LIVE UPDATES
Bota

SHBA-ja sanksionon iranianë për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale

19 Nëntor 2021, 06:45 Nga DOSJA
SHBA-ja sanksionon iranianë për ndërhyrje në zgjedhjet

SHBA– Shtetet e Bashkuara thanë se kanë sanksionuar gjashtë individë iranianë dhe një entitet për përpjekje për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar, dhe ka ngritur akuza ndaj dy persona për ndërhyrje në zgjedhje.

Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi për sanksionet përmes një deklarate më 18 nëntor duke thënë se ka identifikuar “përpjekje për ndërhyrje kibernetike nga akterë të sponsorizuar nga shteti, përfshirë edhe akterë iranianë që kanë tentuar të mbjellin përçarje dhe të minojë besimin e votuesve në zgjedhjet presidenciale amerikane”.

Sanksionet erdhën pas përpjekjeve të Thesarit, Departamentit amerikan të Shtetit dhe Byrosë për Hetime Federale (FBI), u tha në deklaratë. Dyshimet për ndërhyrje në zgjedhje fillimisht u shfaqën disa javë para votimit, kur zyrtarët policorë dhe ata të inteligjencës dyshuan se Rusia dhe Irani po tentonin që të ndërhynin në zgjedhje dhe kishin pasur qasje në disa të dhëne të regjistrin të votuesve.

Në deklaratën e lëshuar më 18 nëntor thuhet se tre muaj para votimeve, aktorët kibernetikë të sponsorizuar nga shteti, që kishin pasur qasje në regjistrin e votuesve nga ueb-faqet zyrtare amerikane të votuesve, ishin përgjegjës për një operacion online për të “frikësuar dhe për të ndikuar te votuesit amerikanë dhe për të minuar besimin e votuesve duke ndjellë mosbesim në lidhje me zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2020”.

Ata kishin shpërndarë informacione në rrjetet sociale dhe kishin dërguar emaile kërcënuese si dhe video të rreme “në përpjekje për të minuar besimin në zgjedhje duke nënkuptuar se individët mund të hidhnin vota mashtruese”. Thesari tha se ka sanksionuar kompaninë kibernetike Emennet Pasagrad për rolin udhëheqës në përpjekjet për të ndikuar në procesin zgjedhor. Kjo kompani ishte sanksionuar edhe në vitin 2019, por atëherë kjo kompani kishte emër tjetër.

Në listën e sanksioneve është edhe menaxheri i Emennet, Mohammad Bagher Shirinkar dhe punonjësit e kësaj kompanie, Seyyed Mohammad Hosein Musa Kazemi dhe Sajjad Kashian, që “kanë kryer operacionet kibernetike si pjesë e fushatës për ndikim në zgjedhje”.

Tri anëtarë të bordit të Emennet – Mostafa Sarmadi, Seyyed Mehdi Hashemi Toghroljerdi dhe Hosein Akbari Nodeh gjithashtu janë sanksionuar. Pronat e personave të sanksionuar janë bllokuar sipas juridiksionit amerikan dhe personave amerikanë u është ndaluar të kryejnë transaksione me ta, në të kundërtën mund të bëhen subjekt i sanksioneve. Të sanksionuar janë edhe dy persona, Seyyed Mohammad Hosein Musa Kazemi, 24 dhe Sajjad Kashian, 27 vjeç, që gjithashtu akuzohen nga Departamenti amerikan i Drejtësisë për marrjen në pronësi të informacioneve konfidenciale të votuesve.

Marrë nga REL 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota #zgjedhjet presidenciale 2020 donald trump joe biden zgjedhjet presidenciale ne shba #zgjedhjet presidenciale 2020 donald trump joe biden zgjedhjet presidenciale ne shba

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra