LIVE UPDATES
Sport

Transferimi i brazilianit Neymar, bastiset selia e PSG-së në mes të shkurtit...

Sipas informacioneve të gazetës “Le Monde” dhe AFP, selia e PSG-së është kontrolluar në mes të shkurtit, si pjesë e hetimit për dyshimet për favorizim tatimor gjatë transferimit të Neymar në vitin 2017.

23 Shkurt 2024, 08:30 Nga DOSJA

Transferimi i brazilianit Neymar, bastiset selia e PSG-së në mes

FRANCE - Selia e PSG-së u bastis në mes të shkurtit, si pjesë e hetimeve për dyshimet për një favor tatimor të dhënë klubit parizian gjatë transferimit të sulmuesit brazilian Neymar në vitin 2017, sipas informacioneve të gazetës “Le Monde”, e konfirmuar edhe nga AFP.

Këto kontrolle janë kryer në selinë e klubit në Boulogne-Billancourt nga policia gjyqësore franceze. I kontaktuar nga AFP, një zëdhënës i PSG-së tregoi se klubi po bashkëpunonte "me të gjitha palët në këtë çështje" me "objektivin për të ndaluar informacionin e rremë që qarkullonte kundër tij".

Hetimi për transferimin e superyllit brazilian është pjesë e një hetimi të kryer që nga shtatori 2022 rreth operacioneve të ndikimit që i atribuohen ish-drejtorit të komunikimit të klubit, Jean-Martial Ribes.

Drejtësia po pyet nëse ish-zëvendëspresidenti (Rilindja) i Asamblesë Kombëtare, Hugues Renson, u përpoq të merrte “përparësi tatimore” nga qeveria për PSG-në gjatë transferimit për 222 milionë euro (më i shtrenjti në histori) të Neymar në klubi i kryeqytetit francez.

Në mesin e janarit, Ministria e Ekonomisë dhe Financave u bastis si pjesë e këtij hetimi, duke përfshirë, sipas Mediapart, zyrën e drejtorit të përgjithshëm të zënë deri vonë nga Jérôme Fournel, që nga emërimi drejtor i Ministrit të Ekonomisë, Bruno Le Maire.

“Në kohën e transferimit të Neymar, nuk kishte asnjë rregull që na lejonte të dinim taksimin e transferimit”, tha një burim i afërt me menaxhmentin e klubit për AFP të enjten.

PSG thotë se ka “kontaktuar me administratën për të kërkuar që çështja të trajtohet si për çdo transferim tjetër” dhe ka denoncuar “një fushatë mediatike kundër klubit që filloi një muaj përpara Kupës së Botës në Katar në 2022”.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM