LIVE UPDATES
Bota

Schmidt: Vendimet e parlamentit të Republika Srpskas po kërcënojnë paqen në Bosnje

13 Dhjetor 2021, 19:45 Nga DOSJA
Schmidt: Vendimet e parlamentit të Republika Srpskas po

SARAJEVË- Përfaqësuesi i Lartë ndërkombëtar për Bosnjë e Hercegovinën, Christian Schmidt, dënoi ashpër vendimin e Parlamentit të Republika Srpska për të mbështetur planet për ndarjen e njësisë nga rendi kushtetues shtetëror dhe paralajmëroi se të gjithë në Bosnjë kanë detyrimin t’i përmbahen Marrëveshjes së Dejtonit.

“Unë dënoj fuqishëm aktet e miratuara nga Asambleja Kombëtare e Republika Srpskas më 10 dhjetor. Konkluzionet e miratuara detyrojnë autoritetet e RS-së të ndërmarrin veprime konkrete legjislative dhe të tjera që do ta shkelnin Marrëveshjen për Paqe”, tha Schmidt në një deklaratë.

REL shkruan se deklarata erdhi pasi parlamenti i RS votoi në favor të shumicës qeverisëse, të mbledhur rreth anëtarit serb të presidencës së BeH, Milorad Dodik, për ta tërhequr pëlqimin e njësisë për ligjet shtetërore mbi mbrojtjen dhe sigurinë, politikën tatimore dhe Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Prokurorial.

Po ashtu, u miratuan edhe vendime sipas të cilave qeveria e RS duhet të përgatiste faturat brenda gjashtë muajve, të cilat do t’i transferonin të gjitha këto kompetenca në nivel entiteti. Schmidt vlerësoi se të gjitha këto përfaqësojnë aktivitete radikale politike dhe, me retorikën që i paraprinë, ato përfaqësojnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për stabilitetin në Bosnjë e Hercegovinë.

“Unë bëj thirrje për respektimin e plotë të Marrëveshjes së Përgjithshme Kornizë për Paqe. Të gjitha palët duhet të veprojnë në këtë kuadër për të marrë vendime legjitime në frymën e kompromisit”, tha diplomati gjerman.

Schmidt ka pasur kompetenca të gjera në dispozicion të tij që nga viti 1997, duke përfshirë mundësinë e imponimit të vendimeve dhe ligjeve dhe heqjen e zyrtarëve të zgjedhur në BeH, të cilët ai i konsideron kërcënim për zbatimin e Marrëveshjes së Dejtonit. Që nga marrja e detyrës në gusht, Schmidt ka theksuar vazhdimisht se këto kompetenca tani për tani janë në sirtar, por se ai do të dijë t’i përdorë ato nëse është e nevojshme.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni christian schmidt marrëveshja e dejtonit milorad dodik christian schmidt marrëveshja e dejtonit milorad dodik

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'