LIVE UPDATES
Insights

Tenderi për tunelin e Kardhiqit, kush e rrëzoi VKM dhe diktoi vendimin e KPP?

18 Shtator 2019, 14:53 Nga DOSJA
Tenderi për tunelin e Kardhiqit, kush e rrëzoi VKM dhe diktoi vendimin

Një deklaratë e firmës Gjoka, e ka rihapur betejën që prej disa muajsh u zhvillua në sekret dhe në heshtje të plotë, ndërsa tani ka plasur hapur prej disa ditësh.

Që kur ministrja Balluku, deklaroi devijimin e fondit, një betejë e fortë nisi mes 2 palëve, që mesa duket po kërkojnë t’i imponohen ligjit dhe Kryeministrit me të gjitha mjetet.

Deri tani, pala që mbështet “Gjoka Construction” është fitimtare. Pala tjetër, që mbështet konglomeratim italo-shqiptar, është nën presion, madje nën kërcënim.

Për t’a sqaruar në detaje çfarë ka ndodhur, vjen në ndihmë pikërisht sqarimi i firmës Gjoka.

Tenderi i shpallur për tunelin, ku morën pjesë 5 kompani, u fitua nga një bashkim italo-shqiptar që kishte dhënë ofertën më të lartë.

Firma Gjoka dhe 3 kompanitë e tjera u skualifikuan sepse nuk plotësonin 2 kritere: i pari ishte kriteri i punëve të ngjashme, pra realizimi i një tuneli të këtyre përmasave dhe i dyti ishte kriteri i kryerjes së 70 për qind të punimeve në një tjetër kontratë të bërë me ARRSH.

E vërteta është se nga 4 kompanitë e skualifikuara, vetëm “Gjoka Construction” skualifikohej nga të dyja kriteret, të tjerat i prekte vetëm një nga kriteret.

Konglomerati italo-shqiptar ishte i vetmi që i plotësonte kushtet, pavarësisht se kishte ofertën më të lartë.

Ai mbeti si fitues për shkak të skualifikimit të të tjerëve.  Firma Gjoka, në komunkimin publik, e pranon se firma italiane i plotëson kriteret, por aludon se ARRSH, pra drejtoresha Sonila Qato, ka rënë dakord më parë me ta për ta shtyrë tenderin 2 herë derisa firma italiane të merrte licencën shqiptare.

Kjo është një akuzë që ka shkuar deri në Prokurorinë e Tiranës, jo nga Gjoka, por nga ministrja Balluku. Duket se koordinimi i të dyve është më harmonik sesa dëshira pambështetur në ligj e ministres për transferimin e fondit.

Hetimi i lidhjes së Sonila Qatos me kompaninë italiane, është i pashmangshëm pas 2 padive që vijnë të koordinuara edhe nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë edhe nga firma Gjoka.

Aq sa nuk kuptohet ku fillon njëra dhe ku mbaron tjetra. Nuk ka asnjë gjë të keqe që hetohet Sonila Qato.

Ky hetim do të jetë i vështirë se nuk niset nga dokumentacioni, por nga hamendjet. Ndryshe ndodh me atë që ka ndodhur pas shpalljes së fituesit nga ARRSH.

Pasi u skualifikua, “Gjoka Construction” e apeloi vendimin në Komisionin e Prokurimeve Publike (KPP).

Ndërkohë që çështja ishte në diskutim në KPP, Këshilli i Ministrave u kujdes ta lehtësojë pozitën e Gjokës, duke abroguar VKM për 70 për qindshin e punimeve.

Pas kësaj, çdo kompani kishte të drejtën të aplikonte për një tender tjetër edhe nëse nuk i kishte kryer 70 për qind të punimeve nga tenderi i mëparshëm.

Ajo që nuk parashikonte Këshilli i Ministrave ishte efekti prapaveprues, pra, pavarësisht se Gjoka tashmë nuk e kishte pengesën e 70 për qindshit të punimeve, në momentin që hyri në tender VKM ekzistonte, dhe si rrjedhim skualifikimi ishte i drejtë.

Pasi Këshilli i Ministrave dha mesazhin e hapur që është me Gjokën, KPP vendosi në favor të tij. Vendimi shkoi për zbatim në ARRSH dhe Sonila Qato vendosi të inspektonte punimet e tunelit, për të parë nëse Gjoka e plotësonte kriterin e parë, atë të përfundimit të një vepre të ngjashme.

Aq më tepër që tuneli kishte rënë një herë, incident që u tentua të mbahej i fshehtë. Inspektimi nxorri se tuneli nuk ishte përfunduar. Në këto kushte, megjithëse efektin prapaveprues të VKM që anuloi VKM, kompania Gjoka, përsëri skualifikohej.

Por KPP, siç shkruhet edhe në komunikatën e Gjokës, në kundërshtim me ligjin, e shpalli përsëri të kualifikuar për tender kompaninë e preferuar.

Në kushtet e këtij konflikti, ku drejtoresha e ARRSH nuk po pranonte të shkelte ligjin dhe të rikualifikonte kompaninë Gjoka, ndërhyri ministrja Balluku me deklaratën që nuk u bë dot vendim, për transferimin e fondeve në projekte të tjera. Kompania bashkë me Ministren filluan punën për shkarkimin e drejtoreshës së ARRSH, lufta brenda qeverisë ishte aq e fortë sa plasi në media.

Të dyja palët lëshonin akuza ndaj njëra-tjetrës, përdorën mediat për të nxjerrë dokuemente shtetërore, aq sa Prokuroria e thirrur për ndihmë nuk mund të mos ndërhynte.

Ky përshkrim i shkurtër i asaj që ndodhi me një tender që prek një segment prioritar të vendit, tregon qartësisht se si qeveriset vendi.

Një luftë klanesh që janë turrur të rrëmbejnë taksat e shqiptarëve për interesat e tyre. Ata që janë më të fortët, ndryshojnë edhe vendimin e Këshillit të Ministrave, e anulojnë fare kur u intereson, pastaj kur kjo nuk mjafton shkelin ligjin, nxjerrin dokumente të falsifikuara, kërkojnë llogari publikisht dhe kërcënojnë me burg ata që nuk binden.

Pas kësaj është e qartë se vendi nuk qeveriset nga ata që janë votuar, por nga një grup keqbërësish që kanë realisht pushtetin dhe kontrollojnë gjithçka.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

factcheck factcheck belinda balluku skandali me gjoka construksion sonila qato belinda balluku skandali me gjoka construksion sonila qato

Sondazh

Poll
Insights 16 Shtator 2019, 16:11

TIRANË-“ Propaganda është arti i bindjes së tjetrit në diçka që nuk beson as vetë.”-thoshte Abba Eban, një politikan dhe diplomat izraelit, ministër...

Insights 16 Shtator 2019, 05:38

Ditë e re, gënjeshtër e re!

TIRANË- Ne pritje te vendimit te Keshillit te Europes per çeljen e negociatave te Shqiperise me BE-ne propaganda qeveritare, ndoshta e frikesuar nga...

Insights 16 Shtator 2019, 05:09

I gjori stadium…

TIRANË- U tha se do te ndertohej brenda 2 vjetesh…por ka nisur te ndertohet qe ne Qershor te 2016 …e akoma pas tre vitesh e kusur ende nuk ka p...

Insights 12 Shtator 2019, 14:10

Rasti Bolton – Trumpi nuk duron kritika

SHBA- Ishte një tërheqje e pazakonshme e këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton, pas një viti e gjysmë në detyrë. I njohur si Skifteri, një politikan i ...

Insights 12 Shtator 2019, 06:15

Kjo ishte humbja më e ëmbël në jetën time

Për fatin tim të keq, për shkak të trafikut të dendur, unë, bashkë me dy çikat e mia, u futëm brenda në stadium dy minuta më vonesë. E përjetova një konf...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren