LIVE UPDATES
Bota

REPORTAZH nga KIEVI: Me postblloqe e pushkë, burrat përgatiten për mbërritjen e rusëve

1 Mars 2022, 19:44 Nga DOSJA
REPORTAZH nga KIEVI: Me postblloqe e pushkë, burrat përgatiten

KIEV– Një udhëtim në qendër të Kievit nuk lë vend për dyshime; qyteti po përgatitet për një sulm të fortë nga Rusia. Reshtat e paneleve të betonit të rregulluara në formacione të ngjajnë me labirinte. Ushtarët kanë vendosur blloqe rrugore antitank; grumbuj thasësh me rërë; barriera të improvizuara të ndërtuara nga copa metali, druri, goma të vjetra ose çdo gjë që ishte në dorë. Dhe kudo që shikoni, ka flamuj ukrainas blu dhe të verdhë. Qyteti është jashtëzakonisht i qetë. Shumë njerëz kanë ikur ditët e fundit. Ata që kanë qëndruar janë ngujuar në depo dhe në vend të sigurt për të mos u lënduar nga bombat, duke shfrytëzuar bodrumet dhe stacionet e metrove.

Pikat e kontrollit të vendosura përgjatë pikave të hyrjes së qytetit drejtohen nga ukrainas të zakonshëm. Ata nuk janë ushtarë. Një javë më parë, shumë nga këta burra do të kishin qenë në punë ose do të kishin shijuar pushimet me miqtë dhe familjet e tyre. Tani, ata janë gati të mbrojnë kryeqytetin e vendit të tyre.

Oleksiy Goncharenko po ruante një nga postblloqet në Kiev të martën, i armatosur me pushkën që mori javën e kaluar pasi iu përgjigj thirrjes nga autoritetet ukrainase për t’u përgatitur për të mbrojtur vendin. Ishte shumë ftohtë dhe Goncharenko punonte me turne, bashkë me vullnetarë të tjerë. Kur nuk është në pikën e kontrollit, ai thotë se është në bazë, duke ndihmuar kudo që mundet: shpërndan ndihmat humanitare, shpërndan civilët, shkëmben informacione. Goncharenko nuk është – dhe nuk ka qenë kurrë – një ushtarak. Ai është anëtar i Verkhovna Rada, parti në parlamentin ukrainas.

“Unë nuk jam aspak një ushtar profesionist, por mund të përpiqem dhe mund të bëj më të mirën. Do bëj çmos që forcat ruse të mos hyjnë në Kiev,”- tha ai për CNN.

Shumica e burrave në postblloqe janë duke buzëqeshur. Kur kalon një makinë, ata përshëndesin pasagjerët e saj, përshëndesin me dorë dhe u urojnë udhëtim të sigurt, kudo që të shkojnë. Burrat këtu po përpiqen të mbajnë moralin lartë, megjithëse e dinë shumë mirë se armiku me të cilin po përballen është shumë më i pajisur me armë se ta. Ndërkohë Rusia ka grumbulluar një kolonë ushtarake 40 milje (64 kilometra) — e përbërë nga automjete të blinduara, tanke, artileri tërheqëse dhe mjete të tjera logjistike — që po i afrohet periferisë së Kievit. Shumica — por jo të gjithë — e burrave në rrugët e kryeqytetit janë të pajisur me pushkë. Ata janë vendosur përgjatë rrugës që lidh qendrën e qytetit të Kievit me periferitë e tij.

Shiritat e krahut të krijuar nga një copë shirit të verdhë tregojnë se ato janë pjesë e Forcave të Mbrojtjes Territoriale, një degë e forcave të armatosura të Ukrainës që përbëhet kryesisht nga vullnetarë. Dhjetëra mijëra i janë bashkuar kësaj nisme ditët e fundit. Në mot të ftohtë të ftohtë, mbrojtësit e qytetit — së bashku me të gjithë të tjerët në Kiev — presin gjithçka që do të ndodhë. Gati dhe me armë në duar!

Marrë dhe përkthyer nga CNN

LAJMI KRYESOR: Lufta/ S’ka armëpushim, 70 ushtarë ukrainas të vrarë, Rusia humb 5170 trupa, synohet Kievi

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi oleksiy goncharenko lufta ukraine-rusi oleksiy goncharenko

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet