LIVE UPDATES
Bota

Studimi/ Rezultate mahnitëse nga vaksina Sinovac, 99% efektive te femrat dhe 97% te meshkujt, efektet anësore janë pothuajse

7 Prill 2021, 10:40 Nga DOSJA
Studimi/ Rezultate mahnitëse nga vaksina Sinovac, 99% efektive te femrat

TURQI– Profesorët e Spitalit të Fakultetit Mjekësor të Universitetit Manisa Celal Bayar (MCBU) vlerësuan rezultatet e përgjigjes imune ndaj vaksinës SARS CoV-2 inaktive (Sinovac-Coronavac).

Duke treguar se duhet të merret doza e dytë e vaksinës, Dr. Şebnem Şenol Akar theksoi se vaksina ka një normë të zhvillimit të antitrupave prej 97 përqind tek burrat dhe 99 përqind tek gratë.

Sipas Sozcu.com, studimi shkencor mbi ‘Përgjigjen imune të vaksinës joaktive SARS CoV-2 joaktive (Sinovac-Coronavac)’ nga stafi akademik i Departamentit të Sëmundjeve Infektive, Shëndetit Publik dhe Mikrobiologjisë Mjekësore të Manisa CBU Fakulteti i Mjekësisë ka përfunduar.

Studimi është një nga të parat gjithëpërfshirëse të bëra në Turqi, tha CBE Manisa School of Medicine Departamenti i Mikrobiologjisë Mjekësore.

‘Përveç përcaktimit të kompetencës së antitrupave të krijuar nga vaksina, ne gjithashtu kemi planifikuar të monitorojmë kohëzgjatjen e niveleve të antitrupave të krijuara nga vaksina në punonjësit e kujdesit shëndetësor.’- thuhet në studim.

“Shkalla e zhvillimit të antitrupave në rritje për më shumë se 97 përqind“-tha Akar.

Duke deklaruar se një mijë e 53 punonjës shëndetësorë morën pjesë në studim sipas Departamenti i Sëmundjeve Infektive, tha se bie në sy një shkallë më e lartë e zhvillimit të antitrupave tek gratë.

“Megjithëse shkalla e zhvillimit të antitrupave është e mjaftueshme dhe domethënëse në të dy gjinitë, është e vërtetë që kemi gjetur një nivel pak më të lartë të antitrupave tek gratë. Kishte një normë të zhvillimit të antitrupave prej 97 përqind te burrat dhe 99 përqind te gratë. Kjo normë mund të ndryshojë disi nga gjinia. Do të ishte më e saktë të thuhej nëse kjo ka të bëjë patjetër me gjininë kur përfundojnë nënvlerësimet statistikore.”– bijoi Akar.

Duke deklaruar se efektet anësore ndiqen gjithashtu në mënyrë që të zvogëlohen hezitimet, Akar tha se është shumë më e sigurt të vaksinohesh sesa të kesh sëmundjen. Në mënyrë që të zvogëlohen hezitimet, u monitoruan nga afër efektet anësore në këtë studim. U vërejt se efektet anësore ishin jashtëzakonisht të ulta. Në veçanti u pa se më pak se 25 përqind kishin vetëm shumë pak efekte anësore të tilla si dhimbje në vendin e injeksionit ose dhimbje koke.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota şebnem şenol akar vaksina sinovac biotech vaksinimi ne turqi şebnem şenol akar vaksina sinovac biotech vaksinimi ne turqi

Sondazh

Poll
Bota 7 Prill 2021, 09:54

FOTO/ Simbolika e fustanit të Vjosa Osmanit

KOSOVË- Dy ditë nga marrja e detyrës më të re si Presidente e Kosoves, Vjosa Osmani bëri dje betimin në një ceremoni të mbajtur më pak pjesëmarrës si pasoj...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh