LIVE UPDATES
Bota

Qetësi afër luftës?/ Qyteti ukrainas në kufi me Rusinë që vijon jetën normalisht

15 Shkurt 2022, 21:05 Nga DOSJA
Qetësi afër luftës?/ Qyteti ukrainas në kufi me Rusinë

UKRAINË- Ka pak për ta dalluar Mariupolin në shikim të parë nga shumë qytete të tjera të Ukrainës. Intellinews shkruan se ‘automjetet dembelë’ kalojnë ngadalë nëpër rrugët e gjera sovjetike në qendër, ndërsa impiantet masive industriale dominojnë periferitë dhe brendësinë. Një ambient gri buzë detit varet mbi kafenetë dhe restorantet e tij të ngarkuara, ndërsa baret elegante të koktejve që përcaktojnë gjithnjë e më shumë qendrën e Kievit, kryeqytetin e Ukrainës, kanë depërtuar edhe këtu.

Megjithatë, sipërmarrje pak më tej dhe kujtimet e një realiteti shumë të ndryshëm nuk janë larg. Disa kilometra në lindje të qendrës së Mariupolit, ndërtesat janë të shpërndara me vrima predhash, rezultat i zjarrit intensiv të artilerisë që erdhi si pjesë e një përpjekjeje separatiste të mbështetur nga Rusia për të pushtuar qytetin në fillim të vitit 2015.

I shtrirë mezi 10 km larg vijës së frontit të Donetskut, dhe kryesisht në gjuhën ruse, Mariupol ka të ngjarë të jetë një nga objektivat e dukshme të çdo lufte të ripërtërirë në mes të ngritjes masive ushtarake ruse në vazhdim. Qytetarët e saj dhe ata të fshatrave aty pranë, megjithatë mbeten të patrazuar dhe pakkush duket se e ka idenë për shkallën e dhunës që mund të ushtrohet tani mbi ta.

Zona në veri dhe lindje të Mariupolit ishte skena e disa prej luftimeve më të ashpra të luftës fillestare të Donbasit në fund të vitit 2014 dhe në fillim të 2015. Ajo tani formon vijën e frontit midis forcave të Ukrainës dhe të Republikës Popullore të Donetskut (DNR), një tokë kufitare e keqpërcaktuar që gjarpërinj nëpër fusha të papërshkrueshme dhe toka bujqësore të braktisura. Fshatarët atje jetojnë tani me konfliktin me intensitet të ulët në vendin fqinj, ku breshëritë e armëve dhe shkëmbimet e herëpashershme të granatimeve formojnë normalitetin e ri.

Një fshat i tillë është edhe Pavlopili. Rreth 15 km në verilindje të Mariupolit, qytetarët e saj kanë parë saktësisht se çfarë do të thotë kjo luftë. Në një mëngjes të zymtë të së dielës, në shikim të parë ka pak për ta dalluar fshatin nga çdo tjetër. Një vendas, Viktor Tsado, një pensionist 72-vjeçar, rri ulur në karrocën e tij me rrota në fund të rrugës, pak jashtë shtëpisë së tij. Ai fryn në mënyrë të gjallë një cigare, duke parë drejt horizontit që formon vijën e frontit rreth 4 km larg.

Është ende normale tani,” thotë Tsado. Pak nga thashethemet e luftës që mbushin raportet e mediave kanë arritur këtu.

“Në 2014 dhe 2015 ne jetonim në bodrum, por jo tani,” thotë ai.

Megjithatë, ajo që përbën ‘normale’ këtu nuk është paqja.

Vetëm të shtunën e kaluar, një dron erdhi mbi fshat. Ishte mesi i ditës. Ai hodhi katër bomba pranë shkollës, në një shtëpi. Nuk e pashë, por e dëgjova,” thotë Tsado.

Konflikti ka përzënë shumë njerëz nga fshati.

“Sigurisht që shumë njerëz kanë shkuar. Kudo që shihni një shtëpi me bar të gjatë, ata njerëz janë larguar. Vetëm në këtë rrugë janë larguar nëntë familje”, thotë ai.

LAJMI KRYESOR: TENSIONET/ Rusia tërheq trupat, Ukraina s’beson, mediat: Sulmi nis nesër

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota konflikti ukraine-rusi viktor tsado konflikti ukraine-rusi viktor tsado

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!