LIVE UPDATES
Sport

FOTOT/ Sot i madhi Pele feston 80-vjetorin, gjeniu i futbollit që kërceu si ‘kolibër’ në finalen e ’70-ës

23 Tetor 2020, 10:23 Nga DOSJA

BRAZIL – Gjithmonë është shumë e vështirë të bësh homazh për njerëzit e mëdhej, sepse nuk e di as nga t’ja nisësh. Në rastin e të madhit të futbollit brazilian, Pele, ndoshta ndokush do të thoshte ta fillonim me golat e tij. Apo ta fillojmë me titujt e fiuar? Apo me elementët që ka pasur rreth e rrotull gjatë gjithë karrierës? Por në të vërtetë në këtë ditë të sotme do të na duhet ta fillojmë nga 80-vjetori i tij.

Pele për shumë sportëdashës është vetë futbolli. Ai dinte të bënte gjithcka thonë bashkëjetuesi, lojtarët dhe specialistët e futbollit. Godiste me të majtën dhe të djathtën, pa asnjë diferencë të dukshme. Golat e tij ishin si një fabrikë industriale, asistet, si shiu që bie dhe spektakli ishte i grantuar. Më pas vinte goditja me kokë. Një element që për një futbollist i gjatë 173 cm, konsierohet dicka e rrallë apo thuajse e pamudur në kohët e sotme, por ë këtë rast ka përjashtim. Për ata që kanë memorje të mirë mjaftont’i kujtosh kërcimin e tij në finalen e Botërorit të vitit 1970, kundër Italisë. Një qëndrim në ajër si një helikopter apo një kolibër.

Pele ka shumë momente të tilla të mëdha në histori duke na bërë që të shkojmë në konkluzionin që “O Rei”, është sinteza e gjenive të historisë.

Që talentet e futbollit të lindin në Amerikën Latine apo në Brazil nuk është gjë e rrallë më. Megjithatë ay ku lindi 80 vite më pare Pele, sot është një shtëpi muze, një vend i cili vizitohet nga tifozë e kuriozë, një territory që shëtitet për rreth 20 minuta dhe ka një kërkesë shumë të madhe, pasi aty nuk lejohet të fotografohet.

Shtëpia e lindjes së tij ndodhet në Très Coraçoes, një qytet me 80.000 banorë, ndërkohë që 80 vite më pare ishin gjysma e tyre që banonin atje. Ky qytet është krijuar nëvitin 1832 dhe i përkthyer në gjuhën tone do të thotë “Tre Zemrat”. Ky emër derive nga një vend i konsideruar i shenjtë i cili u krijua në emër të “Zemrës së senjtë të Jezu Krishtiti”.

Një tjetër gojëdhënë që lidhet me këtë emër është historia romantike e tre vajzave Jussara, Jacira e Moema, të cilat përjetuan një hsitori dashurie me tre meshkuj që më pas u zhdukën. Apo ka dhe një tjetër gojdhënë që lidhet me tre format e zemrave që ka krijuar lumi që lag qytetin dhe që quhet Rio Verde. Por në fakt sot ai ky qytet është thjesht “Toka e mbretit të futbollit”. Aty ku babai Dondinjo, një i apasionuar i futbollit dhe nëna Celsete më 23 tetor të vitt 1940, linden  Edson Arantes do Nascimento, ndërkohë Europa po përgatitej për Luftën e Dytë Botërore.

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport ditelindja pele ditelindja pele

Sondazh

Poll
Sport 22 Tetor 2020, 17:40

Shqipëria humb terren në renditjen botërore

ZVICER – Barazimet e Ligës së Kombeve të kombëtares sonë në muajin tetor dhe humbja me Lituaninë në Tiranë, kanë patur edhe një impakt në klasifikimin e p...

Sport 22 Tetor 2020, 19:11

Kumbulla i jep fitoren e parë Romës

ZVICER – Roma arrin të përmbysë skuadrën zvicerane të Young Boys me shifrat 2-1 dhe këtë herë heroi i verdhekuqve është mbrojtësi kuqezi, Marash Kumbulla....

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve