LIVE UPDATES
Sport

Historia e pabesueshme e heroit japonez Takumo Asano, ‘vrasësit’ të Gjermanisë…

Takuma Asano luan për Bochum, ai e goditi Gjermaninë në ‘zemër’ me golin e tij që fiksoi rezultatin 2-1. Emri i tij në buzët e të gjithëve, si dhe një intervistë e vjetër televizive, bëhen tituj të rinj.

24 Nëntor 2022, 13:07 Nga DOSJA
Historia e pabesueshme e heroit japonez Takumo Asano,
Takuma Asano i Japonisë, i cili kalon në një aksion Nico Schlotterbeck të Gjermanisë

GJERMANI - Ishte prilli i këtij viti, kur trajneri i kombëtares Hansi Flick u ul në tribunat në Hoffenheim dhe ndoqi ndeshjen e Bundesligës midis TSG dhe VfL Bochum. 28-vjeçari Takuma Asano, më parë nën kontratë me VfB Stuttgart dhe Hannover 96 në Gjermani, pas ndeshjes ai u pyet nëse e dinte që trajneri i Gjermanisë, kundërshtarëve të Japonisë në Kupën e Botës, kishte qenë në stadium? Asano shikoi me habi kamerën e ZDF dhe pyeti: "Hansi Flick? Çfarë është kjo?" Nuk u kuptua atëherë nëse kjo ishte një injorim i vërtetë apo një shaka mbeti e hapur…

Tani gjithçka u bë e qartë të martën: Asano ishte i përgatitur në mënyrë perfekte për ndeshjen kundër favoritit të madh. Pas më pak se një ore, trajneri Hajime Moriyasu kishte zëvendësuar sulmuesin, që në fillim ishte burim i përhershëm rreziku për mbrojtjen gjermane, duke gjetur gjithmonë hapësira dhe boshllëqe. 

Fakti që ai më pas shënoi edhe gol, bëri që rrjetet sociale të qëndrojnë kokëposhtë në mbrëmje: klubi i tij e uroi, edhe pse fitorja e tij 2-1 i kishte shkaktuar Gjermanisë një nga humbjet më të ndjeshme në Kupën e Botës dhe intervista e tij u bë virale, madje. megjithëse ishte nga prilli, dhe në fakt në internet asgjë nuk është aq e vjetër sa një mesazh i djeshëm.

“Fakti që dy sulmues të Bundesligës, Asano dhe Ritsu Doan, shënuan golat tanë”,- thotë portieri Suichi Gonda, pothuajse me mosbesim, “e bën fitoren tonë kaq të veçantë”.  Këtyre i shtohet edhe intervista e shtatë muajve më pare që kishte dhënë autori i golit fitues.

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan