LIVE UPDATES
Sport

Lojtarët e Japonisë 'e bëjnë xixë' dhomën e zhveshjes pas triumfit me Gjermaninë, lënë mesazhin misterioz në tryezë (FOTO)

Japonia ia doli të merrte një fitore të madhe ndaj Gjermanisë në ndeshjen e parë të Grupit E përfunduar me shifrat 1-2.

24 Nëntor 2022, 13:11 Nga DOSJA

Lojtarët e Japonisë 'e bëjnë xixë'

KATAR- Japonia ia doli të merrte një fitore të madhe ndaj Gjermanisë në ndeshjen e parë të Grupit E përfunduar me shifrat 1-2. Gëzim i madh për ekipin drejtuar nga Moriyasu, një festë që u zhvendos në qytetet japoneze, ku tifozët pushtuan rrugët, por duke mos harruar respektin për semaforin, një skenë që përfundoi në një video dhe u bë menjëherë virale.Ndjenja qytetare e popullit japonez u shfaq më pas me gjestin e tifozëve që në përfundim të ndeshjes filluan të pastronin tribunat. Një veprim që ngjalli habi ishte edhe dhoma e zhveshjes së Japonisë. Pastruesit prisnin të gjenin një rrëmujë pas fitores së bujshme por nuk ndodhi kështu. Dhoma e zhveshjes ishte e pastër dhe gjithçka në mënyrë të përsosur.

Gjesti i lojtarëve japonezë arriti shumë shpejt në veshët e FIFA-s, të cilët donin të nderonin Nagatomon dhe shokët e tij duke publikuar një shënim në profilin zyrtar në Twitter: “Pas një fitoreje historike kundër Gjermanisë në ditën e katërt të Kupës së Botës, tifozët japonezë pastruan plehrat në stadium, ndërsa lojtarët u larguan nga dhoma e zhveshjes së stadiumit Khalifa International në këtë mënyrë. Domo Arigato (faleminderit në japonisht, ed) ".

Përveç pastrimit të dhomës së zhveshjes dhe lënies ashtu siç e gjetën, futbollistët japonezë gjetën kohë edhe për të krijuar origami të bukura, apo kompozime të bëra duke palosur fletët e letrës me shumë mjeshtëri. Dhe kështu në tavolinën në qendër të dhomës së zhveshjes u shfaqën dallandyshe, me një tufë 'vogëlushësh' me nënën e tyre në qendër. Një kompozim që fsheh një mesazh: dallandyshet janë kafshë shumë të rëndësishme në kulturën japoneze, ata simbolizojnë jetëgjatësinë dhe përshkruhen si një ogur i mirë. Përpara grupit të origami-t u la një shënim nga lojtarët japonezë: "Faleminderit shumë!". Asgjë veç respektit për ta.

E.Ç (Dosja.al)

japonia gjermani kupa e bote

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE