LIVE UPDATES
Sport

Start i paparë dhe ritme për ‘scudetton’: ja të gjitha rekordet e Stefano Piolit…

28 Tetor 2021, 10:21 Nga DOSJA
Start i paparë dhe ritme për ‘scudetton’: ja të

ITALI – Hap pas hapi, siç i pëlqen të mendojë, Stefano Pioli ka rreshtuar fitore dhe rekorde. Të parat e lejojnë t’i shikojë të gjithë nga lart dhe të synojë me bindje kampionatin. Të dhënat, nga ana tjetër, nuk japin automatikisht garanci për titullin, por shpesh ndihmojnë për të kuptuar nëse ritmi është i duhur. Dhe në rastin e trajnerit të Milanit nuk ka dyshim: ritmi është ai i lojtarëve të mëdhenj.

Starti dhe fitoret? Le ta fillojmë me këtë kampionat: pas dhjetë javësh, Ibra dhe skuadra i kanë fituar të gjitha ndeshjet, përveç njërës, asaj të mbyllur 1-1 ndaj Juventust në ditën e katërt. Në 121 vite histori, Milani kishte arritur të shpërthente me të njëjtën eksplozivitet, me përjashtim të një rasti tjetër, në sezonin 1954-55, kur dhe në fund qepi “scudetton” në gjoks.

Në vështrimin e Stefano Piolit tani janë Sarri, Garcia dhe ish-trajneri i Milanit, Allegri: të tre këta kanë arritur të shënojnë 10 fitore dhe një barazim në 11 javët e para të Serie A, përkatësisht me Napolin, Romën dhe Juven. Por fillimi i zjarrtë i këtij kampionati të tretë në pankinën e kuqezinjve, lidhet edhe me një tjetër rekord, këtë herë shumë personal. Për momentin, seria prej 6 suksesesh radhazi, është më e gjata që nga udhëheqja e “Djallit”.

Nëse do të mundë edhe Romën të dielën në “Olimpico”, Pioli do të arrinte edhe Bela Guttmann, me të cilin ndan super-startin pas 10 javësh. Hungarezi në sezonin ’54-55, frenoi pasi fitoi shtatë ndeshjet e para. Pak më tutje, janë 10 fitoret radhazi të Milanit të Lajos Czeizler, në vitet 1950-51, më mirë se ai “Djalli” asnjë tjetër: edhe atëherë përfundoi me “scudetton”.

Në axhendën kuqezi, para janë Roma, të dielën në “Olimpico” dhe më pas Interi, më 7 nëntor. Në këtë mes, apeli ndaj Portos në Champions League: Pioli do të duhet të menaxhojë lojtarët dhe energji, për të tentuar të rihapë diskutimin në kupë, por pa humbur ritmin në Seria A.

Mos u habisni nëse Pioli, pas 79 ndeshjesh në krye të “Djallit” në Serinë A, është tashmë trajneri i dytë kuqezi me pikë mesatare në historinë e klubit në ligë: me 2.07 pikë për ndeshje, ai ka lënë pas vetes njerëz si Ancelotti, Guttmann dhe Allegri, duke u paraprirë vetëm nga Czeizler, me mesataren 2.13. Ndryshe nga të tjerët, të dhënat e Piolit padyshim “po përditësohen”, sepse çdo rezultat i ardhshëm mund të ndikojë në mesataren.

E sigurt është se ai nuk do të humbasë kohën për të mbledhur mini-rekord të rinj: siç i premtoi në Milanello, kur drejtori Maldini e nderoi për 100 stolat me Milanin. Ai së shpejti do të jetë në gjendje të ulet në “Top 10”-shen e trajnerëve më të pranishëm të të gjitha kohërave në pankinën kuqezi: 125 stolat e Zaccheroni, aktualisht i dhjeti, janë afër…

B.T (Dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport allegri garcia dhe ish-trajneri i milanit guttmann dhe allegri koronavirusi ne itali kuqezinjite e milanit në “top 10”-shen e trajnerëve premtoi në milanello sarri serinë a si ancelotti stefano pioli allegri garcia dhe ish-trajneri i milanit guttmann dhe allegri koronavirusi ne itali kuqezinjite e milanit në “top 10”-shen e trajnerëve premtoi në milanello sarri serinë a si ancelotti stefano pioli

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha