LIVE UPDATES
Bota

PIKAT KYÇE: Lufta në ditën e 6, çfarë duhet të dini deri më tani

1 Mars 2022, 19:26 Nga DOSJA
PIKAT KYÇE: Lufta në ditën e 6, çfarë duhet të

UKRAINE- Lufta sot është në ditën e 6-të. Një përmbledhje e shkurtër me zhvillimet kryesore të ditës së sotme.

• Një sulm me raketë ruse goditi kullën televizive të kryeqytetit ukrainas Kiev, duke vrarë pesë persona dhe duke plagosur pesë të tjerë pranë vendit të memorialit Babyn Yar, simbol për masakrat naziste të Luftës së Dytë Botërore.

• Sulmi në kullën televizive të Kievit ndodhi pasi ministria ruse e mbrojtjes u kërkoi banorëve të Kievit të largoheshin, duke thënë se kishte në plan të sulmonte faqet e komunikimit dhe inteligjencës në kryeqytet.

• Sulmet me raketa në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, ku u vranë të paktën 18 civilë dhe u plagosën dhjetëra të tjerë kur u sulmua selinë e qeverisë rajonale dhe një bllok banimi.

•Më shumë se 70 ushtarë ukrainas janë vrarë pasi artileria ruse goditi një bazë ushtarake në Okhtyrka, një qytet midis Kharkiv dhe Kievit, shkroi kreu i rajonit në Telegram.

•Një raund i dytë i bisedimeve midis Rusisë dhe Ukrainës është planifikuar për nesër, ka thënë media shtetërore ruse një burim nga pala ruse. Zyrtarët ukrainas nuk e kanë konfirmuar ende.

•Rusia ka bllokuar dy organizata të pavarura mediatike, kanalin televiziv Dozhd, i njohur gjithashtu si TVRain, dhe radion Ekho Moskvy, për përhapjen e “informacionit qëllimisht të rremë” në lidhje me pushtimin e Ukrainës nga Moska.

•Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, thotë se Rusia duhet të ndalojë bombardimet e qyteteve të Ukrainës përpara se të fillojnë bisedimet për një armëpushim.

•Duke folur në një intervistë nga një bunker në Ukrainë, Zelenskiy u kërkoi anëtarëve të NATO-s të vendosin një zonë ndalim-fluturimi për të ndaluar forcën ajrore ruse.

•Duke iu drejtuar Parlamentit Evropian të martën, Zelenskiy deklaroi se Ukraina po “dënon njerëzit e saj më të mirë” për dëshirën e saj për t’u trajtuar si të barabartë dhe për çmimin e lirisë. Ai u kërkoi liderëve evropianë të “dëshmojnë se jeni me ne” dhe “drita do të fitojë mbi errësirën”.

(f.g/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars