LIVE UPDATES

ryshfet

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku

9 Shtator 2020, 17:49 Nga DOSJA
100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa

GJIROKASTËR– Gjykata e Korrupsionit dhe e Krimit të Organizuar ose e njohur ndryshe si GJKKO, ka dënuar me dy vite burg prokuroriun Spartak Çoçoli, i cili akuzohej për veprën penale “korupsion pasiv”. Dënimi me dy vjet burgim u konvertua nga gjykata në 4 vjet qëndrim shërbim prove. Gazetari Elton Qyno ka zbuluar detaje nga dosja e plotë hetimore,  lidhur me arsyet e prangosjes së hetuesit, i cili tentoi që të lironte nga “sekuestro” një mjet të blinduar me targa angleze dhe pa letra.

Pas dhënies së dënimit, trupa gjykuese ka vendosur edhe konfiskimin e 100 eurove ndaj prokurorit Çoçoli, i cili ka deklaruar se paratë i kishte fituar vetë. Të dënuar bashkë me prokurorin ishin miku i tij Ernest Doro, i cili u dënua me 1 vit burgim që u konvertua në 2 vjet shërbim prove. Po ashtu i njëjti dënim është dhënë edhe për të pandehurin tjetër, Ervin Hysaj.

Hetimi për prokurorin ka nisur që më 14 janar të vitit të shkuar, pasi më 24 dhjetor 2018 Ernest Duro, nga Këlcyra ka bërë një kallëzim penal për “kanosje me armë zjarri” nga një person i paidentifikuar, i cili kishte në përdorim një automjet tip “Benz” me targa angleze LPS 54 YR. Sapo çështja është regjistruar nga Policia, kallëzimi është përcjellë në prokurorinë e Gjirokastrës, ku dosja është administruar nga prokurori Spartak Çoçoli. Gjatë hetimeve të kryera rezultoi se personi që kishte kërcënuar me armë zjarri Ernest Duron ishte Ervin Hysaj. Të dy gjatë kohës që Prokuroria hetonte, kishin biseduar me njëri-tjetrin për “mbylljen” e hesapeve, në mënyrë që Hysaj të merrte pas makinën e tij. Por biseda e datës 14 janar ishte ajo që “”fundosi” prokurorin, pasi të dy të rinjtë po planifikonin që t’i ofronin para në këmbim të mbylljes së dosjes penale.

Më pas të dyja palët kanë rënë dakord për mbylljen e dosjes, në mënyrë që Ervin Hysaj të merrte përsëri makinën, që i ishte sekuestruar në funksion të këtij kallëzimi penal. Për ta nxjerrë makinën, Ervin Hysa, ka bërë përpjekje për të gjetur shumën prej 100 euro me insistim. Ka rezultuar se 60 euro ia ka dërguar e dashura dhe 50 euro i kishte vetë. Pasi ka siguruar paratë ia ka dhënë bashkëpunëtorit të tij Ernest Duro, me qëllim që ai t’ia jepte prokurorit. Kjo pasi pasi Duro e njihte prokurorin me anë të një personi të tretë, madje kishte krijuar edhe marrëdhënie miqësore me të duke i vendosur edhe nofkën “Taku”.

Pasi ka marrë shumën në euro, prokurori Spartak Çoçoli ka urdhëruar kthimin e makinës me targa angleze tek pronari Ervin Hysaj, pa e verifikuar në asnjë moment se në pronësi të kujt ishte mjeti. Megjithatë makina është ende e bllokuar në Polici.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...