LIVE UPDATES
Aktualitet

“Tahirin e dënuam për faturë taksie”, Artan Hoxha: Absurde, ish-ministri në burg me…

11 Mars 2022, 14:50 Nga DOSJA
“Tahirin e dënuam për faturë taksie”, Artan Hoxha:

TIRAN- Gazetari investigativ, Artan Hoxha  ka komentuar zbardhjen e vendimit të Apelit për ish-ministrin e Brendshëm Tahiri, ku ka theksuar se është absurde të mendosh se në këtë vendim thuhet se ai është dënuar për një faturë 145 euro. I ftuar në ABC Live, Hoxha tha se ndryshimi i akuzave të prokurorisë në Apel është një gjë e papranueshme, sidomos kur sipas tij, ish-ministri dënohet vetëm për 145 euro.

Sipas Artan Hoxhës, në të gjithë zbardhjen e vendimit të Gjykatës së Apelit në asnjë rresht nuk gjen akuzat e përfshirjes së tij në këtë grup kriminal ku përfitimi shkonte deri në 1 miliardë lekë, por përmendet vetëm fatura 145 euro e përfituar në mënyrë të paligjshme nga ai. 

“Në fakt deri më tani ministri më i rëndësishëm i dënuar është Tahiri, ish ministri tjetër Koka është akoma në hetim akoma nuk ka një gjykim. Është shumë interesante sesi do të shkonte një histori e tillë. Ne e dimë se çfarë ndodhi në 2016 ne folëm për miliarda euro të investuara dhe akuzon ministrin për pjesëmarrje në trafik narkotikësh dhe e dënon se ka përfituar në mënyrë të padrejtë për 145 euro që kushton vetëm një taksi kjo është ta katandisësh kokoshin në një thelë. Ta dërgosh tjetrin nga një person i përfshirë në trafik drogë në këtë nivel. Nëse kur u dha vendimi herën e parë ku LU tha se është i shkurajuar nga vendimi, ministri i Brendshëm ka përfituar 145 euro, i kushtonte vetëm një shishe vere me shumicë dhe jo më në restorant, kjo thuhet në vendimin e gjykatës. Të katandisësh 5 vjet hetim në këtë gjendje ku e shkruan gjykata e Apelit është për të ardhur keq. Ku shkoi gjithë 1 miliardë euro që u përfitua atë vit, ka përdorur makinë, ka njohje por nuk dihet si. Grupi kriminal i ka blerë varëse dhe kostum por që nuk i janë dorëzuar,”-tha ai.

Ndwrsa gazetari thekson se me këtë vendim ne shikojmë se kemi dënuar një person vetëm për një faturë 145 euro, ndërkohë që vuan dënimin në burgun ku janë të arrestuar për Lazaratin, anëtarë të dosjes së Xibrakës.

“Në të gjithë atë katraurë që i ka ndodhur vendit në atë vit ne kemi dënuar një person që ka përfituar 145 euro. Në burgun e Fierit janë dhe një pjesë e qytetarëve që janë arrestuar nga Lazarati, një pjesëtar i dosjes Xibraka dhe ministri është aty një burg i regjimit të hapu. Ne e kemi dërguar ish ministrin e Brendshëm më jetëgjatë të viteve të fundit për një faturë 145 euro që është faturë taksie dhe përfitimet e tjera janë jo materiale, nëse do e katandisim në këtë histori të tilla çfarë mund të presim për Inceneratorët që kanë vjedhur miliona euro. Më duket e pabesueshme sesi Apeli ngelet te kjo gjë dhe rrëzon provat dhe akuzat e prokurorit,”-shtoi më pas Hoxha. 

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha denohet saimir tahiri artan hoxha denohet saimir tahiri

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë