LIVE UPDATES

kuriozitete

Art&Argëtim 17 Prill 2022, 10:14

NASA publikon pamje nga hëna e plotë rozë

SHBA-NASA ka publikuar pamje nga hëna e plotë e 16 Prillit. Sipas Almanakut të Farmerit dhe NASA-s në Shtetet e Bashkuara hëna e plotë e 16 Prillit quhet ndrysh...

Art&Argëtim 18 Shkurt 2022, 15:52

Po sikur femrat të mos lindin më kurrë?

SHBA– Ideja e rritjes së një fëmije në një mjedis artificial jashtë trupit të njeriut është konsideruar gjithmonë në sferat e fantashkencës, por mund të m...

Art&Argëtim 3 Dhjetor 2021, 20:27

Zbulohen fosilet më të vjetra në itali

Një grup ndërkombëtar kërkimor i drejtuar nga Federico Fanti i ‘Universiteti të  Bolonjës  ka zbuluar 7 fosile të reja të dinosaurëve zbuluar pranë Triest...

Art&Argëtim 20 Nëntor 2021, 19:11

Dita kur linde tregon GJITHÇKA rreth teje

Çfarë tregon data e lindjes për ju? Lexoni artikullin e mëposhtëm për të mësuar disa detaje më shumë. Numerologët thonë se ditëlindja sjell me vete disa ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales të madhe në “Wembley” - Sport
LIVE UPDATES
Sport

“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales të madhe në “Wembley”

8 Korrik 2021, 18:36 Nga DOSJA
“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales

ITALI – Lojtarët do të jenë në fushë, në stol do të jetë një ndeshje shahu midis Mancini dhe Southgate, por precedentët dhe kuriozitetet, me gjasa mund të ndikojnë në rezultatin e finales të së dielës në mbrëmje në “Wembley”.

Azzurrët, që kurrë nuk kanë humbur kundër Anglisë, midis Kampionatit Europian dhe Kupës së Botës, po kërkojnë një triumf që u ka munguar që nga viti 1968, ndërsa për anglezët kjo është finalja e parë.

“Wembley” është një garanci për “Tre Luanët” (15 fitore në 17 ndeshjet e fundit), por dy herët e fundit, ekipi që luajti në shtëpi në finale, ka humbur gjithmonë (Portugalia 2004 dhe Franca 2016).

● Kjo do të jetë finalja e 10-të e Italisë në një turne të madh ndërkombëtar (6 Kupa Bote, 4 Kampionate Europiane): vetëm Gjermania (14 herë) ka luajtur më shumë në kampionatet europiane. Italia fitoi Kampionatin Europian më 1968, pastaj humbi dy finalet e ardhshme në këtë garë (2000 dhe 2012).

● Kjo do të jetë finalja e parë europiane e Anglisë dhe e para në një turne të madh ndërkombëtar, që nga fitimi i Kupës së Botës më 1966. Eshtë hendeku më i thellë midis dy finaleve (Botëror/Euro) për çdo ekip kombëtar europian (55 vite).

● Anglia është kombi i 13-të, që merr pjesë në një finale europiane – vetëm 3 nga 12 të mëparshmit kanë humbur finalen e tyre të parë në garë: Jugosllavia (1960), Belgjika (1980) dhe Portugalia ( 2004)

● Italia ka përfunduar e dyta në Kampionatet Europiane në dy raste, duke humbur ndaj Francës në 2000 dhe Spanjës në 2012. Vetëm Gjermania dhe BRSS (tre secila) kanë përfunduar të dytat.

● Në “Euro2020” Anglia do të presë finalen. Ky është rasti i 11-të, që një ekip kombëtar europian ka marrë pjesë në një finale të madhe si vend pritës (Kupa e Botës/Euro). Të dy finalistët e fundit pritës, humbën finalen (Portugalia në Euro2004 dhe Franca në Euro2016).

● Italia kurrë nuk ka humbur ndaj Anglisë në një turne të madh ndërkombëtar (3W, 1N): 1-0 në “Euro1980”, 2-1 në Kupat e Botës 1990 dhe 2014 dhe barazim 0-0 përpara se të fitonte me penallti në “Euro2012”.

● Anglia ka fituar vetëm 2 nga 14 ndeshjet e fundit me Italinë në të gjitha garat (5N, 7P): 2-0 në qershor 1997 dhe 2-1 në gusht 2013, të dyja miqësore. Anglia ka fituar vetëm një nga 8 ndeshjet zyrtare me Italinë (2N, 5P), 2-0 një kualifikuese për Kupën e Botës më nëntor 1977.

● Kjo është finalja e tretë e një turneu të madh, që do të mbahet në “Wembley Stadium” (Kupa e Botës/Euro). Dy të mëparshmit u fituan të dy në kohën shtesë, me Anglinë që mposhti Gjermaninë në Kupën e Botës më 1966 dhe Gjermaninë që mundi Republikën Çeke në “Euro1996”.

● Italia është e pamposhtur në 33 ndeshjet e fundit në të gjitha garat (27W, 6N), duke shënuar 86 gola dhe duke pësuar vetëm 10. Kjo është rezultati më i mirë në historinë e “Azzurrëve”.

● Anglia ka fituar 15 nga 17 ndeshjet e fundit në “Wembley” në të gjitha garat (1N, 1P), duke shënuar 46 gola dhe duke pësuar vetëm 5.

● Anglia është e pamposhtur në 12 ndeshjet e fundit në të gjitha garat (11W, 1N), duke pësuar vetëm 2 gola në 2 ndeshje. “Tre Luanët” kanë pësuar vetëm një gol deri më tani në “Euro2020”. Katër nga shtatë ekipet e mëparshme, që kanë pësuar vetëm një gol në një Europian kanë fituar më pas atë (BRSS 1960, Itali 1968, Gjermani 1972 dhe Spanjë 2012).

Gareth Southgate ka fituar 8 ndeshje si trajner i Anglisë, midis Kupave të Evropës dhe Botës. Asnjë trajner në krye të “Tre Luanëve” nuk ka dalë më mirë në të dy garat, në krahasim me Alf Ramsey.

Harry Kane ka shënuar 28 gola në 27 ndeshjet e tij të fundit për Anglinë në të gjitha garat (19 gola, 9 asiste). Një gol tjetër do ta bënte atë golashënuesin më të mirë të gjitha kohërave të Anglisë në turne të mëdha ndërkombëtare (Kupa e Botës/Euro – aktualisht 10, si Gary Lineker).

● Raheem Sterling ka provuar (32) dhe ka përfunduar (18) më shumë driblime se çdo lojtar tjetër në “Euro2020”. Shtatë nga këto kanë qenë në zonën e kundërshtarit, njëra prej të cilave çoi në penallti kundër Danimarkës në gjysmëfinale.

● Roberto Mancini është vetëm trajneri i dytë, që ka fituar titullin anglez dhe drejton një ekip kombëtar europian në një finale të një turneu të madh ndërkombëtar (World / EURO), pas Alf Ramsey, i cili fitoi titullin anglez me Ipswich, fitoi edhe Kupën e Botës më 1966 me Anglinë.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport anglia euro2020 italia mancini southgejt wembley anglia euro2020 italia mancini southgejt wembley

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive