LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Raporte për trafikimin e njerëzve, qeveria ka rritur përpjekjet për të mbrojtur viktimat në krahasim me vitet e kaluara

12 Prill 2021, 17:35 Nga DOSJA
Raporte për trafikimin e njerëzve, qeveria ka rritur përpjekjet

Raporti USSD TiP 2020, që raporton për vitin 2019, vë në dukje se joshqiptarët trafikohen në Shqipëri ndërsa shqiptarët trafikohen si brenda vendit ashtu edhe jashtë saj.

Në të njëjtin raport vërehet se “qeveria rriti përpjekjet për mbrojtjen e viktimave dhe së bashku me OJQ-të identifikuan 96 viktima të mundshme të trafikimit dhe shtatë viktima të njohura zyrtarisht (në raport me 93 viktima të mundshme dhe dy viktima të njohura zyrtarisht në 2018). Nga këta, 36 ishin të rritur dhe 67 ishin të mitur (28 të rritur dhe 67 të mitur në 2018); 80 ishin femra dhe 23 ishin meshkuj (60 femra dhe 35 meshkuj në 2018); gjashtë ishin viktima të huaja (një në 2018) dhe 65 ishin viktima të trafikimit seksual, 37 të punës së detyruar dhe një viktimë e martesës së detyruar për qëllime të shërbimit në familje.

Në vitin 2018, qeveria nuk dha detaje në lidhje me llojin e shfrytëzimit për të gjitha viktimat e njohura zyrtarisht dhe ato potenciale, por të paktën 36 ishin nënshtruar trafikimit seksual, 25 në punë të detyruar, 27 në lypje të detyruar dhe tre në martesë të detyruar.

Në raportin e tyre vjetor 2019, botuar në korrik 2020, organizata “Të ndryshëm dhe të barabartë” raportoi se ata ofruan ndihmë për 78 viktima/viktima të mundshme të trafikimit, plus për 25 fëmijë të tyre, në vitin 2019.

Në qershor 2019, Shqipëria dha një përgjigje në një pyetësor nga GRETA (Grupi i Ekspertëve për Veprimin kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore, përgjegjës për monitorimin e zbatimit të Konventës së Këshillit të Evropës mbi Veprimin kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore nga Palët), ku bëhen publike statistikat e viktimave të trafikimit nga 2015 në 2018, duke treguar gjininë, moshën e atyre që janë shfrytëzuar përmes trafikimit, kombësia e tyre dhe vendi ku këta persona janë trafikuar.

Faktorët e riskut:Metodat e rekrutimit janë të ndryshme dhe gjithnjë në ndryshim. Faktorët e zakonshëm të rrezikut, si për meshkujt ashtu edhe për femrat viktima të trafikimit, janë varfëria, një nivel i ulët arsimimi, abuzimi në familje dhe paaftësitë dhe fizike dhe mendore. Fëmijët në shtëpitë e fëmijëve ose të cilët janë të pastrehë janë gjithashtu shumë të prekshëm nga fenomeni i trafikimit e për shkak të këtyre faktorëve, më të prekurit janë popullsia rome dhe egjiptiane.Zonat rurale në veri të vendit ofrojnë më pak mundësi punësimi, duke i bërë njerëzit më të prekshëm ndaj trafikantëve. Sidoqoftë, si zona e jugut ashtu edhe ajo qendrore preken ngatrafikimi gjithashtu, ndërsa Tirana është një zonë kalimtare, si për trafikantët ashtu edhe viktima të mundshme të trafikimit.

Ata që mund të rekrutojnë janë në shumë raste vetë anëtarë të familjes apo të rrethit të të njohurve të viktimave.

Trafikimi i djemve dhe burrave të rinj

Të njëjtët faktorë rreziku që janë identifikuar për viktimat e trafikimit, pa marrë parasysh gjininë, zbatohen edhe për djemtë dhe të rinjtë.

Sipas një interviste të vitit 2019 me profesore Edlira Haxhiymeri të Universitetit të Tiranës, intervistë, e cila citohet në raportin “Asylos/ARC 2019”, në Shqipëri “Nuk ka asnjë studim në lidhje me profilet e djemve dhe djemve të rinj të trafikuar, ndërsa kemi bërë kërkime mbi profilet e vajzave dhe grave të reja të trafikuara në këtë vend.

“Por faktorët e rrezikut: varfëria, arsimimi i ulët, vuajtja nga paaftësi fizike ose mendore, dhuna në familje dhe/ose abuzimit seksual brenda familjes ose një gjakmarrje para-ekzistuese, të qenit LGBT, të qenit rom ose egjiptian ose i pastrehë janë gjithashtu faktorë risku për djemtë e trafikuar.”

E njëjta gjë është pranuar edhe nga Caritas Albania.

I njëjti raport vuri në dukje sa vijon nga një intervistë me James Simmonds-Read, Menaxher i Shërbimit në Shoqërinë e Fëmijëve:

“Shumica e djemve shqiptarë me të cilët unë punoj kanë ardhur nga sfondi më i ulët ekonomik në Shqipëri. Ajo që shfaqet më së shpeshti dhe mjaft endemikisht tek djemtë dhe të rinjtë me të cilët unë punoj është dhuna në familje.”

“Djemtë shqiptarë me të cilët kam punuar përgjithësisht kanë përjetuar dhunë, si dhe kanë qenë dëshmitarë të dhunës ndaj vëllezërve dhe motrave dhe nënës së tyre.  Padyshim varfëria ka qenë një faktor. Unë kam punuar me një djalë shqiptar, i cili kishte aftësi të kufizuara të mesme deri në të rënda të të mësuarit dhe unë patjetër do të thosha se kjo është një arsye madhore për trafikimin e tyre. Gjithashtu ata janë shfrytëzuar në moshë shumë të re, për shkak se anëtarët e familjes nuk dëshironin të kujdeseshin për ta… Por unë do të thosha, se deri tani, gjëja më e zakonshme që kam parë është ndërlidhja midis varfërisë dhe dhunës në familje, që shkakton një prishje në njësinë e familjes, ku zakonisht ose babai largohet nga shtëpia ose nëna i shpëton mjedisit familjar me fëmijë. Por kam parë edhe disa shembuj, ku njerëzit dukej se kishin marrëdhënie mjaft të qëndrueshme me prindërit e tyre dhe ku ende shohim modelin klasik të të martuarit të fëmijëve që në shkollë, përmes të rinjve më të mëdhenj në moshë dhe të rriturve që u ofrojnë para dhe ndihmë.”

I njëjti raport vë në dukje se shumica e rasteve të djemve që bien pre e trafikimit vijnë nga familje në të cilat dhunohen fizikisht, psikologjikisht dhe madje në disa raste janë abuzuar seksualisht.

“Neglizhenca është një nga faktorët që ne shohim te djemtë.”

Një tjetër burim shprehet: “Personalisht, kam njohur djem që nuk kanë mbështetje familjare, një mbështetje të qëndrueshme familjare. Ata që kam takuar është dashur të kujdesen për veten e tyre, nënat dhe motrat e tyre në një moshë shumë të re, ose kanë qenë brenda dhe jashtë institucioneve të kujdesit rezidencial si jetimë biologjikë ose socialë.  Shumica e tyre vijnë nga jetimore dhe familje jofunksionale.”

Origjina e trafikut

Raport i Universitetit të Bedfordshire/IOM theksohet se origjina e personave të trafikuar të identifikuar nga koordinatori Kombëtar AntiTrafik ishin kryesisht nga rrethe, si: Elbasani, Vlora, Tirana dhe Fieri. Numra të kufizuar të personave të trafikuar janë identifikuar nga zona e Beratit, Korçës, Durrësit, Dibrës dhe Shkodrës dhe një person nga rrethi i Gjirokastrës.

Ndërkohë në raportin e tyre vjetor, “Të ndryshëm dhe të Barabartë” raporton se kanë asistuar me ndihmën e tyre përgjatë 2019-ës:

16 persona në Tiranë; 3 persona në Kukës; 3 persona në Korçë; 2 persona në Elbasan; 2 persona në Dibër; 1person në Berat; 1person në Durrës; 1person në Lezhë; 1person në Gjirokastër.

MARRE NGA GAZETA SI

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

kuriozitete kuriozitete raporte për trafikimin e njerëzve raporti ussd raporte për trafikimin e njerëzve raporti ussd

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve