LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkelje me tenderat kur drejtonte KQZ-në, gazetari Flamur Vezaj: Denar Biba nën hetim nga prokuroria

3 Shkurt 2019, 17:11 Nga DOSJA
Shkelje me tenderat kur drejtonte KQZ-në, gazetari Flamur Vezaj: Denar Biba

Gazetari i kronikës Flamur Vezaj ka bërë me dije se ish-kreu i KQZ-së, Denar Biba është nën hetim nga Prokuroria e Tiranës për shkelje me tenderat në kohën kur drejtonte Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Vezaj shkruan se vetëm në 4 procedura tenderimi dyshohet se sipas tij me firmën e Bibës, shtetit i është shkaktuar një dëm prej 160 milion lekësh.

“Denar Biba dhe “treni” i ndaluar ne prokurori! ### Ish-Kryetarit te KQZ-se Denar Biba, kete radh treni i eshte ndaluar ne stacionin e prokurorise! Po po, te prokuroria e Tiranes e cila po verifikon procedurat e 20 tenderave qe dyshohet se i kane shkaktuar shtetit nje dem te konsiderueshem financiar! Sipas auditimit, vetem ne 4 procedura tenderimi dyshohet se me firmen e Bibes shtetit i eshte shkaktuar nje dem prej 160 milion leke!

Ku vetem ne tenderin e fleteve te votimit, KLSH-ja thote se shtetit i eshte shkaktuar nje dem prej 120 milione leke! Ja pra Ky material voluminoz i firmosur nga Kontrolli i Larte i Shtetit tashme ndodhet ne duart e prokurorise ae ne muajin nentor te vitit te kaluar! Ne kete materiale kallezuese, behet fjale per 12 procedura tenderimi gjate vitit 2016 dhe 8 te tjera ne vitin 2017 qe mbajne firmen e “negociatorit profesioniste” Denar Biba, thene ndryshe “ushtarit te besuar” te Sekretarit te Pergjithshem te Kryeministreise!

Por perderisa nuk kemi nje vendimmarrje nga prokuroria, kjo mbetet ne fazen e dyshimeve qe Biba ka abuzuar me pushtetin duke paracaktuar dhe favorizuar kompani te ndryshme ne tenderat per materiale zgjedhore! Tashme nuk dihet se sa kohe i duhet prokurorise se Tiranes, qe te zbardh te gjithe shkeljet e kryera nga Biba dhe ish-vartesit e tij ne procedurat e tenderimeve ne formen “Negocim pa Shpallje”! Por ajo qe çudit ne kete rast eshte standarti i KLSH-se qe fsheh kallezimin dhe raportin final te auditimit!

Ne rastin e “negociatorit Biba” sic duket edhe drejtuesit te KLSH-se i ka “ardhur treni te dera” cka e ka favorizuar ish-kryetarin e KQZ-se,duke mos ia bere publike raportin e shkeljeve e hiç me pak materialin kallezues te dorezuar ne Prokurori! Pra ne habitemi qe prokuroria nuk ka hetuar hajdutet e votave ne Durres, Diber e gjetke dhe harrojme se duhet hetuar edhe “hajdutet” e institucionit qe kane per detyre organizimin dhe numerimin e votave ne Shqiperi! #Hetoni_mos_e_favorizoni_Biben_se_do_i_ik_treni#,”- përfundon gazetari.

Flamur Vezaj është një nga gazetarët e kronikës me origjinë nga Zhuri i Kosovës, që ka punuar për më shumë se 15 vite në Shqipëri. Në muajin korrik të vitit 2017, Vezaj u largua drejt Amerikës duke braktisur gjithashtu edhe profesionin e gazetarit.

(f.m/dosja.al)

Vendimi i gjykatës së Apelit për të pranuar kërkesën e Alibeajt është:

View Results

aktualitet aktualitet deme financiare denar biba flamur vezaj kqz prokuroria e tiranes shkelje me tenderat deme financiare denar biba flamur vezaj kqz prokuroria e tiranes shkelje me tenderat

Sondazh

Poll

Aktualitet 3 Shkurt 2019, 13:46

O katran, ti Mark-Markëve iu merr të keqen

O Katran! Kërcënon studentët ‘do humbni vitin, do humbni bursat’, i ndërsen studentet ‘mos rrini si pula’. Studentët, nga ana tjetër, thonë para kamerave ‘8 pik...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS