LIVE UPDATES
Aktualitet

7 ndryshime! Propozimet e FMN: Nga biznesi i vogël, të vetëpunësuarit, prona dhe hoteleria

18 Shkurt 2022, 08:46 Nga DOSJA

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar një raport të zgjeruar sa i përket reformës së taksave në vendin tonë, me të dhënat që janë mbledhur deri në shkurt të vitit 2020. Institucioni me bazë në Washington radhit në këtë raport një sërë propozimesh dhe këshillash për qeverinë shqiptare sa i përket regjimit të taksave, por duke evidentuar 7 ndërhyrje konkrete që do të ndikonin ndjeshëm në rritjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit. Këto 7 taksa do të kishin një ndikim prej rreth 1.04% të Prodhimit të Brendshëm Bruto për vitin aktual, që përkthehet në rreth 167 milionë euro, dhe do të ngjitej në 1.34% në dy vitet në vijim.

Më specifikisht, ndërhyrja që do të kishte impaktin më të madh do të ishte ajo e taksimit të të vetëpunësuarve. Fondi Monetar Ndërkombëtar këshillon qeverinë shqiptare që të vetëpunësuarit të përfshihen në regjimin e tatimit mbi të ardhurat personale dhe mos të trajtohen si biznes i vogël. Kjo ndërhyrje do të përkthehej në 0.4% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Në vend të dytë në terma kontributi në buxhetin e shtetit është taksa e pronës, ndikimi i së cilës përkthehet në 0.3% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Sipas Fondit kjo taksë në Shqipëri është mjaft e ulët dhe do të duhej më shumë se dyfishim i saj për të qenë në një nivel me vendet e ngjashme me ne. Më pas ndjek një propozim për ndërhyrje në taksimin e ambientit, nëpërmjet të gjithë mekanizmave, si rritja e taksave për qeset plastike, kanaçet e aluminit, etj, etj. Kjo ndëhyrje do të përkthehej në 0.25% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Fondi Monetar Ndërkombëtar propozon edhe një regjim të ri tatimor për biznesin e vogël, dhe më specifikish heqjen e dy niveleve prej 8 mln lekë dhe 14 mln lekë dhe zgjedhjen e vetëm njërit prej tyre, si dhe vendosjen e një regjimi fiks taksimi bazuar mbi një mesatare prej 3% të xhiros vjetore, e cila sipas institucionit në terma monetarë është rreth 50 mijë lekë në vit. Kjo ndërhyrje përkthehet në 0.22% të Prodhimit të Brendshëm Bruto të vendit tonë. Tatami mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) i reduktuar në sektorin e hotelerisë është gjithashtu një ndër propozimet, me FMN që thotë se taksimi duhet të jetë i barabartë për të gjithë në 20%, duke shtuar edhe se për shumë shërbime që ofron sektori është i paqartë regjimi tatimor, nëse duhet të jetë 20% apo 6%. Dy proppzimet e tjera i referohen akcizës, së birrës dhe verës, dhe asaj të karburanteve, ku sipas FMN nuk duhet të ketë përjashtime dhe të jenë të unifikuara. Përfitimi nëpërmjet këtyre dy ndërhyrjeve do të ishte në 0.07% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

FMN radhit edhe një sërë ndërhyrjesh të tjera në regjimin tatimor, por që do të duan më shumë kohë dhe nuk janë emergjente. Dy problemet më të mëdha të këtij regjimi në vendin tonë, sipas FMN janë kompleksiteti i sistemit dhe prania e përjashtimeve, të cilat duhet eleminuar sa më shpejtë.

Marre nga Scan

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet fmn ndryshimet ne taksa taksa fmn ndryshimet ne taksa taksa

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE