LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Teleperformanca’ e pezullon nga puna, operatori rrëfen padrejtësinë: U vetëofrova të punoja nga shtëpia, jetoj 8 km l

16 Prill 2020, 15:04 Nga DOSJA

DURRËS– Koronavirusi ka pushtuar botën duke shkaktuar probleme të mëdha jo vetëm në shëndet por edhe në ekonomi. Pasojat e karantinës dhe situatës së jashtëzakonshme janë ndjerë edhe në Shqipëri, ku shumë punonjës janë pezulluar nga puna pa asnjë shkak.

I tillë është edhe rasti i punonjësit të kompanisë “Teleperformanca” në Durrës, Armando Ballaxhia, i cili është pezulluar nga puna për shkak të koronavirusit. Në një intervistë për A2CNN, operatori është shprehur se nuk ka mundur që të shkojë dot në punë për shkak të kufizimit të lëvizjes. Pas interesimit në kompani, i është siguruar se nuk do të ketë asnjë penalizim për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme.

Megjithatë disa ditë më vonë, ai rrëfen se është thirrur në zyrën e burimeve njerëzore për të nënshkruar pezullimin e tij nga puna pasi kompania pretendonte se nuk ia mbulonte dot shpenzimet pasi të ardhurat ekonomike si pasojë e pandemisë ishin reduktuar.

Edhe pse ai është vetëofruar disa herë për të punuar nga shtëpia, sërish filiali i “Teleperformanca-s” në Durrës ka vendosur që ta pezullojë edhe pse kishin një marrëdhënie pune prej më shumë se katër vitesh. Ballaxhia ka treguar se nuk e ka firmosur shkresën duke iu bërë thirrje kolegëve që të bashkohen duke pretenduar se ka edhe shumë të tjerë si ai që janë pezulluar padrejtësisht nga puna.

“Quhem Armando Ballaxhia, prej 4 vite e gjysmë punoj tek Teleperformanca në Durrës. Nga data 10 mars e kam pasur të pamundur që të shkoj në punë, duke marrë parasysh pamundësinë e lëvizjes duke qënë se banoj 8 kilometra larg. Kam arritur 2-3 herë që të marr leje dhe të interesohem.Kam diskutuar edhe me drejtuesit. të cilët i kam pyetur nëse do të kem penalizime. Dhe përgjigjia e tyre ka qënë momentalisht po shohim sigurinë dhe nuk e merr njeri parasysh punën. Jam ofruar që të punoj edhe nga shtëpi pasi kompania ua ka mundësuar disa personave që të punojnë nga shtëpia duke i pajisur me bazën materiale. Përgjigjia e tyre ka qënë se duhet të kisha një lidhje interneti. Bëra të mundur edhe lidhjen e internetit. Normalisht një kosto plus për mua pasi në këtë kohë paratë duhet t’i menaxhosh sa më mirë. U interesova tek kompania. Më 8 prill më morën në telefon dhe më thanë që të paraqitesha tek burimet njerëzore. U paraqita me idenë që kishte ardhur dhe radha ime për të punuar nga shtëpia. U shokova sepse më thanë një fletë dhe më thanë firmos se ky është një pezullim nga puna. Nuk pranova ta firmosja sepse m’u duk absurde, që kompania të hiqte operatorët nga puna. U largova i zhgënjyer pasi nuk e di nëse do të kem mundësi të përfitoj nga paga e luftës apo jo. Edhe sot që ka kaluar 1 javë kompania nuk na ka komunikuar asgjë në lidhje me situatën tonë sesi do të procedohet. Tek shkresa në një paragraf thuhet ndërpreje e kontratës dhe në një tjetër shkruhej pezullim deri në normalizimin e situatës. Gjithashtu thuhet se kontrata i rifiton të gjitha vlerat deri në komunikimin nga kompania. Kjo më duket absurde. Si unë janë edhe shumë kolegë të tjerë dhe po ndërmarrim edhe iniciativa. I bëj thirrje të gjithë kolegëve që të bashkohemi dhe ta bëjmë sa më të madhe kauzën tonë. Për muajin mars nuk e dimë sesi do procedohet. Nuk kam pasur mundësi ta kontrolloj. Shkresën e kompanisë nuk e firmosa pasi nuk m’u duk korrekt. Nuk pranova! Normalisht që parga ka goxha peshë. Jam i martuar dhe jam edhe babai i një vajze, dhe ato të ardhura kanë pasur goxha peshë,”-thotë ai në rrëfimin e tij.

Që prej ‘shpërthimit’ të koronavirusit në Shqipëri, kompanitë call-centre kanë qënë të lejuara për të vijuar me punën përsa kohë ndiqnin në mënyrë strikte masat e sigurisë. Shumë prej tyre vendosën që t’i lejonin punëonjësit e tyre që të punonin nga shtëpia duke iu siguruar edhe mjetet e nevojshme. Megjithatë se fundmi disa kompani kanë nisur që të pezullojnë nga puna punonjësit e tyre, duke iu hequr mundësinë që të përfitojnë edhe nga paga e luftës.

 

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet armando ballaxhia durres koronavirusi teleperformance armando ballaxhia durres koronavirusi teleperformance

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM