LIVE UPDATES
Politike

“Sa shqiptarë janë arrestuar, a po luftohet krimi…?”/ Hajdari dhe Balla një orë videokonferencë me Holandën, “PO-j

26 Tetor 2020, 08:18 Nga DOSJA
“Sa shqiptarë janë arrestuar, a po luftohet

HOLANDË– Fati i Shqipërisë në lidhje me çeljen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian do të vendoset në mbledhjen e Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në 10 nëntor. Ditën e sotme në orën 16:30 në një videokonferencë, për një orë deputetja Rudina Hajdari dhe Taulant Balla do të duhet që të bindin Holandën që të japë “po-në” e saj në konferencën ndërqeveritare. 

Pyetjet e listuara më poshtë janë ato që parlamenti i ka dërguar qeverisë holandeze në lidhje me progres Raportin e publikuar nga Komisioni European javën e parë të tetorit. 

SKENARI dhe PYETJET

Në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të datës 24 Mars 2020, u miratuan konkluzionet e mëposhtme: “Para konferencës së parë ndërqeveritare, Shqipëria duhet të miratojë reformën zgjedhore në përputhje të plotë me rekomandimet e OSBE / ODHIR, të sigurojë financim transparent të partive politike dhe fushatave elektorale, zbatimin e mëtejshëm të reformës gjyqësore, duke përfshirë sigurimin e funksionimit të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, duke marrë parasysh ekspertizën përkatëse ndërkombëtare, duke përfshirë mendimet përkatëse të Komisionit të Venecias, dhe përfundimin e krijimit të specializimit strukturat anti-korrupsion dhe krimi i organizuar.

A mund të hyni në secilën prej këtyre pikave veçmas dhe të na tregoni se si Shqipëria aktualisht i ka arritur objektivat?

Cilat janë nivelet e krimit të organizuar në Shqipëri? (Numri i arrestimeve? Sasia e drogës dhe armëve të sekuestruara? 

Sa shqiptarë janë dënuar në Holandë gjatë dy viteve të fundit?

Sa shqiptarë u dëbuan nga Holanda në dy vitet e fundit?

Çfarë ka bërë Shqipëria në të vërtetë gjatë vitit të kaluar për të luftuar korrupsionin?

A mund të shpjegohet se në çfarë aspekte korrespondojnë politikat e jashtme të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut pasi ndoshta ndryshojnë nga Bashkimi Evropian? 

Mesazhet për videokonferencën e sotme u dërguan paraditen e sotme në grupin e ambasadës së Holandës, por ishte gazetari Vladimir Lame ai që publikoi në media. Pas publikimit të pyetjeve nga ana e Lames, zyrtarët e Holandës në Shqipëri sqaruan se pyetjet do t’i drejtoheshin qeverisë së vendit të tyre nga Parlamenti.

Pasi shtetet anëtare të kenë miratuar kornizat negociuese për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Presidenca e Këshillit të Bashkimit Evropian do të paraqesë pozicionin e përgjithshëm të BE-së duke vendosur edhe datën për konferencën e parë ndërqeveritare me secilin vend. Nëse të gjithë vendet anëtare janë “po-në” e tyre shënohet edhe fillimi zyrtar të negociatave të pranimit. Megjithatë votat e vendeve anëtare të BE-së duket të jenë të gjithë pro për të bërë të mundur afrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me familjen e BE-së.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike celja e negociatave me be 2020 holanda ke rudina hajdari taulant balla celja e negociatave me be 2020 holanda ke rudina hajdari taulant balla

Sondazh

Poll
Politike 25 Tetor 2020, 16:06

TIRANË– Partia Demokratike ka shkuar sot tek spitali “Shefqet Ndroqi”. Me anë të një deklarate për mediat, Liljana Ramasaçi, ekspertja e shëndetësis...

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM