lejojë asnjë h...

Insights 9 Korrik 2019, 19:10

Faleminderit Zaev

TIRANË- Biseda e Kryeministrit Zaev me dy humoriste ruse që imitonin Presidentin e Ukrainës duke folur me të, mund të ketë shkaktuar të qeshura në Rusi apo...

Insights 7 Korrik 2019, 16:04

Ngushëllime zotit Veliaj

TIRANË– Po, me dhimbje e mirëkuptim po marr guximin e sinqertë t’i paraqes zotit Veliaj ngushëllimet e mia me  rastin e ripërtëritjes së mandatit të ...

Insights 7 Korrik 2019, 09:15

Tre skenarët, çfarë mund ta presë Shqipërinë?

Pavarësisht nga parashikimet, përleshjet e dhunshme u shmangën në Shqipëri në ditën e zgjedhjeve, pasi kundërshtarët e qeverisë mbajtën vetëm tubime të vogla dh...

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët