LIVE UPDATES

ardian hajdari

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

KPA i shkruan letër ambasadës së SHBA-ve: Luan Daci e Ardian Hajdari kanë ngritur padi ndaj nesh, krijojnë presion, pengojn - Politike
LIVE UPDATES
Politike

KPA i shkruan letër ambasadës së SHBA-ve: Luan Daci e Ardian Hajdari kanë ngritur padi ndaj nesh, krijojnë presion, pengojn

8 Shtator 2021, 11:59 Nga DOSJA

TIRANË– Përditë e më shumë Shqipëria po i ngjan një republike bananesh, ku të gjitha problemet duhen zgjidhur nga selia e rrugës së Elbasanit. Dhe këtë shije të hidhur e shton edhe më shumë fakti se edhe njerëzit e “drejtësisë së re” sillen po në të njëjtën mënyrë. Lapsi.al ka arritur të sigurojë një dokument që gjyqtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelit, pra ata të shkallës së dytë të vettingut, i dërgojnë ambasadës amerikane. Ai mban vulën dhe firmën e kryetares Albana Shtylla (djathtas ne foto) dhe i niset zjnonjës Michelle Lakomy në zyrat e OPDAT pranë kësaj ambasade.

Po çfarë shkruhet dhe kërkohet aty?

Për të kuptuar këtë duhet ditur se për shumë nga njerëzit që bëjnë vettingun e gjykatësve dhe prokurorëve, janë ngritur padi me pretendimin se ata nuk kanë plotësuar kushtetet për të kryer atë detyrë, dhe për rjedhim gjykimi që ata kanë bërë ka qenë i pa balancuar i padrejtë dhe jo profesional. Në letrën drejtuar ambasadës amerikane përmenden nominalisht vetëm rastet e gjykatësve të vettingut si Luan Daci (majtas ne foto) që u përfshi në një proces gjyqësor dhe Ardian Hajdari që është paditur penalisht në SPAK, por Lapsi.al ka mësuar se kjo listë me ankimime ndaj tyrë është më e gjatë.

Dhe tani çfarë kërkojnë nga ambasada këta gjyqatarë që në teori duhet të ishin aq të kulluar sat ë bënin gjithë pastrimin e drejtësisë së re shqiptare? Ata pretendojnë se këto procese krijojnë presion, pengojnë dhe vonojnë punën e tyre në përfundimin me sukses të vetringut, ndaj kërkojnë nga diplomatët amerikanë që të ndërhyjnë në proceset që po zhvillohen ndaj tyre (paragrafi poshtë).

Por gallata nuk përfundon këtu, në paragrafin e mëposhtëm ata pretendojnë edhe ndërhyrje në proceset gjyqësore që po zhvillohen ndaj tyre. Kjo letër që tregon si mendësinë prej vasali të atyre që duhet të ishin teorikisht ajka e drejtësisë shqiptare, po ashtu edhe pretendimin që ata mos trajtohen njësoj si qytetarët e tjerë (që për shkak të reformës që po zbatohet prej tyre) sorrollaten prej vitesh në procese gjyqësore ngre disa problem.

Së pari ajo është një dëshmi flagrante se askush nuk ka besim se drejtësia e re mund të veprojë në mënyrë të pavarur dhe prandaj në çdo hap kërkohet tutela amerikane.

Së dyti, për çfarë kërkohet kjo tutelë? Që SPAK-u apo gjykata e lartë të jenë profesionalë, të ndershëm dhe të zbatojnë ligjin. Po a nuk janë të përbarë këto organe nga njerëz të vetuar. A nuk duhet të ishin ata më të zotët dhe më të ndershmit? Po këta gjyqatrë të vettingut, a nuk i kanë filtruar vetë ata ndaj të cilëve tani po ankohen dujke kërkuar ndërhyrjen e OPDAT dhe ambasadës?

Kjo letër -kërkesë me një mendësi prej të nënshtruari është dëshmia më e qartë se “drejtësia e re” që u propogandua prej vitesh si mrekullia që do i zgjidhte në mënyrë të pavarur çështjet që kishte në ngarkim nuk mund të funksionojë pa shkopin dirigjues, që shpesh është ai i politikanëve të lartë e nëse jo ai i diplomatëve kalimtarë në Shqipëri.

Marrë nga Lapsi.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike kpa leter ambasades se shba-ve kpa leter ambasades se shba-ve

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN