LIVE UPDATES
Sport

Ibra: "Milani më dha lumturi. E ardhmja si trajner? Nuk po e mendoj tani"

"Tani ka shumë emocione, së pari duhet të mendoj për atë që kam bërë"

5 Qershor 2023, 08:24 Nga DOSJA
Ibra: "Milani më dha lumturi. E ardhmja si trajner? Nuk po e mendoj

ITALI - Pas përqafimit në San Siro, Zlatan Ibrahimovic i tha lamtumirë futbollit të luajtur mes lotëve dhe duartrokitjeve. Më pas ai u shfaq në një konferencë për shtyp për të folur për largimin e tij nga skuadra kuqezi ndoshta edhe nga futbolli i luajtur dhe njëkohësisht për të sqaruar synimet e tij për të ardhmen. Ja deklaratat e sulmuesit suedez në kohë reale. 

KONFERENCA E IBRA-s

"Ka qenë një karrierë e gjatë që më ka dhënë forcë, adrenalinë dhe emocione për të vazhduar. Sot është dita ime e fundit si profesionist. Dua të falënderoj Milanin, por edhe të gjitha ekipet e tjera për të cilat kam luajtur, kombëtaren dhe njerëzit që më kanë ndihmuar në karrierën time. E ardhmja që do të shohim, tani vjen kapitulli tjetër i jetës sime"

Emocionet
Ishte një situatë në të cilën unë kisha përgjegjësi të madhe. Këta djem ende mund të rriten dhe ky klub mund të ketë më shumë suksese. Të gjithë po qanin kur më duhej të flisja në San Siro sonte. Kishte shumë emocione. Unë jam “Superman”, por Supermeni ka një zemër të madhe dhe kushdo që më njeh e di këtë." 

Çfarë do t'ju mungojë nga futbolli?
"Futbollistët janë të gjithë të programuar për shumë vite. Ju kap paniku kur zgjoheni dhe nuk dini çfarë duhet të bëni. Nuk do të kem më programe për të ndjekur. Do të më mungojnë stërvitjet, të drekoj apo darkoj me ekipin, të kem një dollap në dhomat e zhveshjes. Emocionet dhe gjërat janë të përbashkëta private. Gjithçka në dhomat e zhveshjes. Tani do të jetë një botë tjetër. Por tani jam gati dhe e pranoj situatën"

Vendimi
"Mendoj se kam marrë një vendim në dhjetë ditët e fundit. Thashë mjaft, duhet të jesh krenar, të pranosh dhe të përfundosh mirë. Fatkeqësisht nuk munda të jem në fushë. Çdo futbollist ëndërron ta mbyllë karrierën në fushë. Por une nuk e beja dot. Sot sidoqofte ishte shume e bukur, nje emocion i fortë. Më kujtohet që kur nisesha për në Milanello makina shkonte vetvetiu. Tani e kam ndezur dhe qendroj akoma, duhet të gjej destinacione të tjera. Kjo aventurë e fundit ishte ndryshe. Erdha si “timonier” për të udhëhequr këtë ekip, por më pëlqeu shumë. Kur isha në SHBA nuk isha i bindur të kthehesha në Evropë, por Mino më bindi të kthehesha. Më duhej vetëm luaj një lojë dhe vazhdova për tre vjet sepse kam shumë pasion për futbollin dhe kam një mentalitet që më kërkon të përmirësohem gjithmonë".

E ardhmja ende në futboll?
"Tani po marr kohën time dhe dua të shijoj atë që kam bërë. Nuk është e drejtë të marrësh vendime kaq shpejt. Ka shumë emocione sot. Do ta mendoj këtë verë. Do të marr kohën time te reflektoj dhe me pas kur situata te jetë më e qetë do vleresoj. Të jesh trajner apo drejtor është një përgjegjësi e madhe. Si lojtar mund të jesh vetvetja, si trajner je me i kufizuar. Megjithatë nuk mendoj se do largohem nga bota e futbollit, por unë mendoj se kur fillon diçka, duhet të fillosh nga fundi dhe të rritesh”.

Të tjerë?

"Jo, do të jetë vetëm një Zlatan. Do të ketë lojtarë të tjerë me një histori tjetër. Nuk është e drejtë të krahasohen lojtarët. Kur fillova, më krahasuan me Van Basten..."

Vendimi për të thënë lamtumirë pa Raiolën

"Kur ndodhi tragjedia me Minon ishte gjithçka e çuditshme. Gjithmonë kisha bërë gjithçka me të, atëherë isha vetëm dhe nuk kisha askënd në krah. Jam tip i rezervuar, por me Minon unë ndava gjithçka. Raiola ende do të kishte dashur që unë të vazhdoja të marr komisionin (qesh ed)..."

Lamtumira e Milanit

"Për të pasur një fund si ky, një lojtar duhet të ketë bërë diçka të veçantë ose të ketë një ndjenjë të caktuar me tifozët ose me klubin. Unë jam ndjerë gjithmonë si në shtëpinë time këtu. E di sa shumë do të më mungojë kjo situatë. Lëndimet më bën të ndihesha keq dhe të mendoja se sa shumë do të më mungonte e gjithë kjo"

Frika për të thenë mjaftueshëm për ndonjë ofertë

Ato nuk ishin interesante. Nëse dikush vendos të mos vazhdojë, ofertat nuk i interesojnë më." 

Një epokë që merr fund edhe në Suedi

"Ka kaq shumë kujtime. Më duhet të heq qafe gjithçka dhe tani të kuptoj se si është të jetosh pa futboll"

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!