LIVE UPDATES
Sport

Çfarë kthesë e ngjarjeve! I dënuar me 4 vjet e 6 muaj për përdhunim, Dani Alves mund të lirohet vetëm pas pesë muajsh nga burgu…

Dani Alves mund të lirohet nga burgu në korrik 2024 sipas ligjeve spanjole. Ai ka të drejtë edhe të kërkojë ekstradim në Brazil…

23 Shkurt 2024, 18:59 Nga DOSJA
Çfarë kthesë e ngjarjeve! I dënuar me 4 vjet e 6 muaj

SPANJE - Gjykata katalanase e shpalli fajtor brazilianin për aktin e ndodhur më 30 dhjetor 2022, në klubin Sutton, në Barcelonë. Përveç kësaj, Alves do t'i paguajë viktimës së tij 150 mijë euro dëmshpërblim dhe do të kalojë 5 vjet nën mbikëqyrje pas vuajtjes së dënimit.

Avokatja e ish-lojtarit, Ines Guardiola, ka bërë të ditur tashmë se do të apelojë. Megjithatë, edhe nëse dënimi mbahet në fuqi, Dani Alves mund të jetë jashtë burgut pesë muaj nga tani. Më saktësisht, më 20 korrik 2024 !

Braziliani është i burgosur që prej 20 janarit 2023, që do të thotë se ai tashmë ka vuajtur një vit, një muaj e tre ditë të dënimit. Pasi të jetë kryer një e treta e dënimit të tij, Dani Alves mund të aplikojë për lirim me kusht, sipas ligjit spanjol. 

Sipas “Marca”, një botim që u konsultua me një firmë ligjore në Valencia, Alves, duke filluar nga  maji 2024, mund të merrte leje të dilte nga burgu gjatë ditës dhe të flinte vetëm në burg. Nëse ai shfaq sjellje shembullore, angazhohet në aktivitete të përditshme dhe paguan dëmshpërblim për viktimën, braziliani mund të lirohet në korrik 2024.

Dani Alves ka të drejtë të kërkojë ekstradim në Brazil

Gjithashtu, sipas të njëjtit burim, ekziston edhe mundësia që Dani Alves të ekstradohet në Brazil. “Nëse bëhet fjalë për një dënim më pak se 5 vjet, ai mund të ekstradohet dhe ta kryejë dënimin jashtë Spanjës”,- thotë avokati Agustín Martínez.

Dani Alves u përpoq, para gjyqit, të hiqte qafe akuzat. Ai i ofroi 150 mijë euro viktimës së tij, në këmbim të heqjes së ankesave. Gruaja refuzoi propozimin dhe vazhdoi veprimet ligjore.

Gjyqtarët përcaktuan se kishte prova të mjaftueshme për të dënuar brazilianin. Viktimës i janë konstatuar edhe dëmtime në gju, të shkaktuara nga dhuna e futbollistit. Gjithashtu, gruaja ka mbetur me pasoja pas asaj nate, tregon gjykata e Barcelonës.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni