LIVE UPDATES
Politike

Spaho: PD është parti proamerikane, Basha gabim që hoqi Berishën

12 Nëntor 2021, 20:35 Nga DOSJA
Spaho: PD është parti proamerikane, Basha gabim që hoqi

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka deklaruar se Kuvendi Kombëtar do të mblidhet me 11 Dhjetor. Në një intervistë për Ora News, Spaho ka thënë se vendimet që janë marrë nga Kuvendi Kombëtar nuk mund të hidhen poshtë nga kryetari i PD-së dhe as nga askush tjetër.

Spaho: Në statutin e PD thuhet qartë se organi më i lartë vendimarrës në PD është Kuvendi Kombëtar. Kjo do të thotë se asnjë tjetër nuk mund të hedh poshtë vendimet e Kuvendit. Të jeni të sigurt që Kuvendi do të mblidhet. PD kaloi një tronditje të madhe me zgjedhjet e 25 Prillit,pasi prisnim që të ishimnë puhstet dhe mbetëm në opozitë. Fokusi menjëherë pas zgjedhjeve të 25 Prillit ka qenë që në të dokumentojmë dhe të paraqesim masakrën zgjedhore, por në fakt kjo nuk ndodhi. As analizë nuk u bë dhe as fakte nuk u mblodhën. Mo prit që të bëhet ndonjë gjë dhe do I shërbejë zgjedhjeve. SPAK nuk ka hetuar patronazhistët, blerjen e votës. Vendimi për Berishën ishte personal.

Ai gjithashtu ka thënë se Basha me vendimin për përjashtimin e berishës nga Grupi Parlamentar të PD-së, i ka hedhur poshtë të gjitha kontributet që ka bërë për atë parti

Spaho: Berisha ka influencë dhe respekt në PD. Kemi fituar 4 palë zgjedhje me Berishën në 20 vite që ai e ka drejtuar PD. Nuk mund ta përzësh në një mënyrë poshtëruese. I hodhi poshtë të gjithë kontributin politik, arritjet. Largohet historia e PD. Sikurse largojmë Berishën hedhim poshtë edhe PD. Pak rëndësi ka vullneti i Bashës dhe ato njerëz që kanë ngelur tek selia, e rëndësishme është se cili është vullneti i shumicës të PD.

Saho në fund ka komentuar gjithashtu edhe deklaratën e ambasadores amerikan Yuri Kim, nëse Berisha merr drejtimin e PD-së, ku tha se SHBA do të ndërpresë të gjitha marrëdhëniet më partinë. Demokrati tha se PD-ja është dhe do të mbetet parti proamerikane

Spaho: PD është krijuar si parti pro amerikane. Për 30 vite rrjesht e kemi ushtruar aktivitetin tonë si pro-amerikanët më të thekur në Ballkan. PD edhe në 30 vitet e ardhshme do mbeten pro-amerikane. Edhe marrëdhëniet me Berishën si kryetar partie do mbeten edhe me të mira sesa i ka sot PD.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike edmond spaho lulzim basha sali berisha yuri kim edmond spaho lulzim basha sali berisha yuri kim

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra