LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandal/Salillari hedh në Vorë mbetjet inerte të Unazës së Madhe

27 Tetor 2021, 09:12 Nga DOSJA
Skandal/Salillari hedh në Vorë mbetjet inerte të Unazës

TIRANË– Salillari tashmë e ka kthyer në një kosh të madh plehrash Tiranën. Nga filmimet e ardhura në redaksi rezulton, se Salillari ka hedhur në Vorë mijëra tonët e inerteve që ai ka nxjerr nga hapja e gropave në Unazën e madhe.

Vepër të cilën e ndërton pikërisht firma e ndërtimit “Salillari”. Të dyja anët e rrugës së Vorës shihen qartë me sy të lire, se mbajnë mijëra tonë inerte që vijnë nga kamionët e kësaj kompanie. Për gati një vit kamionët e firmës së ndërtimit “ Salillari” nisëshin kryesisht natën dhe shkarkonin inerte në mënyrë të paligjshme në zonën e Vorës. Inspektorët e mjedisit, janë në dijeni të këtij fakti, por nuk kanë reaguar. Ky dëm katastrofal tashmë ka ndodhur dhe askush nuk mban përgjegjësi.

Mbrojtja që i bëhet këtij subjekti ndërtimi, është e çuditshme, pasi edhe me video dhe dëshmi katërcipërisht të vërtetuara “Salillari” vazhdon të ketë të njëjtën arrogancë për të thyer ligjin. Me sa duket puthja në ballë nga kryeministri Rama ka qenë imuniteti që “Salillari” të shkatërrojë mjedisin pa u kapur dhe pa u dënuar.

Të depozitosh në mënyrë të jashtëligjshme inertet e një vepre publike për të cilën menaxhimi i inerteve është përllogaritur që në projekt nga qeveria Shqiptare, do të thotë se puthja në ballë është më e rëndësishme se ligji në Shqipëri. Pas këtij skandali që u zbulua nga dëshmitë dhe filmimet mbi unazën e madhe “Salillari” të njëjtën gjë po bën aktualisht edhe me inertet e kompleksit të tij pranë Kopshtit Zoologjik. Inerte të cilat i shkarkon në mënyrë të jashtëligjshme në fshatin Ibë.

Denoncimet e banorëve në media mbetën aty dhe shteti përballë Salillarit ka lidhur duart. Ky i fundit pasi e pa veten në faqet e portaleve vendosi të reagojë, por duke shkelur sërish ligjin. Inertet e ndërtimit që po bën pranë Kopshtit Zoologjik i hodhi këtë herë në Vorë.

U rikthye në vendin e krimit në të cilin kishte depozituar në mënyrë të jashtëligjshme inertet e Unazës së Madhe të Tiranës. Falë “Salillarit” dhe mbrotjes flagrante nga shteti, ky njeri sot ka mbushur Tiranën, Vorën dhe fshatin Ibë me inerte ndërtimi. Në bazë të Ligjit mbi menaxhimin e Mbetjeve “Salillari” duhet të dënohej nga kodi Penal 2 deri në 10 vjet burg. Por ndotësi më i madh i Tiranës i kapur në flagrancë e ka sfiduar edhe ligjin, edhe shtetin.

(A.B)/Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet firma “salillari” mbetjet ne vore firma “salillari” mbetjet ne vore

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive